תואר שני בלימודי מדבר בהתמחות סביבה באוניברסיטת בן-גוריון

שירות אישי - צור קשר
תואר שני בלימודי מדבר בהתמחות סביבה באוניברסיטת בן-גוריון

תואר שני בלימודי מדבר בהתמחות לימודי סביבה באוניברסיטת בן-גוריון – שדה בוקר


אחד מהמאפיינים של אזורנו הוא סביבות מדבריות וסביבות חצי מדבריות. אזור הנגב נחשב לחלק מרצועת המדבריות העולמית, ומכסה כ – 60% משטחה של מדינת ישראל.


מחקר החיים המתקיימים בנגב: האוכלוסיות האנושיות, בעלי החיים והצמחייה, הם מוקד עניין עבור חוקרי מדבר בארץ ובעולם.
לימודי מדבר הם תחום מולטי דיסציפלנרי שבו חוקרים את תופעת המדבר בראייה רחבה, תוך שימוש בשיטות מחקר ובמונחים ממגוון ענפי ידע: אנרגיה, צמחייה, הידרולוגיה, בנייה, סביבה, ועוד.


בתואר השני בלימודי מדבר, הסטודנטים מתמקדים בתחומי העניין המחקריים שלהם, ועוסקים במחקר סוגיות והיבטים שונים של המדבר והחיים בו.


בין תכניות הלימוד לתואר שני בלימודי מדבר שמוצעות בארץ, ניתן למנות את התואר השני בלימודי מדבר בהתמחות לימודי סביבה, שמתקיים בקמפוס שדה בוקר של אוניברסיטת בן-גוריון בנגב.


תכנית הלימודים


התכנים הרב תחומיים שנלמדים במסגרת לימודי המדבר, מיועדים ליצירת גישה אינטגרטיבית שיכולה להציע לסטודנטים הזדמנויות לשלב בין מחקר תיאורטי לבין מחקר יישומי. הסטודנטים נחשפים למגוון דיסצפלינות, שנותנות להם זוויות מבט חדשות, מודלים שונים לתיאור סיטואציות ואתגרים בחקר המדבר, ותיאוריות מטווח רחב של תחומים.


ההתמחות בלימודי סביבה כוללת קורסים בהם מתמקדים בארכיטקטורת המדבר, בתכנון עירוני של ערים באזורים מדבריים וצחיחים, בהבנה של המרקם האנושי וחייהן של האוכלוסיות השונות שמתגוררות במדבר, כולל קהילת הבדואים בנגב. כמו כן, בחלק מהקורסים עוסקים בהתפתחויות החברתיות, הכלכליות והפוליטיות במדינת ישראל, והשפעותיהן על המדבר ומי שחיים בו.

 

  • רוצים להרחיב את השכלתכם? קראו עוד על תואר שני


מתכונת הלימודים


הלימודים נפרשים על פני שנתיים אקדמיות, ובמסגרתם הסטודנטים נדרשים לקחת חלק בקורסים שהיקפם הכולל 30 נקודות זכות. הלימודים נערכים בקמפוס שדה בוקר של האוניברסיטה, שממוקם כ – 50 קילומטרים מבאר שבע.


נוסף על כך, הסטודנטים מבצעים עבודת מחקר – תזה – שהיקפה 12 נקודות זכות. כמו כן, לאורך כל לימודיהם הם משתתפים בסמינר המחלקתי, שבו דנים בנושאים שונים בעולם לימודי המדבר.


בתכנית לימודים זו משתתפים סטודנטים בינלאומיים ממגוון מדינות ברחבי העולם, נוסף על סטודנטים ישראלים – על כן, הלימודים מתקיימים בשפה האנגלית.

 


נושאי הלימוד

 

  • ארכיטקטורת המדבר
  • המעבר להתיישבויות קבע
  • שיטות מחקר במדעי החברה
  • המימד האנושי של חיים במדבר
  • שיטות מחקר בארכיטקטורת המדבר
  • התפתחות חברתית וכלכלית במדבר הישראלי
  • ועוד


על סגל ההוראה


צוות המרצים כולל אקדמאים שמתמחים במחקר היבטיו השונים של המדבר: סביבתיים, פוליטיים, כלכליים, חברתיים, ארכיטקטוניים, ועוד.


בין המרצים בקורסים השונים לתואר, ניתן למנות פרופסור שהכשרתו היא כארכיאולוג, ארכיטקט ומעצב ערים בסביבות מדבריות; דוקטור שפועל כמרצה בכיר באוניברסיטה, ותחומי העניין המחקריים שלו הם, בין היתר, תכנון ערים באזורים צחיחים, תכנון עירוני בר קיימא, תכנון ותנאים סביבתיים בכפרים בדואים לא מוכרים; פרופסור שהתמחותה היא בעמים נוודים ויחסם אל המדינה, מגדר, ותיאוריות פמיניסטיות פוסט קולוניאליות; ועוד.


על מוסד הלימודים


אוניברסיטת בן-גוריון בנגב ממוקמת בבאר שבע, ועוסקת מאז 1969 בהוראה ובמחקר של מגוון תחומי ידע במדעי הרוח, מדעי החברה, מדעי הטבע, מדעי ההנדסה, מדעי הרפואה, ועוד.


במסגרת האוניברסיטה פועלים מכוני ומרכזי מחקר בענפים רבים של המדע, כולל בית הספר הבינלאומי לחקר המדבר.


בבית הספר ניתן להשתתף בלימודי מדבר לתואר שני במספר התמחויות: חקלאות וביוטכנולוגיה באזורים צחיחים, מיקרוביולוגיה של הסביבה, השקיה וסביבת הצמח, אקולוגיה של אזורים צחיחים, וכן התמחות באנרגיה סולארית ופיזיקה של הסביבה.


קיים בבית הספר היצע מוגבל של מלגות, המיועד לסטודנטים מצטיינים. כמו כן, ישנן מלגות שמוצעות מטעם ארגונים בינלאומיים וממשלתיים, ביניהם אונסק"ו, ומשרד החוץ.


תעודה


בוגרי תכנית זו שמסיימים אותה בהצלחה ועומדים בדרישות האקדמיות, זכאים לתואר שני בלימודי מדבר מטעם אוניברסיטת בן-גוריון בנגב.

 


אפשרויות תעסוקה


בוגרי התואר בחקר המדבר בהתמחות לימודי סביבה יכולים להשתלב בעבודה במכוני מחקר שונים, במסגרות ממשלתיות, ציבוריות ואקדמיות, וכן בעמותות שעוסקות בנושאים כגון צרכים של אוכלוסיות נוודים, זכויותיהן של קהילות בדואיות, תכנון ערים בסביבות מדבריות, ועוד.
 

עוד מסלולי לימוד - אוניברסיטת בן-גוריון