לימודי פסיכוביולוגיה באוניברסיטת בן-גוריון

שירות אישי - צור קשר
לימודי פסיכוביולוגיה באוניברסיטת בן-גוריון

לימודי פסיכוביולוגיה B.Sc. באוניברסיטת בן-גוריון בנגב

 

הביולוגיה של הפסיכולוגיה

 

הגוף והנפש הם שני צדדים של אותו המטבע, דפוסי התנהגות משפיעים על המצב הבריאותי והפיזיולוגיה של הגוף משפיעה על מצבים נפשיים. לכן, אין זה מפתיע שאחוזים גבוהים של חולי סרטן שהחלימו מהמחלה העידו על אופטימיות ועל רצון לחיות, ואנשים בדיכאון סובלים מתזונה לקויה והם עולים במשקל או שהם מרזים בצורה לא בריאה.

 

חקר המוח הוא אחד האתגרים הקשים והחשובים ביותר שהמדע מתעסק בו מאז ומעולם, וככל שחוקרים אותו יותר מבינים עד כמה יש לו תפקיד נכבד בתפקוד הגוף והנפש, הן מהצד הביולוגי והן מהצד הפסיכולוגי של שני התחומים. לימודי פסיכוביולוגיה מעמיקים בחקר היחסים הסימביוטיים הללו של הגוף ושל הנפש, הם חוקרים את ההיבטים השונים של ההשפעות ההדדיות, את ההשלכות שלהן והם בודקים כיצד שילוב התחומים מסייע לשיפור החיים ולתרומה למדע.

 

תכנית הלימודים

 

לימודי פסיכוביולוגיה באוניברסיטת בן-גוריון משלבים בין דיסציפלינת הפסיכולוגיה ולבין דיסציפלינת הביולוגיה אשר יחד מאפשרים לעסוק בהיבטים השונים של ההתנהגות האנושית מחד גיסא ועל הבסיס הביולוגי שמפעיל אותה ומושפע ממנה מאידך גיסא.

 

בלימודי הביולוגיה הסטודנטים חוקרים את הפן המולקולרי והפיזיולוגי של התנהגויות שונות, כמו חשיבה, מצבי לחץ, דיכאונות ושימור זיכרון. בלימודי הפסיכולוגיה הסטודנטים מקבלים כלים ושיטות מחקר לבחון את ההשפעות הסביבתיות והגנטיות של גנים ואת ההשלכות של תרופות וכימיקלים על הנפש ועל תהליכים ביולוגיים טבעיים, כמו שינויים הורמונאליים והזדקנות.

מתכונת הלימוד

 

לימודי התואר נמשכים כשלוש שנים. מתכונת הלימוד כוללת קורסי חובה בפסיכולוגיה, קורסי חובה בביולוגיה, קורסי חובה למגמת פסיכוביולוגיה, קורסי בחירה משני החוגים, מעבדות וסדנות.

 

נושאי לימוד

 

 • מבוא לביואינפורמטיקה
 • פסיכולוגיה התפתחותית
 • דימות מוח האדם
 • כימיה אנליטית ופיזיקלית
 • מבוא לכימיה אורגנית
 • נוירופיזיולוגיה של מערכות
 • פיזיולוגיה של הרבייה
 • נוירופסיכולוגיה קוגניטיבית
 • פסיכולוגיה פיזיולוגית    
 • רגרסיה והתנהגות אבנורמלית    
 • ועוד

 

תנאי קבלה

 

המועמדים ללימודי פסיכוביולוגיה צריכים להיות בעלי תעודת בגרות מלאה עם ציון 80 לפחות ב - 4 יחידות בבגרות במתמטיקה או ציון 70 ומעלה ב - 5 יחידות מתמטיקה וציון 670 לפחות בפסיכומטרי. הקבלה ללימודית נעשית על סמך שקלול ציוני תעודת הבגרות ובחינת הפסיכומטרי בציון 670 ומעלה.

 

על מוסד הלימודים

 

אוניברסיטת בן-גוריון היא מוסד רב־תחומי להשכלה גבוהה אשר מקדם חדשנות מחקרית ומדעית במטרה לשפר את החיים היום־יומיים. האוניברסיטה מדגישה את פן המחויבות החברתית ולשם כך היא פועלת לקידום ולפיתוח ישראל בכלל והנגב בפרט. האוניברסיטה מציעה מגוון תכניות לימוד לתואר ראשון ולתארים מתקדמים, ובהם לימודי סוציולוגיה ואנתרופולוגיה, לימודי פסיכולוגיה, לימודי חינוך ולימודי מדעי ההתנהגות.

 

תעודה

 

הסטודנטים שמסיימים את כל המטלות הנדרשות מקבלים תואר B.Sc בפסיכוביולוגיה מטעם אוניברסיטת בן-גוריון.

 

אפשרויות תעסוקה

 

בוגרי התואר יכולים להמשיך לתארים מתקדמים הן בביולוגיה והן בפסיכולוגיה, לרבות פסיכולוגיה קלינית. כמו כן, הם משתלבים במכוני מחקר, בתעשיות הפארמה והביוטכנולוגיה.

 

עוד מסלולי לימוד - אוניברסיטת בן-גוריון