תואר שני במנהל ומדיניות בחינוך באוניברסיטת בן-גוריון

שירות אישי - צור קשר
תואר שני במנהל ומדיניות בחינוך באוניברסיטת בן-גוריון

תואר שני במנהל, חברה ומדיניות החינוך באוניברסיטת בן-גוריון בנגב - מגמה בתואר השני בחינוך


מנהלים שהם מנהיגים


בית הספר הוא ארגון מורכב, שמושפע מגורמים רבים ושונים. בין ההיבטים שמשפיעים על התהוותו ופעילותו השוטפת אפשר למנות את הסביבה החברתית בה פועל בית הספר, המדיניות החינוכית שנהוגה במדינה והאקלים הבית ספרי. במערכת החינוך של היום שואפים לקדם תהליכים של שינוי וחדשנות, כדי לייעל את התהליכים הפדגוגיים והארגוניים ולשם כך פועלים להכשיר מנהלים לראש מוסדות החינוך הפורמליים והבלתי פורמליים.


אוניברסיטת בן-גוריון מציעה תכנית לתואר שני במנהל, חברה ומדיניות החינוך, מגמה בה אפשר לבחור במסגרת תואר שני בחינוך. תכנית זו מתאימה לאנשי חינוך מנוסים, שמעוניינים להבין לעומק תהליכים במערכת החינוך של היום ולפתח כלים להתמודדות עם האתגרים של המחר. לאורך המסלול לומדים בהרחבה על הקשר שבין בית הספר, המדינה והחברה, כאשר במוסד הלימוד שואפים להכשיר מנהלים שהם מנהיגים, מעצבי מדיניות וחוקרים.


תכנית הלימודים


הסטודנטים בתכנית זו לתואר השני מפתחים הבנה של סוגיות חינוכיות בארץ ובעולם ולומדים על חידושים ורפורמות בארגוני החינוך בחברה של היום. הם נחשפים לתיאוריות ומודלים שנוגעים למבנה הארגוני של בית הספר ולבנייה של אקלים חינוכי מיטבי. כמו כן, הם דנים בסוגיות בניהול חינוך בחברה פלורליסטית ובשאלות של עיצוב בית הספר בהקשר רפורמות ושינויי מדיניות מהעשורים האחרונים. נוסף על כך, הם בוחנים את הפן המשפטי והכלכלי שכרוך בניהול ובארגון מוסדות חינוך וכך מנהלים דיון על סוגיות כאי שוויון ושוויון בהוראה ומפתחים מיומנויות מנהיגות וקבלת החלטות.


מתכונת הלימוד


התכנית נמשכת כשנתיים, באפשרות הסטודנטים לבחור ללמוד במסלול עם או ללא תזה. השיעורים מרוכזים ביום שבועי אחד. לאורך התכנית לוקחים חלק בשיעורי חובה ובחירה של המגמה, בסמינרים ובהדרכות. במסלול המחקרי עליהם לקחת חלק בהדרכה לכתיבת התזה ולבצע מחקר עצמאי במסגרת כתיבתה.


נושאי הלימוד

 

  • תיאוריות במנהל החינוך
  • כלכלת החינוך
  • רפורמות ושינויים בחינוך
  • מדיניות חינוכית
  • מנהל בחברה פלורליסטית
  • שיח למידה והוראה
  • מתודולוגיה מחקרית כמותית
  • הסביבה הבית ספרית    
  • היבט ארגוני בבית הספר האפקטיבי    
  • ועוד


על מוסד הלימוד


במסגרת התואר השני בחינוך באוניברסיטת בן-גוריון הסטודנטים רשאים לבחור מבין כמה מסלולי התמחות, אלה כוללים תואר שני בחינוך בהתמחות תכניות לימוד והוראה, תואר שני בחינוך בהתמחות סוציולוגיה של החינוך, תואר שני בחינוך בהתמחות ייעוץ חינוכי ותכנית לתואר שני בפסיכולוגיה במערכת החינוך, אשר משותפת עם המחלקה לפסיכולוגיה של האוניברסיטה. בוגרי התכנית המחקרית יכולים גם להמשיך לדוקטורט בחינוך אם הם מעוניינים בכך.


תנאי קבלה


מועמדים שמעוניינים להתקבל לתכנית זו נדרשים להיות בעלי תואר ראשון BA בממוצע 85 לפחות או תואר B.Ed. בממוצע 90 ומעלה. יש להציג שתי המלצות כאשר אחת מגורמים אקדמיים ושתיים מהשטח כגון מקומות עבודה או התנדבות או מנהלי מוסד חינוכי.

 


תעודה


לסטודנטים שמשלימים את כל החובות בתכנית זו מוענק תואר שני בחינוך מטעם אוניברסיטת בן-גוריון בנגב.

עוד מסלולי לימוד - אוניברסיטת בן-גוריון