לימודי אמנות לתואר ראשון בהתמחות אמנות עכשווית באוניברסיטת בן-גוריון

שירות אישי - צור קשר
לימודי אמנות לתואר ראשון בהתמחות אמנות עכשווית באוניברסיטת בן-גוריון

תואר ראשון באמנות בהתמחות אמנות עכשווית באוניברסיטת בן-גוריון

 

האמנות היא תחום דינמי במיוחד שמשנה את פניו באופן מתמיד ומגדיר את עצמו מחדש שוב ושוב. החל מאמצע המאה הקודמת אמנים החלו לעסוק בנושאים חדשניים, לבחון סוגיות שלא נבחנו קודם לכן ולהביא לידי ביטוי רעיונות פורצי דרך ביצירות שלהם. גם היום, ציירים, פסלים, אמני מיצב ויוצרים בשלל פלטפורמות נוספות שואפים לבטא בעבודותיהם את השקפתם הייחודית על תהליכים חברתיים, תרבותיים וסביבתיים המתחוללים בעולמנו. שינויים טכנולוגיים היום מחלחלים גם הם לזירת האמנות וכך מתפתחים מדיומים חדשים המטשטשים את הגבול שבין המרחב הדיגיטלי והממשי.


המעוניינים להכיר את הזרמים והיוצרים המגדירים את האמנות פורצת הדרך של העת האחרונה יכולים ללמוד בתכנית לימודי אמנות לתואר ראשון בהתמחות אמנות עכשווית המתקיימת באוניברסיטת בן-גוריון. במסגרת קורסי ההתמחות הזו בתואר הראשון באמנות מכירים צורות מדיה חדשות, יצירות מובילות וכן את ההקשרים החברתיים של זרם זה באמנות.

 

תכנית הלימודים


סטודנטים בהתמחות אמנות עכשווית עוסקים ביצירות מרחבי העולם שנוצרו בין שנות השישים במאה ה – 20 לבין ימינו. הם בוחנים את צמיחת האמנות המודרנית המושגית ואת ההשפעה שלה על התפתחות מדיומים חדשים באמנות כגון מיצב, פרפורמנס ווידאו ארט. כמו כן, הם דנים באופן שבו האמנות העכשווית משפיעה על תפיסות ותיאוריות באמנות.


במהלך לימודיהם הם סוקרים מגמות מובילות באמנות העכשווית ומכירים יוצרים ויצירות מרכזיות. כמו כן, הם בוחנים את נקודות ההשקה שבין האמנות של היום לבין השיח בתרבות החזותית.


מתכונת הלימוד


זוהי כאמור התמחות הנלמדת במסגרת התואר הראשון, אורך הלימודים שלוש שנים. סטודנטים לוקחים חלק במבחר קורסי בחירה וחובה ובסמינרים.


במסגרת התכנית לאמנות יצירה משולבים גם קורסים מעשיים בתחומים שונים כגון ציור, פיסול, איור, אוצרות ועוד. מטרת קורסים אלה היא לחשוף בפני הסטודנטים את הפן הפרקטי של עולם האמנות, תוך כדי פיתוח כישורי חקר אמנות בקורסי התכנית האחרים.
במחלקה לאמנות פועלים אירועים שונים כגון תערוכות, סיורים לימודיים ומפגשים עם יוצרים. חלק מאירועים אלה נערכים במסגרת הקמפוס ואחרים במוסדות אמנות בעיר באר שבע.


סגל הוראה


ראש המחלקה הוא פרופסור לתולדות האמנות אשר פרסם מגוון מאמרים בתחום אמנות הרנסנס והבארוק. במחלקה פועלים חוקרים בשלל ענפים, כגון חוקרת בעלת תואר פרופסור שמחקריה מתמקדים באדריכלות ואמנות מודרנית; פרופסור שחוקרת סוגיות באמנות ימי הביניים; דוקטור שחוקרת את האמנות היפנית; פרופסור שמתמקד בחקר תולדות המוזיקה; ועוד.

 

על מוסד הלימוד

 

סטודנטים במחלקה לאמנות יכולים לבחור בהתמחויות נוספות במסגרת התואר הראשון. בין תחומי ההתמחויות ניתן למנות אמנות יהודית, אמנות מודרנית במאה ה – 19, אמנות בימי הביניים, אמנות הרנסנס והבארוק ועוד. מסלולים אלה כוללים קורסים שדרכם ניתן לבחון יצירות מובילות באותו זרם או בתקופה הנידונה, להכיר את פועלם של אמנים בולטים ולדון בתהליכים חברתיים המאפיינים את התקופה.


את לימודי תולדות האמנות ניתן לשלב במסגרת שלל תכניות דו מחלקתיות באוניברסיטה, מרביתן משלבות מתחומי מדעי הרוח או מדעי החברה. בין החוגים הנוספים הפועלים באוניברסיטה נכללים לימודי ארכיאולוגיה, לימודי מחשבת ישראל, תואר ראשון בתקשורת, לימודי בלשנות, לימודי ספרות אנגלית ועוד מבחר תכניות לתואר ראשון.


תנאי קבלה


כחלק מן התנאים לקבלה ללימודי אמנות דו מחלקתי – תולדות האמנות יש צורך בציון סכם 450 ומעלה (הסכם מורכב משקלול של הפסיכומטרי וממוצע הבגרויות לפי נוסחה של האוניברסיטה). לחלופין ניתן להתקבל על סמך ציון פסיכומטרי כללי 450 ומעלה. מועמדים שברשותם ציון בגרות ממוצע של 90 ומעלה יכולים להתקבל ללא פסיכומטרי. מומלץ לפנות ישירות למוסד הלימוד לצורך קבלת המידע המלא על תנאי הקבלה ללימודים, תנאי הקבלה עשויים להשתנות מעת לעת.

 

תעודה


לבוגרי התכנית אשר עומדים בכל חובותיהם במהלך התואר מוענק תואר ראשון באמנות BA מטעם אוניברסיטת בן-גוריון. בוגרים העומדים בתנאים ומעוניינים להמשיך להרחיב את השכלתם האקדמית בתחום האמנות יכולים לפנות לתואר שני באמנות המתקיים באוניברסיטה, במסלול מחקרי או עיוני.

עוד מסלולי לימוד - אוניברסיטת בן-גוריון