לימודי מדעי החיים בהתמחות ביולוגיה חישובית באוניברסיטת בן-גוריון

שירות אישי - צור קשר
לימודי מדעי החיים בהתמחות ביולוגיה חישובית באוניברסיטת בן-גוריון

לימודי מדעי החיים בהתמחות ביולוגיה חישובית באוניברסיטת בן-גוריון בנגב


הזינוק ברמת הקדמה הטכנולוגית מתבטא בתחומים רבים של חיינו, כולל בפיתוח מחשבים בעלי עוצמה והיווצרות מאגרי נתוני עתק. אלו בתורם משפיעים על מגוון של ענפים מדעיים, כולל על מדעי החיים בכלל ועל הביולוגיה בפרט; הטכנולוגיות המתקדמות מאפשרות לחוקרים בביולוגיה לאסוף מספר בלתי נתפש של נתונים ומידע, שכמותם יוצרת בעיות בניתוח ובהבנה שלהם.


מדענים שעוסקים בביולוגיה חישובית, או בביואינפורמטיקה, משתמשים בכלים חישוביים, מתמטיים וסטטיסטיים, כולל תוכנות מחשב, אלגוריתמים, ושימוש במידול מתמטי על מנת לכרות ולעבד את המידע הרב שמתקבל מהניסויים הביולוגיים.


כדי להתחיל את הדרך בתחום הביולוגיה החישובית, ניתן להשתתף בלימודי מדעי החיים בהתמחות ביולוגיה חישובית באוניברסיטת בן-גוריון בנגב.


תכנית הלימודים


במהלך הלימודים, הסטודנטים רוכשים את הידע שאותו מקבלים בתואר הראשון במדעי החיים, כולל היסודות המתמטיים הנדרשים, והתכנים המשלימים המגיעים מתחומי הכימיה והפיזיקה. כמו כן, מוקנה להם ידע נרחב בביולוגיה: הם משתתפים בקורסים בנושאי זואולוגיה, פיזיולוגיה, מדעי הצמח, אקולוגיה, וכן בקורסים בהם עוסקים בתת תחומים של הביולוגיה כמו גנטיקה, מיקרוביולוגיה, ועוד.


נוסף על כך, בתכנית הלימודים בהתמחות בביולוגיה חישובית, שמים דגש על התמודדות עם סוגיות ביולוגיות באמצעות שיטות חישוביות. הסטודנטים לומדים לפתור בעיות באמצעות כלים מרכזיים מתחום מדעי המחשב, ולעבוד עם מסדות נתוני עתק; במהלך הקורסים בביוסטטיסטיקה, אלגוריתמים, מבנים בדידים וקומבינטוריקה, וקורסים נוספים מתחום מדעי המחשב, הם רוכשים הבנה בכריית מידע ובביצוע מידול שלו.

 


מתכונת הלימודים


תכנית הלימודים לתואר ראשון זה פרושה על פני שלוש שנים אקדמיות, או 6 סמסטרים. במהלך הסמסטרים הראשונים, הסטודנטים רוכשים את הבסיס הנדרש בתחום הביולוגיה, ולאחר 3 סמסטרים, הם מתחילים בהתמחות בביולוגיה חישובית.


בנוסף לקורסים העיוניים, הסטודנטים משתתפים גם במעבדות בנושאים שונים הנלמדים במסגרת התואר, וביניהם: מגן לחלבון, ביוכימיה, כימיה כללית, מדעי הצמח, ועוד.

 


נושאי הלימוד

 

 

 • ביוכימיה
 • מדעי הצמח
 • הנדסה גנטית
 • תכנות מערכות
 • ביוסטטיסטיקה
 • כימיה כללית ואנליטית
 • מבוא לביואינפורמטיקה
 • מדעי הנתונים ובינה עסקית
 • מבנים בדידים וקומבינטוריקה
 • זואולוגיה של חסרי חוליות וחולייתנים
 • ועוד

 

על מוסד הלימודים


אוניברסיטת בן-גוריון בנגב היא מוסד לימודים להשכלה גבוהה שבו עוסקים בהוראה ובמחקר כבר מעל ל – 5 עשורים. בין היתר, מוצעים באוניברסיטה תארים ראשונים, שניים ודוקטורטים בתחומי מדעי הטבע, מדעי ההנדסה, מדעי הבריאות, מדעי החברה, מדעי הרוח, ועוד.


במחלקה למדעי החיים, ניתן ללמוד לתואר ראשון במדעי החיים ולבחור בין מספר התמחויות: כללית, מחקרית, סביבתית, יישומית, וכן התמחות בלימודי ביוטכנולוגיה ימית, והתמחות בלימודי מדעי המוח.


כמו כן, קיימות במחלקה מספר תכניות מצטיינים, ביניהן תכנית פסיכוביולוגיה למצטיינים המשותפת עם המחלקה לפסיכולוגיה, ותואר כפול במדעי החיים ומדעי הגיאולוגיה והסביבה.


תנאי קבלה


מועמדים לתואר הראשון במדעי החיים בהתמחות ביולוגיה חישובית, נדרשים לעמוד בתנאי הקבלה של התואר הראשון החד מחלקתי במדעי החיים – הם צריכים להחזיק בציון סכם של 585, ובנוסף בציון פסיכומטרי או נתיב לאקדמיה של 585.
כמו כן, עליהם להציג תעודת בגרות שבה הציונים במקצוע המתמטיקה הם ציון 70 לפחות ב – 4 יחידות לימוד, או ציון 60 לפחות ב – 5 יחידות לימוד. בנוסף לכך, עליהם לעמוד בחובת האנגלית – רמת מתקדמים א' לפחות.


קיימת אפשרות לקבלת מועמדים על סמך ציוני תעודת בגרות בלבד, בתנאי שהממוצע שלהם הוא 109 לכל הפחות, ושהציונים שלהם במקצועות האנגלית והמתמטיקה הם 90 ומעלה ב – 5 יחידות לימוד.


תעודה


מי שמסיימים בהצלחה את הלימודים, זכאים לתואר ראשון B.Sc. במדעי החיים, מטעם אוניברסיטת בן-גוריון בנגב.


אפשרויות תעסוקה


לאחר סיום הלימודים, הבוגרים יכולים להשתלב בתעשייה, בפיתוח ובמחקר במגוון של ענפים: חקלאות ימית, ביוטכנולוגיה, וכן במחקרים סביבתיים, ביולוגיים ואקולוגיים במגוון של מעבדות וחברות עסקיות. ביולוגים חישוביים עוסקים במבחר של תחומי עשייה, וביניהם השבחה של זני צמחים ובעלי חיים בחקלאות, בפרמקולוגיה בפיתוח תרופות, ברפואה בכרייה ועיבוד של מידע רפואי, ועוד.
כמו כן, ניתן להעמיק בלמידה ובהכשרה באמצעות השתתפות בתארים מתקדמים במוסדות לימוד שונים בארץ ובעולם.

 

עוד מסלולי לימוד - אוניברסיטת בן-גוריון