לימודי מדעי המחשב ופיזיקה לתואר כפול באוניברסיטת בן-גוריון

שירות אישי - צור קשר
לימודי מדעי המחשב ופיזיקה לתואר כפול באוניברסיטת בן-גוריון

לימודי מדעי המחשב ופיזיקה לתואר כפול באוניברסיטת בן-גוריון בנגב


ההתקדמויות האדירות שנעשו במדעים ובטכנולוגיה במאה האחרונה, לצד הגברת הנגישות, הזמינות והכמות של הידע, יצרו הסתעפויות והתמחויות רבות בתוך ענפי הידע השונים, שמתבטאות גם בעליית חשיבותה של הרב תחומיות. ידע מתחום אחד יכול לתרום רבות להבנתו של תחום אחר, לתת נקודת מבט אחרת וכן כלים מחקריים חדשים.


כך, מי שמתעניינים במדעי המחשב וגם בפיזיקה, יכולים ללמוד לתואר ראשון כפול במדעי המחשב ובפיזיקה, ללמוד על נקודות ההצטלבות בין התחומים וגם לקבל את הידע המקיף בכל אחד מהם, המאפשר להביא מההבנה והגישות המאפיינות את עולם הפיזיקה אל עולם מדעי המחשב, ולהפך.


בין מוסדות הלימוד שמציעים לימודי מדעי המחשב ופיזיקה לתואר כפול, ניתן למנות את אוניברסיטת בן-גוריון, בה מוצעת תכנית מצטיינים לתואר זה.


תכנית הלימודים


במהלך תכנית הלימודים לתואר הכפול במדעי המחשב ובפיזיקה, הסטודנטים מקיפים את כלל תכני הלימוד לתארים הראשונים בפיזיקה ובמדעי המחשב. הם רוכשים את הבסיס המתמטי הנדרש להבנה בשני עולמות הידע הללו, כולל חשבון דיפרנציאלי ואינטגרלי, אלגברה לינארית, לוגיקה ותורת הקבוצות, ועוד. לאחר מכן הם ממשיכים להעמיק בתחומים מרכזיים במדעי המחשב ובפיזיקה, כגון אלקטרודינמיקה, תרמודינמיקה, ומכניקה אנליטית במהלך הלימודים בתחום הפיזיקה, ותכנון אלגוריתמים, עקרונות של שפות תכנות, ומערכות הפעלה במסגרת הקורסים במדעי המחשב.


כמו כן, הם נדרשים להשתתף בקורסים לבחירתם בשני התחומים, וכך יכולים להרחיב את ידיעותיהם בנושאים המעניינים אותם.

 


מתכונת הלימודים


הלימודים נפרשים על פני 8 סמסטרים, שהם 4 שנות לימוד אקדמיות.


הסטודנטים משתתפים במעבדות בתחומי מדעי המחשב והפיזיקה, כגון מעבדה בתכנות מערכות, ומעבדה לניסויים מתקדמים בפיזיקה.


הסטודנטים לוקחים חלק בקורסי חובה ומבואות, קורסי בחירה בשלל נושאים, ובסמינרים, שסך נקודות הזכות שלהם הוא 180 נקודות זכות. היקף קורסי הבחירה הוא כ - 20 נקודות זכות. כמו כן, הם נדרשים לעבוד על פרויקט גמר להגשה בסמסטר האחרון שלהם לתואר.


נושאי הלימוד

 

 

 • אנליזה נומרית
 • תורת הקוונטים
 • אלקטרודינמיקה
 • מכניקה אנליטית
 • מערכות ספרתיות
 • תכנון אלגוריתמים
 • עקרונות שפות תכנות
 • מבנים בדידים וקומבינטוריקה
 • מבוא ללוגיקה ותורת הקבוצות
 • חשבון דיפרנציאלי ואינטגרלי להנדסת חשמל
 • ועוד


על מוסד הלימודים


באוניברסיטת בן-גוריון בנגב מתקיימים מחקר והוראה בתחומי ידע רבים לתואר ראשון, לתארים מתקדמים כמו מאסטר ודוקטורט, וכן נערכות בה השתלמויות פוסט דוקטורט.


באוניברסיטה, שנמצאת באזור נגיש לתחבורה ציבורית בבאר שבע, ניתן ללמוד לתואר ראשון במגוון המחלקות שלה: מדעי ההנדסה, מדעי הטבע, מדעי החיים, מדעי הרוח, מדעי החברה, ומחלקות נוספות בענפי המדעים.


בין התכניות לתואר ראשון שאותן מלמדים באוניברסיטה, ניתן למנות לימודי הנדסת חומרים, לימודי מדעי המחשב בהתמחות ביואינפורמטיקה, לימודי פיזיקה, ועוד.


תכניות המצטיינים באוניברסיטה כוללות תכניות לתואר ראשון כפול במספר תחומים, כגון לימודי מדעי המחשב וכימיה לתואר כפול, לימודי מדעי המחשב ומתמטיקה לתואר כפול, או לימודי מדעי המחשב ומדעי הגיאולוגיה והסביבה.


תנאי קבלה


מדובר בתכנית מצטיינים, ועל כן יש לעמוד בתנאי קבלה גבוהים:


יש להחזיק בציון סכם של 720 לפחות, ובנוסף, בציון פסיכומטרי או ציון נתיב לאקדמיה של 630 לפחות. יש להציג תעודת בגרות שבה הציון במתמטיקה הוא 85 ומעלה ב - 4 יחידות לימוד, או 80 ומעלה ב -5 יחידות לימוד, כמו גם ציון של 135 או יותר בחלק החשיבה הכמותית בפסיכומטרי.

 


תעודה


מסיימי התואר בהצלחה, שעומדים בכל הדרישות האקדמיות, זכאים לתואר ראשון כפול - תואר ראשון B.Sc. בפיזיקה, וכן תואר ראשון B.Sc. במדעי המחשב, מטעם אוניברסיטת בן-גוריון בנגב.


אפשרויות תעסוקה


בוגרי תכנית זו מחזיקים בשני תארים ראשונים בתחומים מדעיים שונים; כך, נפתחים בפניהם אפיקי תעסוקה המתאימים הן לבוגרי פיזיקה והן לבוגרי מדעי המחשב. בוגרי שני התחומים יכולים להשתלב בשלל משרות בתחומים שונים בתעשיית ההייטק המשגשגת שקיימת בארץ.


כמו כן, הם יכולים להמשיך לתארים מתקדמים ולעסוק במחקר בתחומי הפיזיקה, מדעי המחשב, או בנקודות שבהן התחומים נפגשים.
 

עוד מסלולי לימוד - אוניברסיטת בן-גוריון