תואר שלישי בסוציולוגיה באוניברסיטת בן-גוריון - בית ספר קרייטמן ללימודי מחקר מתקדמים

שירות אישי - צור קשר
תואר שלישי בסוציולוגיה באוניברסיטת בן-גוריון - בית ספר קרייטמן ללימודי מחקר מתקדמים

תואר שלישי בסוציולוגיה ואנתרופולוגיה באוניברסיטת בן-גוריון בנגב - בית ספר קרייטמן ללימודי מחקר מתקדמים


במחלקה לסוציולוגיה ולאנתרופולוגיה של אוניברסיטת בן-גוריון בנגב ניתן ללמוד בתכנית לתואר שלישי בסוציולוגיה. מסלול זה מאפשר לתלמידיו להעמיק במחקר סוציולוגי מתקדם ולהוביל מחקרים משמעותיים שיכולים לעצב מחדש את העשייה המחקרית בתחום התרבות והחברה. במחלקה שואפים לסייע לתלמידי המחקר לפתח את המיומנויות המחקריות, הביקורתיות והמדעיות תוך כדי העמקה בשלל היבטים של החברה הישראלית והגלובלית.


תכנית הלימודים


תלמידי המחקר במסלול התואר השלישי בסוציולוגיה לוקחים חלק במחקרים סוציולוגיים או אנתרופולוגיים יישומיים מתקדמים. הם יכולים לחקור לעומק מגוון של תהליכים חברתיים ותרבותיים בארץ ובעולם ולכתוב מחקרים פורצי דרך שיכולים להשפיע על השיח המחקרי בענפים אלה.


המחלקה לסוציולוגיה ולאנתרופולוגיה של האוניברסיטה עוסקת במגוון של תחומי עניין, כגון ארגונים, זהות ומקום, מגדר ומיניות, תרבות ודת וענפים רבים נוספים. חברה הסגל מתמקדים בשלל זירות תרבותיות וחברתיות ובוחנים תהליכים ושינויים בחברה הישראלית ובתרבויות אחרות באסיה, באירופה, באפריקה, בארצות הברית ובמזרח התיכון. המחקרים גם מעמיקים בתמורות היסטוריות בתחום הסוציולוגי.


מתכונת הלימוד


אורך התכנית לתואר שלישי הוא עד ארבע שנים. האוניברסיטה מפעילה מסלול רגיל לדוקטורט שמתאים לבעלי תואר שני מחקרי וכן מסלול משולב שבו יכולים סטודנטים שנמצאים בעיצומו של התואר השני להרחיב את עבודת המחקר להיקף של עבודת דוקטורט. כמו כן, קיים מסלול ישיר לתואר שלישי שבו יכולים ללמוד בוגרים מצטיינים של התואר הראשון שמתאימים למסגרת מחקרית.


באפשרות תלמידי המחקר להיעזר במגוון של מלגות לתואר שלישי, ביניהן מלגות לדוקטורנטים מצטיינים, מלגות המוענקות על סמך נושא המחקר ולעיתים גם מלגות קיום לתלמידי מחקר המשמשים כאסיסטנטים במחלקה.


נושאי מחקר


אלה כמה מן הנושאים שחוקרים תלמידי המחקר במחלקה לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה באוניברסיטת בן-גוריון -

 

  • איחודים מקצועיים וריבוד חברתי
  • אתנוגרפיה של זוגיות
  • הבנייה חברתית ותרבותית של עוני
  • קיבוצים בשנות האלפיים
  • גלוקליזציה ותעשיית המזון הישראלית
  • צורות התנגדות ובירוקרטיה
  • נשים מזרחיות ומהגרות בעיירות פיתוח
  • זהות חברתית ויישוב סכסוכים   
  • השפעת טכנולוגיה רפואית על מושג ההורות   
  • ועוד


סגל חוקרים


סגל החוקרים של המחלקה סגל המחלקה כולל חוקרים בשיטות כמותניות, השוואתיות, איכותניות ופרשניות. בין החוקרים במחלקה: חוקרת בעלת תואר דוקטור שעוסקת בחקר גלובליזציה ומגדר וערכה ספרים וכתבי עת בתחום הפמיניזם במזרח התיכון; אנתרופולוג תרבותי שעוסק במחקריו בחקר היבטים אנתרופולוגיים של תחום התיירות; דוקטור שמתמקדת במחקריה בסוציולוגיה פוליטית וחוקרת סוגיות בזיכרון קולקטיבי ובפעילות תנועות חברתיות; דוקטור שבוחן סוגיות חברתיות בטכנולוגיה ובמדע; וחוקרים רבים נוספים.


על מוסד הלימוד


תכניות הדוקטורט של אוניברסיטת בן-גוריון מנוהלות על ידי בית הספר קרייטמן ללימודי מחקר. בבית הספר אחראיים על מגוון השלבים בלימודים המתקדמים, מן הרישום ועד לקבלת התואר. בין המסלולים לתואר שלישי אשר מתקיימים באוניברסיטה, אפשר למנות תואר שלישי בפסיכולוגיה, תואר שלישי בהיסטוריה, תואר שלישי בפילוסופיה, תואר שלישי בגיאוגרפיה, תואר שלישי בעבודה סוציאלית, תואר שלישי בתקשורת ועוד מבחר תכניות מחקריות.


תנאי קבלה


במסגרת תנאי הקבלה לתואר שלישי, על המועמדים לתכנית זו להיות בעלי תואר שני בסוציולוגיה במסלול מחקרי, המחלקה מביאה בחשבון את ממוצע הציונים בתואר השני ואת הציון בעבודת התזה. כמו כן, על המועמדים לאתר מנחה מקרב הסגל האקדמי הבכיר של המחלקה למטרת ליווי כתיבת עבודת הדוקטורט. בעלי תואר שני במסלול שאינו מחקרי יכולים להגיש מועמדות לתכנית זו אחרי לימודים בסלול השלמה לתזה שמתקיים באוניברסיטה. עבור מועמדים מתחומים שאינם סוציולוגיה ואנתרופולוגיה נקבעות בדרך כלל השלמות לפי שיקולי מוסד הלימוד.


תעודה


אוניברסיטת בן-גוריון מעניקה תואר שלישי PhD לתלמידי מחקר שמשלימים בהצלחה את כל החובות במסגרת התכנית.

עוד מסלולי לימוד - אוניברסיטת בן-גוריון