לימודי מתמטיקה ומדעי המוח באוניברסיטת בן-גוריון

שירות אישי - צור קשר
לימודי מתמטיקה ומדעי המוח באוניברסיטת בן-גוריון

לימודי מתמטיקה ומדעי המוח באוניברסיטת בן-גוריון בנגב - לימודי מתמטיקה וחטיבה במדעי המוח


מתמטיקה נחשבת לאחד מענפי הבסיס של המדע והיא דומיננטית במגוון ענפי מחקר ופיתוח טכנולוגי ומדעי. מדענים שעובדים על מחקרים חדשים במדעים השונים נדרשים לשליטה גבוהה גם במתמטיקה, ובהם גם מדענים בענף מדעי המוח. מאחורי הפיתוחים החדשניים ביותר בענף זה, החל מתוכנות לניתוח דפוסי התנהגות ולמידה ועד למחקרים אודות התנהגות תאים, נמצא שימוש ביישומים מתמטיים מתקדמים לצד ההבנה במדעי החיים.


באוניברסיטת בן-גוריון בנגב יכולים הסטודנטים בתכנית הכללית ללימודי מתמטיקה לתואר ראשון לקחת חלק בחטיבת לימוד מצומצמת מחוץ למחלקה בתחום מדעי המוח. החטיבה במדעי המוח היא פרי שיתוף פעולה עם המחלקות למדעי המחשב ולמדעי החיים ובמסגרתה ניתן ללמוד בקורסים שונים ודרכם להכיר סוגיות בסיסיות בחקר המוח. בוגרי לימודים במסלול זה יכולים לפתוח דלת לשלל תפקידים במחקר ופיתוח, כגון בתעשייה עתירת הידע או בתחום הפיתוח במדעי החיים והטבע. כמו כן, באפשרותם להמשיך לתארים מתקדמים ולפנות לאחר השלמתם לקריירה מחקרית באקדמיה.

 


תכנית הלימודים


במהלך הלימודים הסטודנטים רוכשים ידע במתמטיקה וגם לומדים על יישומיה בתחום מדעי המוח. בלימודי המתמטיקה לתואר ראשון הם נחשפים לסוגיות במתמטיקה יישומית ובמתמטיקה טהורה תוך היכרות עם מגוון ענפים במתמטיקה. בתכנית הם יכולים לפתח מיומנויות חשיבה כמותית ומחקרית, שיכולות לשרת אותם גם בהמשך ללימודים מתקדמים.


במסגרת החטיבה במדעי המוח, הסטודנטים בוחנים את מבנה המוח ברמה התאית והכוללת וכן דנים בתהליכי עיבוד המידע המתרחשים בו. הם מתוודעים לשלל תיאוריות ומחקרים מן השנים האחרונות בתחום זה.


מתכונת הלימוד


אורכם של לימודי המתמטיקה הוא כשלוש שנים, כאמור הלימודים בתחום מדעי המוח מתקיימים כחטיבה שאותה לומדים במסגרת הלימודים במתמטיקה חד חוגית. בחטיבה למדעי המוח נלמדים קורסים עיוניים שונים מתחום זה, נוסף על הקורסים שאותם לומדים במסגרת התואר במתמטיקה, הכוללים קורסי בחירה וקורסי חובה.


על מוסד הלימוד


חטיבות נוספות שאותן יכולים לשלב סטודנטים ללימודי מתמטיקה כוללות חטיבה בסטטיסטיקה, שנערכת בשיתוף המחלקה ללימודי הנדסת תעשייה וניהול; חטיבה בעיבוד אות שמתקיימת בשיתוף עם המחלקה ללימודי הנדסת חשמל וחטיבה בחינוך שמתקיימת יחד עם היחידה לקידום המקצועיות בחינוך וכוללת לימודים שיכולים לשמש בהמשך הדרך להשלמת תעודת הוראה במתמטיקה. בכל אחת מן החטיבות הללו הסטודנטים יכולים ללמוד בכמה קורסים ממחלקה אחרת שאינה המחלקה למתמטיקה וכך להעשיר את הידע שברשותם.


במחלקה קיימים גם מסלולים דו מחלקתיים כגון לימודי מתמטיקה ומדעי המחשב או לימודי מתמטיקה ופיזיקה. במחלקה למתמטיקה פועלת גם תכנית לתואר שני במתמטיקה שאליה יכולים להמשיך בוגרים שמעוניינים להמשיך ולפתח את הידע המתמטי ואת הכישורים המחקריים. סטודנטים עם הישגים גבוהים במיוחד יכולים לקחת חלק בתכניות מצטיינים בתחומי המדעים הפועלות באוניברסיטה ובמקרים מסוימים גם לקבל מלגות הצטיינות.


תנאי קבלה


סטודנטים יכולים להגיש את מועמדותם ללימודים בחטיבת הקורסים במדעי המוח אחרי הקבלה למסלול המתמטיקה הכללית. יש צורך באישור של יועצי הלימודים כדי להתקבל לחטיבה זו.


כדי להתקבל ללימודי המתמטיקה לתואר ראשון על המועמדים להיות בעלי ציון כמותי של לפחות 137 בפסיכומטרי וכן בגרות במתמטיקה ברמה של 5 יחידות בציון גבוה. ישנה אפשרות לקבלה גם על סמך ציון 127 ומעלה בחלק הכמותי של הפסיכומטרי, בגרות במתמטיקה ברמת 5 יחידות לימוד בציון עובר ובגרות בפיזיקה ברמת 5 יחידות לימוד בציון 82 ומעלה. יש לציין כי תנאי הקבלה למסלול יכולים להשתנות מעת לעת, מומלץ לפנות אל מוסד הלימוד ישירות לצורך קבלת הפרטים העדכניים אודות תנאי הקבלה ללימודים.


תעודה


לסטודנטים המשלימים בהצלחה את הלימודים בתכנית זו ועומדים בכל הדרישות הלימודיות מוענק תואר ראשון בוגר במתמטיקה B.Sc. מטעם אוניברסיטת בן-גוריון בנגב.

עוד מסלולי לימוד - אוניברסיטת בן-גוריון