לימודי פיזיקה ומדעי המוח באוניברסיטת בן גוריון

שירות אישי - צור קשר

אוניברסיטת בן-גוריון

לימודי פיזיקה ומדעי המוח באוניברסיטת בן גוריון - לימודי פיזיקה במגמת מדעי המוח


בשנים האחרונות הגיעו חוקרים להישגים יוצאי דופן במחקר המוח, אולם המעד טרם פיצח את רזי המוח האנושי במלואם. חוקרים במדעי המוח נדרשים לשלוט בסל נרחב של כישורים מדעיים, כגון ידע מתמטי נרחב והבנה מעמיקה בפיזיקה. הידע הפיזיקלי יכול לתרום בין היתר להבנתה של הפעילות החשמלית של תאי העצב ושל העקרונות הפיזיקליים שעומדים בבסיס הפעילות שלהם.


המעוניינים לחקור את הקשר שבין המוח האנושי לתופעות פיזיקליות יכולים ללמוד בתכנית לימודי פיזיקה ומדעי המוח המתקיימת באוניברסיטת בן גוריון. זוהי מגמה הנלמדת במסגרת לימודי פיזיקה. הסטודנטים בתכנית לומדים על מגוון תהליכים פיזיקליים מרמת תאי עצב בודדים ועד למוח השלם תוך היכרות עם כלים פיזיקליים מתקדמים. בעזרת הידע הרב תחומי שברשות הבוגרים, הם יכולים להשתלב במגוון תפקידים בתעשייה עתירת הידע, כגון בפיתוח, בפיזיקה רפואית, במחקר בתחומים שונים בביולוגיה מולקולרית וענפי מחקר נוספים. כמו כן, באפשרות בוגרים המעוניינים בכך להמשיך לתואר שני בפיזיקה ולפנות בהמשך הדרך לקריירה אקדמית מחקרית.

 

 

תכנית הלימודים


הסטודנטים במגמת מדעי המוח לומדים במגוון של קורסים מדעיים שבהם הם יכולים לבחון מקרוב סוגיות במחקר העכשווי ובענפים משיקים ממדעי הטבע. הם מתחילים בהיכרות עם מדעי בסיס בענף הפיזיקה ובהמשך מתוודעים להיבטים מורכבים ומתקדמים יותר במחקר הפיזיקלי. כמו כן, הם בוחנים מקרוב תהליכים פסיכולוגיים, נוירולוגיים ופרמקולוגיים ולומדים על המרכיבים מתחום הפיזיקה שבאים לידי ביטוי במסגרתם. מגוון הכישורים הנרכשים במהלך התכנית יכולים לסייע למעוניינים להשתלב במחקר ובפיתוח בתחום המוח, שכן תעשייה זו כוללת מחקרים אינטר דיסציפלינריים שבהם פועלים יחד מדענים מתחומים שונים במדעים.

 

מתכונת הלימוד


זהו מסלול תלת שנתי וחד מחלקתי, שבו נלמדים מגוון של קורסי חובה ובחירה. הסטודנטים גם מתנסים מעשית במעבדות השונות שפועלות באוניברסיטה. במחלקה לפיזיקה מסייעים סטודנטים חדשים במהלך שנה א' על ידי הפעלה של מערכי חונכות אישיים, שבהם סטודנטים משנים מתקדמות מדריכים את הסטודנטים בשנה הראשונה ומסייעים להם מבחינה לימודית במקרה הצורך.

 

נושאי הלימוד


סטודנטים הלומדים במסלול זה לוקחים חלק במגוון של קורסים, בנושאים כגון:

 

 

  • פיזיקה קלסית
  • תורת הקוונטים
  • מכניקה אנליטית
  • פסיכו פרמקולוגיה
  • מבוא לנוירוביולוגיה
  • נוירואנטומיה תפקודית
  • פסיכולוגיה קוגניטיבית
  • זיכרון, למידה ורשתות נוירונים
  • ועוד


על מוסד הלימוד


סטודנטים במחלקה לפיזיקה יכולים ללמוד במספר מגמות נוספות, כגון פיזיקה ומחשבים, פיזיקה ופסיכולוגיה, פיזיקה כללית, ננו פיזיקה, פיזיקה ואלקטרואופטיקה ועוד. בכל אחת מן המגמות הללו הסטודנטים שמים דגש על ההשפעות של ענפי מדעים שונים על המחקר והעשייה בפיזיקה. סטודנטים מצטיינים יכולים לקחת חלק במספר תכניות ייעודיות למצטיינים כגון תכנית אשלים, תכנית דקלים או במסלולים מהירים לתואר שני. קיים גם מסלול לתואר כפול לסטודנטים מצטיינים שבו משלבים תואר מתחום מדעי הטבע ותואר מתחום ההנדסה שנלמדים במקביל.


המעוניינים להמשיך את הלימודים יכולים להתקדם לתואר שני במגוון מחלקות המדעים של האוניברסיטה. במסגרת התואר השני בפיזיקה ניתן להתמקד בענפים שונים בפיזיקה הניסויית או בפיזיקה העיונית. במחלקה פועלים מגוון חוקרים שעוסקים בסוגיות מעשיות מתקדמות ואקטואליות, שיכולים לשמש מדריכים במחקר עבור תלמידים במסלולי התזה.


תנאי קבלה


כדי להתקבל ללימודי הפיזיקה באוניברסיטת בן גוריון יש צורך בציון גבוה בפסיכומטרי וכן בסכם כמותי גבוה. כמו כן, על המעמדים להציג ציון גבוה בבגרות במתמטיקה ברמה של 5 או 4 יחידות לימוד, ובגרות בפיזיקה ברמת 5 יחידות בציון 80 ומעלה. באוניברסיטה מביאים בחשבון גם את סכם ההנדסה של המועמדים. מועמדים שברשותם תנאי קבלה גבוהים במיוחד יכולים לקבל מלגות לימודים מטעם האוניברסיטה, בכפוף לעמידה בתנאים הנדרשים. חשוב לציין כי תנאי הקבלה משתנים מעת לעת.

 


תעודה


תואר ראשון B.Sc. בפיזיקה מוענק לסטודנטים שעומדים בהצלחה בכל דרישות התכנית, מטעם אוניברסיטת בן גוריון.

עוד מסלולי לימוד - אוניברסיטת בן-גוריון

ssssssssss
Whatsapp Whatsapp