תואר שלישי בפילוסופיה באוניברסיטת בן-גוריון - בית ספר קרייטמן ללימודי מחקר מתקדמים

שירות אישי - צור קשר
תואר שלישי בפילוסופיה באוניברסיטת בן-גוריון - בית ספר קרייטמן ללימודי מחקר מתקדמים

תואר שלישי בפילוסופיה באוניברסיטת בן-גוריון בנגב - בית ספר קרייטמן ללימודי מחקר מתקדמים


למחקר הפילוסופי יש נגיעה במגוון ענפים אחרים בתרבות ובחברה, חוקרים עוסקים בהיבטים בפוליטיקה, בהיסטוריה, באמנות ואף במדעים ובכלכלה. באוניברסיטת בן-גוריון ניתן לקחת חלק בתכנית תואר שלישי בפילוסופיה, שמתאים לחוקרים מצטיינים שמעוניינים להעמיק בסוגיות בחקר התודעה, המוסר, קבלת ההחלטות וענפים פילוסופיים רבים נוספים.


המחלקה לפילוסופיה של אוניברסיטת בן-גוריון מתמקדת הן במסורת הפילוסופית והן בקיום של דיונים חדשניים שנמצאים בחזית המחקר של היום. שילוב זה יכול לסייע לתלמידי המחקר לעסוק בקשת רחבה של נושאים במסגרת מחקרם לתואר השלישי, ולהגיע לתובנות בעלות תרומה משמעותית למחקר הפילוסופי המקומי והעולמי.


תכנית הלימודים


התכנית לתואר שלישי בפילוסופיה מתמקדת בפיתוח מיומנויות המחקר של החוקרים כדי להוליד מחקרים פילוסופיים מעמיקים, איכותיים ומקוריים בשלל התמחויות וזרמים בפילוסופיה. כמו כן, המחלקה שמה לה למטרה להכשיר את הדור הבא של החוקרים והמרצים בתחום הפילוסופיה.


בין תחומי המחקר והעניין העיקריים במחלקה נכללים פילוסופיה של הנפש, פילוסופיה של הלשון, מטפיזיקה, פילוסופיה של מוסר ופילוסופיה של המתמטיקה והמדעים. כמו כן, עוסקים במחלקה בהיסטוריה של הפילוסופיה ובשלל זרמים פילוסופיים כגון פילוסופיה יוונית, פילוסופיה של המאה ה - 19 ועד לפילוסופיה חדשה והוגים בני זמננו.


מתכונת הלימוד


את תכנית הדוקטורט יש להשלים תוך פרק זמן של כארבע שנים. סטודנטים באוניברסיטה יכולים ללמוד במסלול רגיל, שמיועד לבעלי תואר שני מחקרי; במסלול ישיר לתואר שלישי שמתאים לבוגרים מצטיינים של לימודי פילוסופיה; או מסלול משולב שמתאים לסטודנטים במהלך התואר השני במחלקה לפילוסופיה שבידיהם מיומנויות מחקר מתקדמות במיוחד ומוכיחים יכולת לערוך מחקר חדשני ופורץ דרך ברמת דוקטורט.


במהלך התכנית, תלמידי המחקר מבצעים מחקר עצמאי ואינטנסיבי בליווי של מנחה וכן לוקחים חלק בלימוד בקורסים עיוניים במחלקה בתחום מחקרם. נוסף על כך, הם משתתפים בפעילויות שונות של המחלקה, כגון סמינרים מחלקתיים, ימי עיון וכנסים שדרכם הם יכולים לקדם את המחקר שלהם.


נושאי המחקר


הנה כמה מן הנושאים שבהם מתמקדים תלמידי המחקר במחלקה לפילוסופיה בשנים האחרונות:

 

  • החובה המוסרית בקשר בין אישי
  • ריאליזם בדת ובמוסר
  • שפינוזה והיחס בין המיסטי לרציונלי
  • פילוסופיה של חינוך לערכים   
  • אפיסטמולוגיה ואירוניה בתורתו של ניטשה
  • ועוד
  • חקירה פילוסופית של אימפרוביזציה בתנועה   
 

 

סגל מחקר


בין החוקרים במחלקה לפילוסופיה נכללים: פרופסור שמחקריו מתמקדים באסתטיקה ובאידיאליזם גרמני; חוקר שעוסק בפילוסופיה של מוסק ובגבולות חובות פוליטיות ומוסריות באמירת האמת; דוקטור שעוסק במחקריו בפילוסופיה פוליטית ובפילוסופיה יוונית; חוקרת בעלת תואר פרופסור שבוחנת במחקריה היבטים בפילוסופיה של הנפש ובתפיסה החושית; חוקר במחקריו מתמקדים באתיקה ופילוסופיה של המדעים; וחוקרים רבים נוספים.


על מוסד הלימוד


באוניברסיטה מתקיימות תכניות מחקריות במגוון של תחומים, כגון מדעי הרוח, מדעי החברה, מדעי הבריאות, הנדסה, ניהול, לימודי מדבר וענפים נוספים. הגוף האחראי על תכניות הלימודים המתקדמים של האוניברסיטה הוא בית הספר קרייטמן. בית הספר פועל לקדם את תלמידי המחקר והוא מפעיל שלל מכוני מחקר וקבוצות מחקר. הוא עוסק בתהליכי ההרשמה לתכניות המחקר, במלגות הלימוד לתלמידי הדוקטורט ובליווי הסטודנטים לאורך תהליך לימודיהם. בין התכניות המחקריות שפועלות באוניברסיטה אפשר למצוא תואר שלישי בהיסטוריה, תואר שלישי בפסיכולוגיה, תואר שלישי בתקשורת, תואר שלישי בגיאוגרפיה, תואר שלישי במנהל עסקים ועוד.

 

תנאי קבלה


סטודנטים שמעוניינים להתקבל למסלול הרגיל צריכים להיות בעלי תואר שני בפילוסופיה, במסלול מחקרי, שממוצע הציונים בו 85 ומעלה. נדרש ציון של לפחות 85 בעבודת התזה בתואר השני. תהליך הקבלה כולל גם דרישה להצגה של המלצות אקדמיות מתאימות מטעם חוקרים בדרגת מרצה בכיר, שיכולים להעיד על כישורי המחקר של המועמדים. כמו כן, הם צריכים להגיש הצעת מחקר מאושרת על ידי מנחה ולהסביר את מתודולוגיית המחקר ואופן ביצועו. יש צורך לעבור גם ראיון בפני וועדה מחלקתית, שבוחנת את הרקע המחקרי ואת ההישגים של המועמדים.


תעודה


אוניברסיטת בן-גוריון בנגב מעניקה תואר שלישי PhD דוקטור לפילוסופיה לתלמידי מחקר שעומדים בכל חובותיהם בתכנית זו.

עוד מסלולי לימוד - אוניברסיטת בן-גוריון