לימודי אמנות לתואר ראשון בהתמחות ימי הביניים באוניברסיטת בן-גוריון

שירות אישי - צור קשר
לימודי אמנות לתואר ראשון בהתמחות ימי הביניים באוניברסיטת בן-גוריון

לימודי אמנות בהתמחות אמנות ימי הביניים באוניברסיטת בן-גוריון

 

ימי הביניים מהווים נקודת ציון משמעותית בתולדות האמנות. בפרק זמן זה חלו תמורות משמעותיות בציור, בפיסול, באדריכלות ובמדיות נוספות. במהלך תקופה של כאלף שנים חלו שינויים היסטוריים, חברתיים ותרבותיים מהותיים ואלה באים לידי ביטוי גם ביצירתם של האמנים השונים, וכן באופן שבו פירשו וביקרו את האמנות.


המעוניינים להעמיק באחד הפרקים ההיסטוריים המשמעותיים בעולם האמנות יכולים ללמוד בתואר הראשון באמנות בהתמחות ימי הביניים המתקיים באוניברסיטת בן-גוריון. במסלול התמחות זה ניתן להכיר מקרוב שלל יוצרים ויצירות וכן את העולם התרבותי וההיסטורי העשיר שעומדים מאחוריהם.


בוגרי התואר הראשון באמנות יכולים להשתמש בידע ובכלים שבידיהם כדי להשתלב במוזיאונים וגלריות כאוצרים, מדריכים ומנהלי תערוכות, בתפקידים שונים בבתי מכירות פומביות וכן במערכת החינוך (לאחר השלמות מתאימות). כמו כן, באפשרותם להמשיך ללימודים מתקדמים ולפנות למחקר האמנות, או לענפי התרפיה באמנות.

 

תכנית הלימודים


במסגרת התמחות זו הסטודנטים מתמקדים בכאלף שנות אמנות ותרבות חזותית ולומדים על הסגנונות האמנותיים המאפיינים את התקופה. בין היתר נלמדים היבטים באמנות חזותית וספרות וכן בענפים משיקים כהיסטוריה ופוליטיקה. מבחנים אזורים שונים ובהם אירופה, צפון אפריקה והמזרח התיכון.


הסטודנטים דנים במבחר שאלות העוסקות בקהלי היעד של היצירות, בתולדותיהם של האמנים, בפטרוניהם של היוצרים, בחומרים ושיטות עבודה המאפיינים תקופת זמן זו, בשינויים סגנוניים המאפיינים אותה ובמשמעויות של היצירות עבור הצופים בהן. כמו כן, הם עוסקים בסוגיות מתחום האדריכלות ולומדים על מבנים ציבוריים ומבני מגורים מימי הביניים, על עיטוריהם המיוחדים. נסקרים גם היבטים מעולם התיאטרון של ימי הביניים וחשיבותו בתכנון העירוני באותה עת.

 

מתכונת הלימוד


אורך הלימודים שלוש שנים. הם כוללים מגוון של קורסי חובה ובחירה וסמינרים.


במחלקה מתקיימת פעילות ענפה בעולמות היצירה השונים, כגון ארגון של אירועי תרבות ופרויקטים באצירת תערוכות ואמנות אורבנית. נערכים גם סיורים לימודיים ומפגשים עם אמנות ובעלי מקצוע שחושפים את יצירתם בפני הסטודנטים.

 

סגל הוראה


סגל המחלקה לאמנות מורכב מחוקרים ותיקים אשר מחקריהם מתמקדים במגוון סוגיות מובילות באמנות, כגון רנסנס, בארוק, יצירה ישראלית, אדריכלות מודרנית ועוד.

 

על מוסד הלימוד

 

בתואר באמנות התמחויות נוספות כגון רנסנס בארוק ורוקוקו, אמנות מודרנית ואמנות המאה ה – 19, אמנות עכשווית, אמנות ישראלית ואמנות יהודית. בכל התמחות ניתן להתמקד בהיבטים מסוימים בעולם האמנות, בתולדותיה ובזרמים השונים שבה.


במחלקה לאמנויות שמים דגש על תחום התרבות הויזואלית ועל פיתוח תפיסות רב תחומיות אצל הסטודנטים. דרך הקורסים השונים שואפים לסייע לסטודנטים להתמודד באופן יישומי וישיר עם המציאות האמנותית של היום, ולבחון סוגיות אקטואליות באמנות המקומית והעולמית. במחלקה פעילות אקדמית במבחר ענפים כגון אמנות דיגיטלית, יצירה, תרבות חזותית, תולדות האמנות ועוד. בכל התחומים הללו מתקיימת פעילות מחקרית נרחבת בהובלת סגל החוקרים של המחלקה. סטודנטים בתארים המתקדמים במחלקה יכולים לקחת חלק במחקרים אלה במסגרת לימודיהם לתואר השני או לתואר השלישי וכך להעמיק בחקר ענפי אמנות ויצירה מגוונים.


באוניברסיטה שלל מסלולים נוספים בתחומי מדעי הרוח. בין היתר, ניתן ללמוד לימודי ארכיאולוגיה, לימודי ספרות עברית, לימודי פילוסופיה, לימודי לשון עברית, לימודי מחשבת ישראל, לימודי בלשנות ועוד.

 

תנאי קבלה


לתכנית הדו מחלקתית אמנות – תולדות האמנות מתקבלים מועמדים שלהם ציון פסיכומטרי 450 ומעלה או ציון סכם 450 ומעלה. מועמדים שלהם ממוצע בגרות 90 ומעלה יכולים להתקבל גם ללא פסיכומטרי. מומלץ לפנות הישר אל מוסד הלימוד לצורך קבלת המידע על תנאי קבלה, תנאי הקבלה משתנים מעת לעת.

 

 

תעודה


בתום הלימודים מוענק לסטודנטים BA באמנות מטעם אוניברסיטת בן-גוריון. בוגרים המעוניינים בכך והעומדים בכל התנאים הנדרשים יכולים להמשיך לתואר שני באמנות במחלקה.

עוד מסלולי לימוד - אוניברסיטת בן-גוריון