תואר שני בפיזיקה בהתמחות אנרגיות גבוהות באוניברסיטת בן-גוריון

שירות אישי - צור קשר
תואר שני בפיזיקה בהתמחות אנרגיות גבוהות באוניברסיטת בן-גוריון

תואר שני בפיזיקה במגמת פיזיקה של אנרגיות גבוהות באוניברסיטת בן-גוריון בנגב


ענף הפיזיקה של אנרגיות גבוהות מתמקד במבנים של חומר וחלקיקים ובתגובות שלהם לקרינה. החוקרים בוחנים את התכונות והמרכיבים של גרעיני אטומים דרך שימוש באנרגיה גבוהה במיוחד. ענף מחקרי זה קרוי כך מכיוון שבמקרים רבים ניתן לחקור את החלקיקים השונים במהלך התנגשויות אנרגטיות שונות ולא במצב "הרגיל" בעולמנו ולשם כך יש לעשות שימוש במאיצי חלקיקים.


מדענים ישראלים לוקחים לאחרונה חלק במחקרים במאיץ החלקיקים שבמעבדת חקר החלקיקים האלמנטריים בשווייץ, ובמסגרות מחקריות נוספות. מחקרים אלה הביאו לפריצות דרך גדולות במחקר הפיזיקלי של היום וההערכות הן כי מחקרים בתחום זה רק ימשיכו לצמוח ולהתפתח.


סטודנטים המעוניינים לקחת חלק במחקרים מתקדמים בתחום מדעי זה יכולים ללמוד בתכנית לתואר שני בפיזיקה במגמת פיזיקה של אנרגיות גבוהות באוניברסיטת בן-גוריון. בתכנית מחקרית זו לתואר שני הסטודנטים יכולים לבחון מקרוב סוגיות עדכניות בענף זה בתחום הפיזיקה. במחלקה לפיזיקה של אוניברסיטת בן-גוריון שואפים להכשיר דור חדש ואיכותי של פיזיקאים להשתלבות במחקר האקדמי ובפיתוח בתעשייה.


תכנית הלימודים


במסגרת המגמה לפיזיקה של אנרגיות גבוהות הסטודנטים מתמקדים בתחומים כגון כוחות כבידה, חלקיקים ותיאוריית הקוונטים. הם מעמיקים את הבנתם בתיאוריות עדכניות שונות בענפים אלה וכן מפתחים את מיומנויות המחקר המדעי שברשותם דרך השתתפות במחקרים שונים בענפים הללו.


תואר שני בפיזיקה במחלקה מתמקד בהיבטים ניסויים ותיאורטיים של הענף. הסטודנטים בוחנים לעומק שלל סוגיות הנמצאות בחזית המחקר הפיזיקלי בארץ ובעולם. המחקרים שבהם עוסקים הסטודנטים נוגעים להיבטים בחומרים, ביקום ומדעים פלנטריים ובתחומים רבים נוספים.


מתכונת הלימוד


אורכו של התואר השני בפיזיקה הוא שנתיים, הוא מתקיים במסלול מחקרי שבו הסטודנטים כותבים עבודת תזה. במהלך התכנית הסטודנטים לוקחים חלק בקורסי חובה וקורסי בחירה וכן בסמינרים. הם עורכים את עבודת המחקר בליווי והנחיה של מנחה מקרב הסגל במחלקה.


אל המגמה בפיזיקת אנרגיות גבוהות מצטרפים הסטודנטים בשנה הראשונה לתואר השני. במגמה נכללים קורסי חובה ובחירה תיאורטיים שונים וכן הסטודנטים יכולים לקחת חלק במחקרים בנושא זה המתקיימים במחלקה.


הסטודנטים יכולים להצטרף למגוון קבוצות מחקר הפועלות במחלקה לפיזיקה. בקבוצות הללו הם יכולים לקחת חלק במחקריהם של חוקרים מנוסים בתחום ולרכוש ניסיון פרקטי במחקר. סטודנטים מצטיינים יכולים לקבל מגוון מלגות וכן באפשרותם להצטרף לסגל הזוטר של המחלקה ולשמש עוזרי הוראה.


נושאי הלימוד


בין נושאי הלימוד שבהם עוסקים סטודנטים במגמת פיזיקת אנרגיות גבוהות נכללים:

 

 

  • חלקיקים
  • תורת הכבידה
  • תורת הקוונטים
  • מכניקה סטטיסטית
  • תורת השדות הקוונטית
  • ועוד

 

סגל הוראה


במסגרת תחום פיזיקת האנרגיות הגבוהות, נערכים כיום מגוון של מחקרים במחלקה לפיזיקה, בהם מחקרים עיוניים ומחקרים ניסויים. בין נושאי המחקר שבהם עוסקים החוקרים ניתן למנות חורים שחורים וכוח הכבידה; אנרגיות גבוהות גרעיניות; קוסמולוגיה; פיזיקה חלקיקית ועוד.

 

על מוסד הלימוד


במסגרת התואר השני בפיזיקה באוניברסיטת בן-גוריון ניתן ללמוד במגמות נוספות, בהן מגמת ביופיזיקה, מגמת פיזיקה של מערכות מורכבות, מגמת פיזיקה של מצב מעובה ומגמת אופטיקה קוונטית ולייזר. בכל אחת מן המגמות הללו מתקיימים שלל קורסים שבהם יכולים הסטודנטים לקחת חלק כדי להעמיק את ידיעתם בתחום המחקר שלהם.


תחומי העניין המחקריים של המחלקה לפיזיקה הם רבים, וכוללים בין היתר אסטרופיזיקה, ביופיזיקה, תיאוריית הקוונטים, קוסמולוגיה ועוד. במחלקה פועלים חוקרים ותיקים העוסקים בשלל סוגיות מתקדמות בענפים אלה.


בפקולטה למדעי הטבע של האוניברסיטה פועלות עוד שלל תכניות לתארים מתקדמים. סטודנטים יכולים לבחור במסלולים כגון תואר שני בכימיה, תואר שני במדעי המחשב, תואר שני במתמטיקה, תואר שני במדעי הגיאולוגיה והסביבה ועוד.

 

תעודה


תואר שני M.Sc. בפיזיקה מוענק על ידי אוניברסיטת בן-גוריון בנגב לסטודנטים העומדים בהצלחה בכל חובות התכנית.

עוד מסלולי לימוד - אוניברסיטת בן-גוריון