לימודי הנדסת חשמל והנדסת מכונות לתואר כפול באוניברסיטת בן-גוריון

שירות אישי - צור קשר
לימודי הנדסת חשמל והנדסת מכונות לתואר כפול באוניברסיטת בן-גוריון

לימודי הנדסת חשמל והנדסת מכונות באוניברסיטת בן-גוריון - מסלול משולב לתואר כפול


מניעים את גלגלי התעשייה


תהליכי הפיתוח והמחקר בתעשייה הופכים כל העת למתקדמים ולמתוחכמים יותר. הקשר בין תחום המכונות וענפי החשמל הולך ונעשה משמעותי יותר ויותר, בעיקר אחרי מהפכת המחשוב שעוברת על התעשייה. חוקרים בשני התחומים שואפים לפתח ושכלל מערכות מתקדמות כגון רובוטים, ראייה ממוחשבת, מערכות בקרה ומערכות אלקטרומכניות זעירות אחרות. מהנדסים שרוצים לצמוח ולהצליח בתעשייה צריכים להחזיק בסל נרחב של כישורים ולהיות בעלי ראייה רב תחומית של תהליכי הפיתוח והייצור, כדי להתמודד עם האתגרים שצופן העתיד.


אוניברסיטת בן-גוריון מציעה תכנית לימודי הנדסת חשמל והנדסת מכונות. מדובר במסלול לתואר כפול בתחום ההנדסה, בו משלבים בין לימודי הנדסת חשמל ומחשבים לבין לימודי הנדסת מכונות ורוכשים ידע וכלים משני העולמות גם יחד.


תכנית הלימודים


תכנית זו מאפשרת לסטודנטים להעמיק הן בתחום הנדסת החשמל והן בענף הנדסת המכונות ולהעמיק בקשר ובחפיפה שביניהם בתעשייה. במסגרת לימודי הנדסת חשמל ומחשבים לומדים על תהליכי תכנון וביצוע של מערכות חשמליות ואלקטרוניות ועל פיתוח וייצור של טכנולוגיות מתקדמות המשלבות מחשוב.


לימודי הנדסת מכונות חושפים את הסטודנטים לאמצעי ותהליכי ייצור, למערכות בקרה ולגישות ברובוטיקה. הם מתוודעים להיבטים תיאורטיים ומעשיים של תחומים כמכניקת מוצקים וזורמים, מעברי חום ותרמודינמיקה ושיטות ניסוייות וחישוביות נוספות.


מתכונת הלימוד


זוהי כאמור תכנית משולבת ללימודי הנדסת מכונות ולימודי הנדסת חשמל ומחשבים, היא נפרשת על פני כחמש שנים. במהלכה לוקחים חלק בקורסים עיוניים ובעבודה מעשית במעבדות שונות בתחום כתקשורת, מחשבים, רובוטיקה, חוזק חומרים ואלקטרוניקה.


יש לציין שמסלול זה מציב עומד לימודים גבוהה מהרגיל בפני הסטודנטים ודורש מהם להשקיע זמן והשקעה רבים. הסטודנטים זוכים לסיוע ולהנחיה אישית של סגל המרצים במהלך התואר ועד לסיום הלימודים.


נושאי הלימוד

 

 • מערכות בקרה
 • תיכון מכונות
 • מיקרו מחשבים
 • עיבוד אותות
 • מכשור ומדידות
 • חוזק חומרים
 • תורת המידע והקידוד
 • תורת המכונות    
 • שדות אלקטרומגנטיים    
 • ועוד


על מוסד הלימוד


האוניברסיטה עורכת תכניות נוספות לתואר כפול, בהן לימודי פיזיקה והנדסת חומרים, לימודי הנדסת חשמל ומתמטיקה, לימודי הנדסת כימיה וכימיה, לימודי הנדסת תעשייה וניהול ומתמטיקה ולימודי הנדסת מכונות והנדסת חומרים (תכנית "ברקים חומרים"). עוד נלמדים בפקולטה למדעי ההנדסה מסלולים ללימודי הנדסת בניין, לימודי הנדסה ביורפואית, לימודי הנדסת תוכנה ולימודי הנדסת מערכות תקשורת.

 

 • כמה באמת מרוויחים מהנדסים? קראו הכל על שכר מהנדס


תנאי קבלה


לתכנית מתקבלים מועמדים שברשותם ציון סכם הנדסה של 555 לפחות וכן ציון פסיכומטרי כללי רב תחומי של 550 ומעלה. ישנה העדפה למועמדים שברשותם ציונים גבוהים במקצועות ריאליים בתעודת הבגרות, כגון בגרות במתמטיקה ובגרות בפיזיקה.


תעודה


לבוגרי התכנית מוענקים שני תארים, האחד B.Sc. בהנדסת מכונות והשני B.Sc. בהנדסת חשמל ומחשבים מטעם אוניברסיטת בן-גוריון בנגב. הם יכולים להירשם בפנקס המהנדסים.


מי שמשלימים את הקורסים והפרויקט בתכנית למערכות הספק ואנרגיה יכולים גם להירשם במדור זר חזק של פנקס המהנדסים. כמו כן, מי שמעוניינים בכך יכולים להמשיך לתואר שני בהנדסת חשמל או בהנדסת מכונות באוניברסיטה ללא השלמות.

עוד מסלולי לימוד - אוניברסיטת בן-גוריון