תואר שלישי בתקשורת באוניברסיטת בן-גוריון - בית ספר קרייטמן ללימודי מחקר מתקדמים

שירות אישי - צור קשר
תואר שלישי בתקשורת באוניברסיטת בן-גוריון - בית ספר קרייטמן ללימודי מחקר מתקדמים

תואר שלישי בתקשורת באוניברסיטת בן-גוריון בנגב - דוקטורט בתקשורת - בית ספר קרייטמן ללימודי מחקר מתקדמים


התואר השלישי בתקשורת מהווה הזדמנות להעמיק במחקר אודות כלי המדיה והשפעתם על חיינו. חוקרי התקשורת מפתחים ומנהלים מחקרים שנוגעים באירועים אקטואליים וייצוגיהם בכלי התקשורת וכן בוחנים את ההשפעות של השינויים הרבים בתקשורת על החברה והתרבות. באוניברסיטת בן-גוריון בנגב ניתן ללמוד בתכנית לתואר שלישי בתקשורת, במסגרת המחלקה לתקשורת של האוניברסיטה.


תכנית הלימודים


המחקר במחלקה לתקשורת הוא רב תחומי ומתמקד בשלל סוגיות בעולם המדיה העכשווי. במסגרת התואר השלישי בתקשורת, תלמידי המחקר בוחנים היבטים חברתיים, כלכליים, פוליטיים והתנהגותיים של השימוש במדיה ושמים דגש משמעותי על ניו מדיה וטכנולוגיות חדשות תוך שהם בוחנים את ההשפעות החברתיות של פלטפורמות אלה. נוסף על כך, חוקרים רבים במחלקה עוסקים בדפוסי השימוש בכלי התקשורת של אוכלוסיות מוחלשות וקבוצות שוליים ובאופן בו המדיה יכולה להוות כלי חשוב עבור ארגונים חברתיים.


מתכונת הלימוד


את התואר השלישי יש להשלים תוך פרק זמן של כארבע שנים. את תכנית הדוקטורט קובעים באופן אישי לכל אחד מתלמידי המחקר לאחר תכנון עם האחראי על תלמידי המחקר וכן על ידי מנחה המחקר האישי. חלק נכבד מן התכנית מוקדש למחקר עצמאי, אולם תלמידי המחקר נדרשים לקחת חלק גם בקורסים עיוניים שונים בתחום מחקרם ולהשלים סדנת דוקטורנטים שבה הם יכולים לפתח את המחקר.


באוניברסיטת בן-גוריון יכולים סטודנטים מצטיינים לתואר ראשון בתקשורת ללמוד במסלול ישיר לתואר שלישי שהיקפו הוא כחמש שנים. דוקטורנטים מצטיינים יכולים להיעזר במגוון של מלגות לימוד לתואר שלישי. חלק מן המלגות הללו מוענקות מטעם האוניברסיטה, מלגות אחרות ופרסים שונים ניתנים על ידי גופים פרטיים שונים החיצוניים למוסד הלימוד.


נושאי מחקר


דוקטורנטים במחלקה לתקשורת בבן-גוריון חוקרים מגוון רחב של נושאים שקשורים לעולם המדיה, הנה כמה מן המחקרים שמתקיימים לאחרונה בחוג:

 

  • תמיכה חברתית באינטרנט בגיל זקנה
  • תיווך תכנים משודרים לילדים
  • פעילות אינטרנטית בארגונים חברתיים
  • סיכוני החסרת מידע בתקשורת
  • שימושי הורים וילדים בכלי מדיה ניידים
  • תהליכי הפקת ידע מן העיתונות
  • נשים חרדיות ושימושן בטכנולוגיות מידע
  • משחקי תפקידים ככלי להעצמה   
  • מדיניות נייטרליות הרשת בארצות הברית   
  • ועוד

 

סגל מחקר


סגל המחלקה לתקשורת כולל מגוון מומחים בענפי המדיה השונים. בין החוקרים ניתן למצוא: פרופסור שבוחנת היבטים חברתיים ופסיכולוגיים של שימוש במדיה בקרב קשישים; חוקרת שמתמקדת במחקריה בקשר בין מדיה להגירה ולשימושי ילדים במדיה; חוקר שבוחן תהליכים כלכליים בהפקת חדשות; חוקרת שעוסקת במחקריה בסטיגמות במדיה החברתית ובהתהוות נורמות בתקשורת; ועוד שלל חוקרים.


תנאי קבלה


הקבלה לתכניות התואר השלישי נעשית על ידי בית הספר ללימודי מחקר מתקדמים. כדי להתקבל, על המועמדים להיות בעלי תואר שני מחקרי בתקשורת. בעלי תואר שני שאינו מחקרי יכולים לקחת חלק במסלול להשלמת תזה. האוניברסיטה שמה דגש על הציונים בתואר השני ובעבודת התזה המחקרית.


כמו כן, המועמדים צריכים לאתר מנחה מקרב הסגל המחקרי של המחלקה לתקשורת שיוכל לשמש עבורם מנחה למחקר. מי שאינם בעלי תואר שני בתקשורת צריכים לעבור קורסי השלמה לפי שיקולי המחלקה והמנחה.


על מוסד הלימוד


תכניות הדוקטורט באוניברסיטת בן-גוריון מתקיימות תחת בית הספר קרייטמן ללימודי מחקר מתקדמים. בית הספר מפעיל מגוון של תכניות לתואר שלישי בענפי מדעי החברה והרוח, במדעים המדויקים ובעוד מגוון תחומי ידע. בין המסלולים לתואר שלישי שמתקיימים באוניברסיטה אפשר למנות תואר שלישי במנהל עסקים, תואר שלישי בפסיכולוגיה, תואר שלישי בהיסטוריה, תואר שלישי בעבודה סוציאלית, תואר שלישי בגיאוגרפיה ועוד מבחר מסלולים.


תעודה


תואר שלישי PhD דוקטור לפילוסופיה מוענק על ידי אוניברסיטת בן-גוריון לתלמידי מחקר שעומדים בהצלחה בכל דרישות המסלול ומשלימים את מחקרם.

עוד מסלולי לימוד - אוניברסיטת בן-גוריון