לימודי גיאולוגיה בהתמחות גיאולוגיה וביולוגיה באוניברסיטת בן-גוריון

שירות אישי - צור קשר
לימודי גיאולוגיה בהתמחות גיאולוגיה וביולוגיה באוניברסיטת בן-גוריון

לימודי גיאולוגיה בהתמחות גיאולוגיה וביולוגיה באוניברסיטת בן-גוריון בנגב


כיום, בעידן המידע וההתמקצעות המדעית, חוקרים בכל ענף מדעי יכולים להתמקד בבעיות, תופעות ותהליכים באופן נקודתי, ולהגיע לרמת פירוט ועומק גבוהה כאשר הם חוקרים סוגיות כמו התא, או תופעות גיאולוגיות שונות.


ראייה רב תחומית מאפשרת פרספקטיבות חדשות על בעיות קיימות וכן שימוש בכלים מתחום מדעי אחד על תחום מדעי אחר. מסיבה זו, השילוב בין תחומי הגיאולוגיה והביולוגיה יכול להניב תובנות חדשות בתחומים כמו גיאובוטניקה, שעוסקת ביחסי גומלין בין הצמח לבין הקרקע, וכן לגבי אספקטים סביבתיים ופליאו סביבתיים העומדים על קו התפר בין מדעי החיים והביולוגיה לבין הגיאולוגיה.


מי שרוצים לקדם קריירה בתחומי הגיאולוגיה, הביולוגיה, או בנקודות ההצטלבות ביניהם, יכול להשתתף בלימודי גיאולוגיה בהתמחות גיאולוגיה וביולוגיה באוניברסיטת בן-גוריון בנגב.


תכנית הלימודים


בתכנית הלימודים משלבים בין תכנים בגיאולוגיה ובמדעי הסביבה לבין לימודי ביולוגיה, על מנת להקנות הכשרה מקצועית המשלבת בין היבטים ביולוגיים, אקולוגיים, וגיאולוגיים, וכך מאפשרת לקבל תמונה רחבה של עולם הטבע.


הסטודנטים מקבלים את התשתית המדעית והמתמטית הנדרשת לצורך הבנה בתחומים אלו, תוך השתתפות בקורסים בחשבון דיפרנציאלי ואינטגרלי, אלגברה לינארית, ביוסטטיסטיקה, וכן בקורסי מבוא המספקים היכרות נחוצה עם יסודות הפיזיקה והכימיה.


נוסף על כך, הם לומדים את התכנים שנלמדים במסגרת התואר הראשון בגיאולוגיה , כולל נושא הלוחות הטקטוניים, סטרוקטורות גיאולוגיות, מאפיינים ומבנה של סלעים ומינרלים, התפתחות כדור הארץ ופליאונטולוגיה, וכן מגוון של קורסים בתחומי הפטרולוגיה, הסדימנטולוגיה, תכנות לגיאולוגים, ועוד.


במסגרת ההתמחות בביולוגיה הסטודנטים משתתפים בקורסים שונים המקנים הבנה ביולוגית, נוסף על ההבנה הגיאולוגית: יסודות הגנטיקה, קורסים בזואולוגיה של חולייתנים ושל חסרי חוליות, באקולוגיה, התא, ועוד.

 


מתכונת הלימודים


הלימודים נפרשים על פני 6 סמסטרים, או 3 שנים; הסטודנטים לוקחים חלק בקורסי חובה ובחירה, כולל סמינרים מחקריים ומעבדות בשלל נושאים, כגון מעבדה בכימיה כללית.


רוב התכנים בתואר נלמדים במסגרת המחלקה לגיאולוגיה, וכשליש מהם נלמדים במסגרת המחלקה למדעי החיים.


נוסף על כך, הסטודנטים משתתפים בסיורים לימודיים, במהלכם הם צופים בתופעות הגיאולוגיות שאותן למדו במהלך הקורסים השונים, ומיישמים את החומר הנלמד בשטח. בין הסיורים ניתן למנות סיור מינרלים וסלעים בשדה, בו עורכים תצפיות במטרה לבחון מגוון תופעות גיאולוגיות, וסיור בנגב בו בוחנים תופעות סטרטיגרפיות שונות.


נושאי הלימוד

 

 

  • מבוא למאובנים
  • מבוא לאקולוגיה
  • יסודות הגנטיקה
  • מבוא לגיאוכימיה
  • מבוא לפליאונטולוגיה
  • מבוא למינרלים וסלעים
  • גיאולוגיה של ארץ ישראל
  • מבוא לקריסטלוגרפיה גיאומטרית
  • זואולוגיה של חסרי חוליות וחולייתנים
  • ועוד


על מוסד הלימודים


באוניברסיטת בן-גוריון בנגב ניתן ללמוד לקראת תואר ראשון וכן לתארים מתקדמים. האוניברסיטה פועלת כמרכז הוראה ומחקר בעיר באר שבע מאז שנת 1969.


בין הפקולטות שבהן ניתן להשתתף בלימודים ובמחקר באוניברסיטה, ניתן למנות את הפקולטה למדעי הטבע, הפקולטה למדעי ההנדסה, הפקולטה למדעי הבריאות, הפקולטה למדעי הרוח והחברה, ופקולטות רבות נוספות.


במחלקה לגיאולוגיה ולמדעי הסביבה באוניברסיטה, מוצעים לימודים לתואר ראשון בגיאולוגיה ומדעי הסביבה, במהלכם ניתן לבחור מתוך מספר התמחויות, וביניהן התמחות בגיאולוגיה דינמית, בגיאולוגיה סביבתית והידרוגיאולוגיה, בגיאולוגיה הנדסית, ועוד.


כמו כן, קיימות במחלקה לגיאולוגיה ולמדעי הסביבה מבחר תכניות מצטיינים, במסגרתן ניתן ללמוד לתואר כפול בגיאולוגיה ובמדעי החיים, בגיאולוגיה ומדעי המחשב, או לתואר ראשון בגיאולוגיה בשילוב עם לימודי הנדסת בניין.


תעודה


המסיימים את הלימודים בהצלחה ועומדים בחובות האקדמיות זכאים לתואר ראשון B.Sc. בגיאולוגיה ומדעי הסביבה, מטעם אוניברסיטת בן-גוריון בנגב.


אפשרויות תעסוקה


בוגרי תואר ראשון בגיאולוגיה בהתמחות גיאולוגיה וביולוגיה יכולים להשתלב בתעשייה במגוון תפקידים; במסגרת הכשרתם הם מקבלים את כל תכני החובה של תואר ראשון בגיאולוגיה, ובנוסף לכך מתמחים בביולוגיה – על כן הם יכולים להשתלב בשוק העבודה במשרות המתאימות לבוגרי תואר ראשון בגיאולוגיה, כגון עבודה במכוני המחקר הגיאולוגי והגיאופיזי, בתעשיית המחצבים ותעשיות הנפט והגז, וכן בגופים ציבוריים כגון המשרד לאיכות הסביבה, החברה להגנת הטבע, רשות שמורות הטבע, ועוד.


נוסף על כך, מי שמתעניינים בקידום קריירה במחקר, יכולים להמשיך בלימודיהם לתואר שני ודוקטורט.
 

עוד מסלולי לימוד - אוניברסיטת בן-גוריון