לימודי אמנות לתואר ראשון בהתמחות אמנות יהודית באוניברסיטת בן-גוריון

שירות אישי - צור קשר
לימודי אמנות לתואר ראשון בהתמחות אמנות יהודית באוניברסיטת בן-גוריון

לימודי אמנות לתואר ראשון בהתמחות אמנות יהודית באוניברסיטת בן-גוריון

 

כבר מהעת העתיקה יש לאמנות מקום חשוב בעולם היהודי. מאיורים בספרי התפילה, דרך חפצי יודאיקה ועד לעיטורים ופסיפסים בבתי הכנסת, התרבות החזותית היהודית התעצבה רבו לאורך הדורות עד ימינו. מהיצירות הללו אפשר ללמוד רבות על אורח החיים של יהודים בתפוצות, על אופיין של קהילות שונות וכן על דילמות ואתגרים שעמם התמודדו היוצרים במעגלי חייהם, הן בתחום האמונה והרוח והן בחיי היום יום.


במסגרת לימודי אמנות לתואר ראשון באוניברסיטת בן-גוריון הסטודנטים יכולים לבחור מבין כמה התמחויות, בהן התמחות באמנות יהודית. בהתמחות זו ניתן להתמקד ביצירה החזותית היהודית לאורך הדורות ובאופן שבו שינויים חברתיים באים לידי ביטוי ביצירתם של אמנים יהודים. הסטודנטים בהתמחות זו יכולים לפתח הבנה נרחבת של האמנות היהודית לדורותיה ובמקביל לבנות ידע מעמיק בתולדות האמנות ובסגנונותיה השונים.

 

 

תכנית הלימודים


במהלך התמחות זו הסטודנטים מתוודעים לשלל היבטים באמנות היהודית ובתרבות החזותית של העם היהודי לאורך הדורות. הם דנים באיקונוגרפיה ואמנות פיגורטיבית יהודית ובדילמות העולות מתוך הקשר שלו עם הדיבר החמישי האוסר על יצירת פסלים ותמונות. כמו כן הם סוקרים את מקומה של האמנות בכתבי הקודם ובבתי כנסת ומתוודעים לשרידים ארכיאולוגיים ולרצפות פסיפס במקומות שונים. לאורך הלימודים הם מכירים שלל יצירות יהודיות לאורך הדורות כגון מן העת העתיקה, מימי הביניים ומהתקופה המודרנית. נלמדות יצירות מן המערב ויצירות לא מערביות. נוסף על כך, נידונות סוגיות בייצוגי יהודים בצורות מדיה שונות, כגון בתיאטרון ובקולנוע.

 

מתכונת הלימוד


זוהי כאמור אחת מן המגמות שבהן יכולים הסטודנטים לבחור במסגרת התואר הראשון באמנות. אורך התואר הוא שלוש שנים ובמהלכו לוקחים חלק במגוון קורסים עיוניים, סמינרים, קורסי בחירה וקורסים מעשיים. בתכנית המשולבת לאמנות חזותית שמים דגש על השילוב שבין יצירה מעשית לבין הלימודים העיוניים וכך נכללים בה קורסים פרקטיים וסדנאות בציור, פיסול וצורות מדיה נוספות.


במחלקה מתקיימים שלל מיזמים ואירועים בתחומי התרבות והאמנות שבהם הסטודנטים יכולים לקחת חלק. חלק מיוזמות אלה נערכות בין כתלי האוניברסיטה ואחרות ברחבי באר שבע, כגון בתערוכות, במפגשים עם יוצרים ואמנים ובהשתתפות בפרויקטים אמנותיים המתקיימים בעיר.

 

סגל הוראה


בראש המחלקה עומד פרופסור לתולדות האמנות, המתמקד במחקריו באמנות הבארוק והרנסנס. סגל המחלקה כולל שלל חוקרים שמומחים למגוון תקופות, זרמים ושיטות באמנות החזותית ובאדריכלות.

 

 

על מוסד הלימוד


במחלקה לאמנות של אוניברסיטת בן-גוריון שמים דגש על תפישה רב תחומית ובין תרבותית של האמנות. כמו כן, מתמקדים ביישומים המפגישים בין המציאות לבין היצירה האמנותית ועוסקים בקשרים הפועלים בין האמנות העכשווית לבין הסביבה התרבותית שבה היא מתקיימת, תוך שימת דגש גם על האמנות הישראלית.


ניתן ללמוד תכניות אקדמיות לתואר ראשון, תואר שני ותואר שלישי. במסגרת התואר הראשון פועלות התמחויות נוספות בהן ניתן להתמקד בתקופות או זרמים באמנות. בין היתר מתקיימים מסלולים באמנות ימי הביניים, אמנות ישראלית, אמנות המאה ה – 19, אמנות עכשווית ואמנות הרנסנס והבארוק. הפעילות האקדמית של המחלקה עוסקת גם בענפים כגון אמנות דיגיטלית, אמנות יצירה ותרבות חזותית.

 

תנאי קבלה


במסגרת תנאי הקבלה לתכנית, המועמדים נדרשים לציון של לפחות 450 בפסיכומטרי או לציון התאמה (שקלול הפסיכומטרי והבגרויות) של 450 לפחות. לחלופין ניתן להתקבל על סמך תעודת הבגרות וללא צורך בפסיכומטרי, לבעלי ממוצע בגרויות של 90 ומעלה. מומלץ לפנות ישירות אל מוסד הלימוד לקבלת המידע המלא אודות תנאי קבלה.

 

תעודה


בסיום הלימודים זכאים סטודנטים העומדים בכל חובותיהם לקבל תואר ראשון באמנות BA מטעם אוניברסיטת בן-גוריון. בוגרים המעוניינים להעמיק את הידע המחקרי והתיאורטי שברשותם יכולים להמשיך לתואר שני באמנות המתקיים במוסד הלימוד.

עוד מסלולי לימוד - אוניברסיטת בן-גוריון