לימודים בתכנית צוערים לשלטון המקומי באוניברסיטת בן-גוריון

שירות אישי - צור קשר
לימודים בתכנית צוערים לשלטון המקומי באוניברסיטת בן-גוריון

תכנית צוערים לשלטון מקומי לתואר ראשון באוניברסיטת בן-גוריון בנגב


תכנית עתידים, הידועה גם בשם "צוערים לשלטון מקומי", היא תכנית מצטיינים המיועדת למי שמעוניינים להוביל תהליכים של שינוי חברתי ולפתח כישורי מנהיגות, וכן מי שרוצים לפעול בעתיד בתפקידים שונים במגזר הציבורי.


התוכנית כוללת לימודים אקדמיים לתואר ראשון וכן פעילויות שונות ומגוונות שמקדמות יכולות יזמות ועשייה חברתית. מי שמשתתפים בתוכנית הם סטודנטים מצטיינים לתארים בתחומים שונים של מדעי החברה והרוח, שמתמחים בחטיבת לימודים בתחום מנהל ומדיניות ציבורית.


לאחר סיום הלימודים, תכנית ההכשרה ממשיכה – הבוגרים מתקדמים לעבודה במגוון של תפקידים ברשויות המקומיות ובשלטון המקומי בישראל, ובמשך 4 שנים מקבלים הזדמנות להכיר מקרוב את עבודתם של נציגי ציבור ובעלי תפקידים המובילים תהליכי במסגרות אלו.

 


תכנית הלימודים


המשתתפים בתוכנית צוערים לשלטון המקומי יכולים להשתתף בלימודי מדעי החברה או מדעי הרוח, תוך התמחות באחד מן התחומים הבאים: כלכלה, מנהל ממשל ופוליטיקה, גיאוגרפיה, חינוך, ניהול, היסטוריה, לימודי ישראל או לימודי המזרח התיכון. נוסף על כך הם יכולים ללמוד לתואר ראשון בכלכלה, בניהול, בחינוך, בפוליטיקה וממשל, בפסיכולוגיה, בהיסטוריה או בלימודי מדינת ישראל. נוסף על הידע התיאורטי והעיוני המקיף שרוכשים הסטודנטים במסגרת הלימודים לתואר הראשון בתחומים אלו, הם לוקחים חלק בחטיבה במנהל ומדיניות ציבורית.


התכנים אשר הסטודנטים לומדים במסגרת ההכשרה כוללים גם תכנים ספציפיים שמטרתם לטפח כישורי מנהיגות ויכולות הכרחיות לעבודה ברשויות המקומיות.


מתכונת הלימודים


משכה של התכנית הוא 3 שנים, כאשר לאחר סיום ההכשרה הבוגרים מחויבים לפעול בתפקידים שונים ברשויות המקומיות ובמגזר הציבורי במשך 4 שנים, במסגרת השמה תעסוקתית.


לצד הלימודים האקדמיים, הסטודנטים בתכנית משתתפים גם בפעילויות שונות: סיור לימודי בחו"ל, סדנאות אישיות וקבוצתיות, מפגשים עם נציגי ציבור ובעלי תפקידים בשלטונות המקומי והציבורי בישראל, וכן בהכשרות מקצועיות לצורך טיפוח כישורים ויכולות אלו. במהלך התכנית, הסטודנטים עוברים גם התנסות מעשית ברשויות המקומיות.


כמו כן, המשתתפים בתכנית זכאים למלגת לימודים מלאה, כמו גם מלגת קיום הניתנת המוענקת כל חודש, במשך 10 חודשים בשנה.


על מוסד הלימודים


במסגרת אוניברסיטת בן-גוריון בנגב פועלים אנשי אקדמיה בתחומי הרוח, החברה והמדעים השונים בהוראת ומחקר תחומים אלו. כמו כן, פועלים באוניברסיטה מרכזים ומכונים למחקר במגוון של נושאים, ביניהם חקר המדבר, חקר ישראל והציונות, חקר אוטיזם, המכון לביטחון החברה והמדינה, ועוד.


באוניברסיטה דוגלים בעשייה חברתית, ביזמות ובקידום של שינוי חברתי, ומתוך ראיית עולם זו פועלת המחלקה למעורבות חברתית. מטרת היוזמות שמובילה המחלקה להנגיש השכלה ובפרט השכלה גבוהה לאוכלוסיות מוחלשות, לסייע בקליטת עלייה וכן בעזרה לאנשים שנמצאים בתהליכי שיקום.


תנאי קבלה


מי שמעוניינים להשתתף בתכנית ההכשרה צריכים לעמוד בדרישות הקבלה של הפקולטות השונות באוניברסיטת בן-גוריון בנגב שבהן הם מעוניינים ללמוד. סטודנטים לתחומי הכלכלה, הניהול, החינוך, הפוליטיקה והממשל, הגיאוגרפיה, המזרח התיכון, ההיסטוריה של עם ישראל, מחשבת ישראל וכן לימודי מדינת ישראל – הם בעלי יתרון בקבלה לתכנית.


כמו כן, ניתנת עדיפות בקבלה למי שמגיעים מאזורי פריפריה חברתית וגיאוגרפית בישראל. ישנם מספר שלבי קבלה לתכנית לאחר הקבלה לאוניברסיטה: בחינה במתכונת פסיכוטכנית, משימות של דינמיקה קבוצתית וכן משימה שאותה יש לבצע באופן אישי. מי שעוברים את השלב הזה בהצלחה, מזומנים לראיון קבלה אישי לבחינת התאמתם בעמותת "ידידי עתידים".


סטודנטים שמשתתפים בתכנית, שמיועדת למצטיינים, צריכים במהלך התואר להמשיך ולמלא את הדרישות שלה: להשתתף באופן מלא ופעיל בפעילויות ובסדנאות שמתקיימות נוסף על הלימודים האקדמיים, להתחייב לעבוד במסגרות השלטון המקומי במשך 4 שנים לכל הפחות, וכן לעמוד בממוצע של 85 או יותר לאורך כל הלימודים.


אפשרויות תעסוקה


לאחר סיום תכנית ההכשרה והלימודים לתואר, הבוגרים עוברים השמה במסגרות של רשויות מקומיות ושל המגזר הציבורי במגוון של תפקידים, בהם הם נדרשים לפעול לפחות במהלך 4 שנים.


בין המשרות שבהן הבוגרים משתלבים, ניתן למנות: עוזר מנכ"ל או עוזר ראש עיר בענפי ההערכה והמדידה, עוזר מנכ"ל בתחומי יזמות, כלכלה ופיתוח, רפרנט בתפקידים כמו תוכניות אב ופרויקטים או תכנון, מנהלי פרויקטים בחברה הכלכלית, ועוד.

עוד מסלולי לימוד - אוניברסיטת בן-גוריון