לימודי כימיה בהתמחות כימיה סינתטית באוניברסיטת בן-גוריון

שירות אישי - צור קשר
לימודי כימיה בהתמחות כימיה סינתטית באוניברסיטת בן-גוריון

לימודי כימיה בהתמחות כימיה סינתטית באוניברסיטת בן-גוריון בנגב


המבנה של החומר, התכונות, ההרכב והתהליכים שמתרחשים כאשר הוא בא במגע עם חומרים אחרים - הם בין הנושאים היסודיים אותם חוקר הכימאי. הכימיה משמשת כבסיס למחקר ולהבנה של תחומים רבים נוספים במדעי הטבע, וביניהם ביולוגיה, הנדסה, וגיאולוגיה. מסיבה זו, תעשיות כימיות עוסקות במבחר מגוון של ענפי ייצור, בתחומי החקלאות, התרופות, ההנדסה הגנטית, הביוטכנולוגיה, המזון והמשקאות, ועוד.

 

מי שרוצים ללמוד את תחום הכימיה יכולים להשתתף בלימודי כימיה לתואר ראשון בשלל אוניברסיטאות ומוסדות לימוד ברחבי הארץ. הלימודים בתואר הראשון מספקים את תשתית הידע הנדרשת למי שרוצים להתקדם במחקר ובפיתוח כימיים.

 

באוניברסיטת בן-גוריון בנגב ניתן להשתתף בלימודי כימיה בהתמחות כימיה סינתטית, שנושאי עיסוקה מתאימים למי שרוצים לעסוק בתחומי הכימיה המסורתית, הביוטכנולוגיה ופיתוח התרופות.

 

תכנית הלימודים

 

בתחילת התואר, הסטודנטים רוכשים את הידע התיאורטי של תחום הכימיה הסינתטית; הם מקבלים ידע בסיסי בענפי המתמטיקה השונים, כולל חשבון דיפרנציאלי ואינטגרלי ואלגברה לינארית. כמו כן, הם מקבלים היכרות מעמיקה עם התיאוריות והמתודולוגיות העדכניות שנמצאות בשימוש במחקר כימי כיום, תוך השתתפות בקורסים בתחומי הכימיה השונים. לעיסוק ומחקר בכימיה סינתטית נדרש בסיס רחב בכימיה אורגנית ואי אורגנית, ענפי כימיה שעל ההיכרות עמם שמים דגש במהלך תכנית הלימודים.

 

מעבר לכך, חלק מתכנית הלימודים מתמקד ביישומי מחשב ובשיטות עבודה נדרשות לכימאים, כולל הדרכת בטיחות לעבודה במעבדה.

 

 

מתכונת הלימודים


הלימודים נפרשים על פני 6 סמסטרים, ואורכם כ - 3 שנים אקדמיות. הסטודנטים נדרשים לקחת מספר קורסי חובה במבחר נושאים בכימיה, מתמטיקה ופיזיקה. נוסף על כך, הם יכולים לבחור מבין מגוון קורסי בחירה בענפי הכימיה השונים. קיימים נושאי חובה ייעודיים עבור הסטודנטים בהתמחות כימיה סינתטית, אותם הם מחויבים ללמוד.


מעבר לכך, הסטודנטים מתנסים מעשית בעבודת הכימאי תוך לקיחת חלק במעבדות בכימיה אורגנית, פיזיקה, כימיה פיזיקלית, וביוכימיה, וכן בהשתתפות בסדנאות בכימיה מתקדמת. קיימת אפשרות לבצע פרויקט במסגרת התואר, בכפוף להמלצה של חבר סגל מהמחלקה לכימיה ובאישור ועדת ההוראה.


נושאי הלימוד

 

 

 • ביוכימיה
 • כימיה קוונטית
 • כימיה תרופתית
 • כימיה סביבתית
 • כימיה תעשייתית
 • כימיה אורגנית פיזיקלית
 • מבוא לתורת הפולימרים
 • סינטזה אורגנית מתקדמת
 • כימיה אי אורגנית מתקדמת
 • פרקים נבחרים בכימיה על מולקולרית
 • ועוד


על מוסד הלימודים


באוניברסיטת בן-גוריון בנגב ניתן ללמוד לתואר ראשון, תואר שני, דוקטורט וכן להשתתף בהשתלמויות פוסט דוקטורט. הפעילות האקדמית הענפה של האוניברסיטה מתקיימת במבחר תחומי דעת: מדעי הרוח, מדעי החברה, מדעי ההנדסה, מדעי הטבע, מדעי הבריאות, ועוד.


במחלקה לכימיה של האוניברסיטה ניתן ללמוד למגוון תכניות לתואר ראשון בכימיה, וביניהן לימודי כימיה בהתמחות כימיה ביופיזית, לימודי כימיה בהתמחות כימיה פיזיקלית וננומטרית, ומעבר לכך שילוב של כימיה כמחלקה ראשית או משנית בתכנית לימוד דו מחלקתית. בנוסף, קיימות תכניות מצטיינים לתואר כפול בכימיה ותחום נוסף, כגון תואר כפול בכימיה ובהנדסה כימית.


תנאי קבלה


כדי להתקבל ללימודי כימיה בהתמחות כימיה סינתטית, יש להחזיק בציון סכם של 600 לפחות, ובנוסף בציון פסיכומטרי או בציון נתיב לאקדמיה של 600 לפחות. נוסף על כך, המועמדים נדרשים להחזיק בתעודת בגרות שבה ציון 70 ומעלה ב - 4 יחידות מתמטיקה או ציון 60 ומעלה ב - 5 יחידות מתמטיקה.


קיימת אפשרות להתקבל על סמך ממוצע בגרות בלבד, בתנאי שהוא גבוה מ - 105, ושהציון במקצוע המתמטיקה הוא 95 לפחות ב - 4 יחידות מתמטיקה, או 85 לפחות ב - 5 יחידות מתמטיקה. כמו כן, יש להחזיק בציון 85 או יותר ב - 5 יחידות כימיה.

 


תעודה


מי שעומדים בהצלחה בכל חובותיהם האקדמיות, זכאים לתואר ראשון בכימיה מטעם אוניברסיטת בן-גוריון בנגב.

 


אפשרויות תעסוקה


בוגרי תואר ראשון בכימיה יכולים להשתלב לאחר סיום לימודיהם בפיתוח תרופות וחומרים כימיים, וכן תהליכי ייצור כימיים חדשים במגוון תעשיות כימיות, מעבדות וחברות, הן במגזר הפרטי והן במגזר הציבורי.


נוסף על כך, בוגרים שמתעניינים במחקר יכולים להמשיך באקדמיה וללמוד לתארים מתקדמים: מאסטר ודוקטורט. כך ניתנת להם ההזדמנות לפתח קריירה אקדמית במחקר ובהוראה.


במסגרת שיתוף הפעולה עם היחידה להכשרת מורים באוניברסיטת בן-גוריון, החל משנתם השלישית יכולים סטודנטים שעומדים בתנאי הקבלה להוסיף קורסים לתכנית הלימודים שלהם וכך לקבל בסיום התואר תעודת הוראה בכימיה - מה שפותח אפיק לקריירה בחינוך.

 

עוד מסלולי לימוד - אוניברסיטת בן-גוריון