תואר שני במתמטיקה בהתמחות מתמטיקה תעשייתית באוניברסיטת בן-גוריון

שירות אישי - צור קשר
תואר שני במתמטיקה בהתמחות מתמטיקה תעשייתית באוניברסיטת בן-גוריון

תואר שני במתמטיקה בהתמחות מתמטיקה יישומית ותעשייתית באוניברסיטת בן-גוריון


מתמטיקה היא תחום מדעי טהור שעומד בבסיסם של ענפי המדע השונים; ניתן לגשת לתחום זה בצורה מופשטת או בצורה יישומית, כאשר שיטות מתמטיות נפוצות בתעשייה ובמבחר תחומים במשק, בפרט באלו המסתמכים על טכנולוגיות מתקדמות.


מתמטיקה יישומית, שידועה גם כמתמטיקה שימושית, היא ענף של המתמטיקה בו עוסקים ביישום החשיבה המתמטית והשיטות המתמטיות במגוון של תחומים מדעיים וטכנולוגיים, כולל רפואה, ביולוגיה, הנדסה, ועסקים. תחתיה נמצא תחום המתמטיקה התעשייתית שבה מתמקדים במציאת פתרונות לבעיות פרקטיות ותעשייתיות.

 

מי שרוצים לחקור את השימושים שיכולים להיות לתחומים שונים במתמטיקה וליכולות חשיבה מתמטית בייעול, שיפור ופיתוח של מוצרים טכנולוגיים, ותהליכי ושיטות ייצור, יכולים להשתתף בלימודים לתואר שני במתמטיקה שימושית.


מי שמעוניינים להתפתח מקצועית ולחקור את התחום לעומק, יכולים ללמוד באחת מבין התכניות לתואר השני שמוצעות במוסדות לימוד להשכלה גבוהה בארץ - תואר שני במתמטיקה בהתמחות מתמטיקה יישומית ותעשייתית באוניברסיטת בן-גוריון.


תכנית הלימודים


תכנית הלימודים נועדה להכשרת הסטודנטים לפתרון בעיות אמיתיות מהתעשייה ולרכוש הבנה ביישומי המתמטיקה לצרכי המשק. במהלך הלימודים, הסטודנטים רוכשים את הידע כיצד לבנות מודלים מתמטיים עבור סוגיות ובעיות שונות, וכן לומדים כיצד ליישם שיטות מתמטיות על מנת לפתור מודלים ובעיות נתונות.


הקורסים נותנים את היסודות לעריכת חקר ביצועים מתמטי וכן להבנה בתחום המודלים המתמטיים הרציפים. כך למשל הסטודנטים יכולים להעמיק בתחומי הגיאומטריה השונים, להרחיב את ידיעותיהם בנושאים מרכזיים מתחום האנליזה, וכן ללמוד עוד על עולם תכנון האלגוריתמים.

 


מתכונת הלימודים


משכו של התואר הוא כשנתיים אקדמיות, והיקף תכנית הלימודים הוא מעל 30 נקודות זכות. בנוסף לכך, כחלק מדרישות התואר הסטודנטים מתבקשים להגיש עבודת תזה, שהיקפה כ – 16 נקודות זכות.


על הסטודנטים להשתתף בקורסי חובה שהיקפם 20 נקודות זכות, ובנוסף בקורסי בחירה שהיקפם 8 נקודות זכות. מעבר לכך, הסטודנטים נדרשים לקחת חלק גם בסמינר מתקדם שהיקפו 2 נקודות זכות ונושאו הוא מתמטיקה תעשייתית.


קורסי החובה נקבעים על ידי המנחה לעבודת המחקר, ומטרתם לתת את הרקע הנדרש לצורך ביצוע העבודה ולספק הזדמנות לרכוש ידע שיכול לסייע במחקר.


קיימים גם קורסי השלמה שאותם חלק מהסטודנטים נדרשים לבצע על מנת להשתתף בלימודיהם, בנושאים כגון תכנון לינארי, ונושאים אחרים שנקבעים על פי תחום התואר הראשון של כל סטודנט.


נושאי הלימוד

 

 

 • אנליזה נומרית
 • אנליזה מתקדמת
 • תכנון אלגוריתמים
 • מתמטיקה פיזיקלית
 • תהליכים סטוכסטיים
 • סטטיסטיקה מתמטית
 • תכנון לא לינארי ודינאמי
 • מערכות ליניאריות סופיות
 • שיטות אנליטיות במתמטיקה שימושית
 • מודלים מתמטיים בכלכלה ומדעי החיים
 • ועוד


על סגל ההוראה


צוות ההוראה במחלקה למתמטיקה מורכב ממרצים בכירים בענפי המתמטיקה השונים, בעלי רקע עשיר במחקר ובהוראת תחומי העניין שלהם. בין תחומי המחקר שבהם עוסק סגל המחלקה: אנליזה, גיאומטריה ותורת הקבוצות הגיאומטרית, אלגברה ותורת המספרים, ייצוגים אוטומורפיים, ועוד.


על מוסד הלימודים


במסגרת אוניברסיטת בן-גוריון נערכים לימודים במחלקות במגוון של תחומי דעת, תוך ביצוע מחקר והוראת תארים ראשונים, שניים ושלישיים.


במחלקה למתמטיקה ניתן ללמוד לתואר שני במתמטיקה במגוון מגמות: במסלול הוראת מתמטיקה, וכן לתואר שני במתמטיקה ומדעי המחשב. בין התחומים שבהם ניתן להתעמק במחקר מתמטי במחלקה ניתן למנות: לוגיקה ותורת הקבוצות, תורת ההצגות, מתמטיקה יישומית, משוואות דיפרנציאליות, גיאומטריה, ועוד.


במחלקה מוצעות תכניות לימוד ייעודיות עבור מצטיינים, וכן מלגות לימוד ופרסים לסטודנטים בעלי הישגים גבוהים במיוחד.


תעודה


מי שמסיימים בהצלחה את התואר ועומדים בדרישותיו, זכאים לתואר M.Sc. במתמטיקה מטעם אוניברסיטת בן-גוריון.

 


אפשרויות תעסוקה


ניתן לעסוק במתמטיקה תעשייתית במגוון של חברות וארגונים במשק, וביניהם התעשייה האווירית, גופים ביטחוניים, חברות הייטק, ועוד. במקומות עבודה אלו, מתמטיקאים תעשייתיים יכולים לעסוק בגרפיקה ממוחשבת, בניהול סיכונים, בבסיסי נתונים, בחקר שוק, ונושאים רבים נוספים משלל עולמות ידע.


כמו כן, מי שמעוניינים להמשיך ולחקור נושאים ממתמטיקה תעשייתית או מתמטיקה יישומית, יכולים להמשיך בלימודיהם באקדמיה ולהשתתף בלימודי דוקטורט במוסדות שונים להשכלה גבוהה.

 

עוד מסלולי לימוד - אוניברסיטת בן-גוריון