לימודי גיאוגרפיה פיזית באוניברסיטת בן-גוריון

שירות אישי - צור קשר
לימודי גיאוגרפיה פיזית באוניברסיטת בן-גוריון

לימודי גיאוגרפיה בהתמחות גיאוגרפיה פיזית באוניברסיטת בן-גוריון


המשבר האקולוגי בעולמנו נמצא כיום בכותרות ובלבו של השיח הציבורי. השפעות האדם על סביבתו נחקרות על ידי חוקרים רבים, הן כדי להבין את הגורמים למשבר והן כדי למצוא פתרונות שעשויים להציל את המצב ולבלום את הנזקים הכבדים. במסגרת לימודי גיאוגרפיה באוניברסיטת בן-גוריון מתקיימת תכנית התמחות בגיאוגרפיה פיזית, מסלול זה מתמקד בתהליכי קבלת ההחלטות המעצבות את פני כדור הארץ ואת היושבים בו וחייהם בעתיד הקרוב והרחוק.


תכנית זו מתאימה במיוחד למעוניינים בתהליכים בתחומי האקלים, ההידרולוגיה והאקולוגיה, שברצונם לרכוש ידע עדכני אודות שינויי האקלים ומעוניינים להמשיך לתארים מתקדמים או להשתלב בתעסוקה בתחום. בוגרי לימודי גיאוגרפיה משתלבים בשלל תפקידים במגזר הציבורי והפרטי, כגון בארגונים סביבתיים, ברשויות מקומיות, במכוני מחקר ובאפיקים נוספים.

 

תכנית הלימודים


תכנית ההתמחות בגיאוגרפיה פיזית מתמקדת בתחום הסביבה תוך רכישת ידע כמותי ועיוני. הסטודנטים עוסקים בשלל תהליכים וגורמים המעצבים את פניו של כדור הארץ. הם מתוודעים לסוגיות מרכזיות בתחום עיצוב הנוף על ידי רוחות ומים, הידוע גם בשם גיאומורפולוגיה. כמו כן, הם סוקרים היבטים בתחום הגיאו אקולוגיה שבו בוחנים את תפקידיהם של הצמחים ובעלי החיים במערכות אקולוגיות גדולות.


במהלך לימודי גיאוגרפיה הסטודנטים רוכשים כלים מדעיים וכמותיים לחקר הסביבה והקשר שבינה לבין האדם. הם עוסקים הן בתהליכים במרחב העירוני והן בשינויים ומגמות בסביבה הטבעית. הלימודים עוסקים גם בתחום הקיימות ובסוגיות אקולוגיות אקטואליות שבהן עוסקים חוקרים מתחום הגיאוגרפיה בימינו.

 

מתכונת הלימוד


הלימודים נפרשים על פני שלוש שנים. בתכנית משלבים בין שיעורים עיוניים לבין קורסים שבהם הסטודנטים מתנסים בעבודת מחשב או בעבודה פרקטית בשדה או משתתפים בסיורים לימודיים במקומות שונים בארץ. בתכנית נכללות גם מעבדות שבהן ניתן להכיר מקרוב סוגיות מחקריות ומדעיות שונות.


קיימת אפשרות ללמוד במסלול חד מחלקתי או תכנית דו מחלקתית, שבה משולבים לימודי הגיאוגרפיה יחד עם חוג נוסף ממקצועות רלבנטיים כגון ניהול, פוליטיקה וממשל, פסיכולוגיה ותחומים נוספים ממדעי החברה או מדעי הרוח.

 

נושאי הלימוד


סטודנטים הלומדים בהתמחות זו לומדים מגוון רחב של נושאים, ביניהם אפשר למנות את התחומים הבאים:

 

 

  • סחיפת קרקעות
  • אנרגיות מתחדשות
  • סביבה, אדם ואקלים
  • מחזורים ביו גיאוכימיים
  • הידרולוגיה של שטפונות
  • גיאומורפולוגיה של אזורים צחיחים
  • השפעת שינויי אקלים על המערכות הטבעיות
  • ועוד

 

סגל הוראה


ראש מסלול ההתמחות הוא חוקר בעל תואר דוקטור שתחומי מחקריו כוללים בין היתר את השפעת שינויי האקלים על הרכב הקרקעות והצמחים ועל שרשראות המזון ביערות טרופיים.


סגל המרצים בהתמחות כולל בין היתר – חוקרת העוסקת בתחום שימור שמורות הטבע והאקולוגיה של דיונות החול; פרופסור הבוחן את השפעתן של סופות חול על האדם; חוקר בעל תואר פרופסור שבמחקריו עוסק בענפי מערכות המידע הגיאוגרפיות והגיאו סטטיסטיקה; וחוקרים נוספים.

 

על מוסד הלימוד


במסגרת התכנית יכולים הסטודנטים לבחור בהתמחויות נוספות, לרבות התמחות גיאוגרפיה אנושית שבה עוסקים במרחב העירוני ובקשר שבין האדם לסביבתו, והתמחות טכנולוגיות מידע גיאוגרפיות העוסקת בענף הגיאו אינפורמטיקה ופיתוחים חדשים בענף זה.


במחלקה נערכות תכניות לתואר שני בגיאוגרפיה, המתאימות לבוגרים שברצונם להמשיך לפתח את הידע הגיאוגרפי וכישורי המחקר. מתקיימת גם תכנית מצטיינים בשם מרחבים, המיועדת למעוניינים להמשיך לתארים מתקדמים ולפתח קריירה כחוקרים בתחום הגיאוגרפיה.


בפקולטה למדעי החברה והרוח, שבה פועלים לימודי גיאוגרפיה, מתקיימות עוד שלל תכניות נוספות לתואר ראשון, כגון לימודי מדעי הקוגניציה והמוח, לימודי כלכלה, לימודי פוליטיקה וממשל, לימודי סוציולוגיה ואנתרופולוגיה, לימודי פסיכולוגיה ועוד מבחר תכניות לימוד.


תנאי קבלה


במסגרת תנאי הקבלה לגיאוגרפיה, יש צורך בציון סכם 520 ומעלה או ציון פסיכומטרי כללי 520 ומעלה. קיימת אפשרות לקבלה ללימודים ללא צורך בפסיכומטרי למועמדים שברשותם ממוצע ציונים 100 ומעלה. חשוב להדגיש כי תנאי הקבלה משתנים מעת לעת. כדי לקבל את הפרטים המלאים אודות תנאי הקבלה מומלץ לפנות אל מוסד הלימוד.

 

 

תעודה


לסטודנטים העומדים בהצלחה בתכנית מוענק תואר ראשון בגיאוגרפיה ופיתוח סביבתי מטעם אוניברסיטת בן-גוריון בנגב.

עוד מסלולי לימוד - אוניברסיטת בן-גוריון