תואר שלישי בגיאוגרפיה באוניברסיטת בן-גוריון - בית ספר קרייטמן ללימודי מחקר מתקדמים

שירות אישי - צור קשר
תואר שלישי בגיאוגרפיה באוניברסיטת בן-גוריון - בית ספר קרייטמן ללימודי מחקר מתקדמים

תואר שלישי בגיאוגרפיה באוניברסיטת בן-גוריון בנגב - דוקטורט בגיאוגרפיה - בית הספר קרייטמן ללימודי מחקר מתקדמים

 

סביבה ומה שמסביב לה


העולם שלנו משתנה לנגד עינינו, כאשר תהליכים סביבתיים חסרי תקדים מאיימים לפגוע במרקם האקולוגי של כדור הארץ. תופעות כמו זיהום אוויר, קרקע ומים פוגעות באוכלוסיות החי והצומח, ומאיימות גם על חיינו שלנו. חוקרים בתחום הגיאוגרפיה שואפים לבחון לעומק שינויים סביבתיים אלה, לצד דפוסי מדיניות ותכנון סביבתי ועירוני שנוגעים לקשר הייחודי שבין האדם לסביבתו.


מי שרואים את עתידם במחקר אקדמי של תחום הגיאוגרפיה והסביבה, או למי שמעוניינים לקדם מדיניות ופעילות חברתית בענפים סביבתיים, יכולים לקבל שלל כלים לכך במסגרת תואר שלישי בגיאוגרפיה שמתקיים באוניברסיטת בן-גוריון. התכנית לתואר שלישי שואפת להכשיר חוקרים בסוגיות שבחזית המדע, ליישום של ידע גיאוגרפי ולהשתלבות במערכות תכנון וניהול סביבתית ומרחבי. כמו כן, תלמידי המחקר יכולים להשתמש בכלים שנלמדים כדי להגי לתפקידי מפתח בחברות טכנולוגיה גיאוגרפית, במשרדי ממשלה ובגופים ירוקים.


תכנית הלימודים


תלמידי המחקר יכולים לבחון לעומק מגוון רחב של סוגיות בתחום הגיאוגרפיה והסביבה במסגרת התואר השלישי. הם יכולים לעסוק בתהליכים סביבתיים, אקלימיים וגיאולוגיים מגוונים בארץ או ברחבי העולם וכן לעסוק בדפוסי מדיניות סביבתית וגיאוגרפית. באפשרותם גם לבחון טכנולוגיות גיאוגרפיות מתקדמות אשר משנות את פני עולם המחקר.


בין התחומים הנחקרים במחלקה לגיאוגרפיה, ניתן למצוא תחומים כגון דינמיקה של בעלי חיים וצמחים באזורי מדבר; אתיקה סביבתית וסביבתנות; דרכי טיפול במיני צמחים פולשים; תהליכי פליטה של אבק מדברי; יחסים במרחב; ועוד שלל סוגיות מחקריות.
נוסף על כך, במחלקה פועלות מעבדות שונות בהן יכולים הסטודנטים להיעזר במסגרת מחקרם. אלה כוללות מעבדה לקרקע ואבק מדברי, מעבדה לגיאומורפולוגיה, מעבדה לסימולציה איאולית, מעבדה לגיאו אקולוגיה, מעבדה לחישה מרחוק, מעבדה למידע גיאוגרפי GIS, מעבדה למדיניות סביבתית וקיימות ומעבדה לתכנון. אנשי המחלקה גם מפעילים מרכזי מחקר, כגון מרכז לחקר ים המלח והערבה, מרכז שמתמקד בחקר פיתוח אזורי בנגב ומרכז לחקר מדבריות חוף.


מתכונת הלימוד


היקפו של התואר השלישי הוא כארבע שנים. הסטודנטים יכולים ללמוד במסלול רגיל לדוקטורט, במסלול משולב לדוקטורט, שמיועד לבוגרי תואר שני לא מחקרי שמעוניינים בהשלמת תזה וכן מסלול ישיר לתואר שלישי שמתאים לתלמידים מצטיינים של התואר השני. לצד המחקר העצמאי והאינטנסיבי שבו כרוכה כתיבת עבודת המחקר, במהלך התכניות הם לוקחים חלק בקורסים עיוניים, בסמינריונים ובאירועים וכנסים שעורכת המחלקה לגיאוגרפיה, אשר מאפשרים להם להיחשף למחקרים של חוקרים מרחבי העולם.


נוסף על כך, תלמידי המחקר יכולים להיעזר במלגות לתואר שלישי, שמוצעות על ידי אוניברסיטת בן-גוריון וגופים נוספים. כך פועלות מלגות על סמך הצטיינות אקדמית, מלגות לפי תחום עבודת הדוקטורט, מלגות ייעודיות לנשים חוקרות באקדמיה, ומלגות לימוד נוספות.


סגל הוראה


סגל המחלקה לגיאוגרפיה כולל מגוון של חוקרים, בהם: בעלת תואר דוקטורט שחוקרת הערכת תהליכי בנייה בישראל; פרופסור שחוקר טכנולוגיות חישה מרחוק של הצומח בארץ; חוקר בעל תואר פרופסור שמחקריו עוסקים בסורקי לייזר קרקעיים ובמורפולוגיה; פרופסור שבוחן תהליכי שינוי של חברות נוודים ורועים; בעל תואר דוקטור שמתמקד בחקר של סופות אבק; דוקטורט שבוחן מדיניות לטיפול ולהפרדת פסולת בישראל; חוקר שעוסק בחקר של מערכות לוויין לניבוי של זיהום אוויר; וחוקרים רבים נוספים.


על מוסד הלימוד


בבית הספר קרייטמן ללימודי מחקר מתקדים של אוניברסיטת בן-גוריון בנגב נתן למצוא מגוון של תכניות דוקטורט בהן ניתן להעמיק במחקר. בין המסלולים המתקיימים ניתן למנות תואר שלישי בפסיכולוגיה, תואר שלישי במנהל עסקים, תואר שלישי בהיסטוריה, תואר שלישי בגיאולוגיה ומדעי הסביבה; תואר שלישי במדעי החיים; תואר שלישי בארכיאולוגיה ועוד מגוון רחב של תכניות מחקריות מתקדמות.


תנאי קבלה


במסגרת תנאי הקבלה לתואר שלישי, על המועמדים לתכנית זו להציג תואר שני בגיאוגרפיה, במסלול מחקרי, שממוצע הציונים בו לפחות 85. כמו כן, יש צורך בציון גבוה בעבודת התזה המחקרית בתואר השני. ומעמדים שהם בוגרי תואר שני לא מחקרי יכולים להתקבל למסלול להשלמת התזה, שלאחריו ניתן לעבור למסלול המשולב לתואר השלישי.


במהלך תהליך הקבלה המועמדים צריכים להציג מספר המלצות מגורמים אקדמיים אשר מעידים על כישורי המחקר שלהם, לצד קורות חיים שיכולים להעיד על הישגים מקצועיים או פרסומים רלבנטיים. כמו כן, על המועמדים לאתר מנחה לכתיבת עבודת המחקר מקרב סגל המחלקה לגיאוגרפיה, לפני קבלתם לתכנית.


תעודה


תואר שלישי דוקטור לפילוסופיה PhD ניתן לסטודנטים אשר משלימים את כל הדרישות במסלול זה בהצלחה על ידי אוניברסיטת בן-גוריון בנגב.

עוד מסלולי לימוד - אוניברסיטת בן-גוריון