לימודי השלמה לרפואת חירום לפרמדיקים באוניברסיטת בן-גוריון

שירות אישי - צור קשר
לימודי השלמה לרפואת חירום לפרמדיקים באוניברסיטת בן-גוריון

השלמה לרפואת חירום לפרמדיקים באוניברסיטת בן-גוריון בנגב


הראשונים להגיע לשטח ולספק מענה רפואי הם הפרמדיקים. לשם כך, נחוצה להם היכרות נרחבת עם מצבי חירום מסוגים שונים, ועם מגוון מיומנויות וכישורים לביצוע פעולות מציעות חיים, כגון החייאה, הנשמה, טיפול בפציעות מסוגים שונים, ועוד.


במהלך עבודתם, הפרמדיקים צוברים ניסיון ורוכשים ידע מקצועי מתוך ההתנסות המעשית שלהם במתן רפואת חירום בפועל. השכלה אקדמית יכולה להשלים את עולם הידע שהם מחזיקים בו, לספק אפיק להתפתחות מקצועית, וגם לפתוח להם אפשרויות חדשות לקידום הקריירה.


תכניות ייעודיות ללימודי רפואת חירום המתאימות עבור פרמדיקים, מאפשרות להם להשלים תכנים תיאורטיים ועיוניים רלבנטיים לעבודתם, תוך מתן פטורים מקורסים ומהתנסויות מעשיות, עמם יש להם היכרות קודמת מתוך ניסיונם בשטח.


בין מוסדות הלימוד שמציעים תכניות מסוג זה, ניתן למנות את אוניברסיטת בן-גוריון בנגב, בה מוצעת תכנית השלמה לרפואת חירום לפרמדיקים.


תכנית הלימודים


מטרתה של תכנית הלימודים להשלמת רפואת חירום עבור פרמדיקים, היא להעמיק את ההיכרות של הפרמדיקים עם מבחר נושאים בתחומי הרפואה והפרמקולוגיה, ולתת להם מיומנויות שיכולות להעצים את התפתחותם המקצועית. הסטודנטים רוכשים הבנה רחבה בהתמחויות הרפואיות השונות, כגון קרדיולוגיה, אנטומיה, פרמקולוגיה, ועוד. נוסף על כך, הם לומדים את תחום הטיפול בטראומה על שלל היבטיה, וכן ההתמודדות עם מגוון מצבי חירום, כולל אירועים רבי נפגעים.


תחומים נוספים שאותם הם לומדים הם התמודדות עם התקשורת ועם סיקור עיתונאי של אירועים, היסטוריה של הרפואה, היכרות עם עולם הרפואה המשלימה, ורכישת הבנה בתפקודי מערכות הגוף השונות: מערכת הדם והלב, מערכת הנשימה, מערכת העיכול, מערכת הרבייה, ועוד.


חלק מהקורסים מתמקדים במצבי חירום מסוגים שונים, כמו מצבי חירום מיילדותיים, מצבי חירום פנימיים, ומצבי חירום פדיאטריים.

 


מתכונת הלימודים


תכנית הלימודים מיועדת לפרמדיקים מנוסים שכבר יש להם ידע מקצועי בתחום, ומטרתה להקנות להם את השלמת ההשכלה לתואר ראשון ברפואת חירום. על כן, המשתתפים בתכנית לומדים ביחד עם הכיתה הרגילה לרפואת חירום יומיים בשבוע, במשך 5 סמסטרים (כשנה וחצי אקדמיות).


על סמך הניסיון שלהם בשטח, הסטודנטים מקבלים פטורים מחלק מהקורסים של התואר הרגיל, וכן מההתנסויות המעשיות שאליהם מחויבים סטודנטים לתואר ברפואת חירום.


הסטודנטים נדרשים להשתתף בקורסי חובה ובחירה ובסמינרים שהיקפם כ – 94 נקודות זכות. נוסף על כך, עליהם לעמוד בחובות השפה האנגלית.


נושאי הלימוד

 

 

 • קרדיולוגיה
 • נוירופיזיולוגיה
 • פתולוגיה כללית
 • פרמקולוגיה כללית
 • מערכת המטולוגית
 • מצבי חירום מילדותיים
 • היסטולוגיה ואמבריולוגיה
 • מיומנויות חירום בטראומה
 • פתופיזיולוגיה של טראומה
 • אסונות ואירועים רבי נפגעים
 • ועוד

 

על מוסד הלימודים


אוניברסיטת בן-גוריון בנגב פועלת מזה 5 עשורים בהוראה ובמחקר של תחומי דעת רבים ומגוונים. בפקולטות השונות באוניברסיטה ניתן ללמוד לתואר ראשון ושני וכן לדוקטורט בתחומים כמו מדעי הטבע, מדעי ההנדסה, מדעי הבריאות, מדעי החברה, ועוד.


המרכזים ומכוני המחקר השונים באוניברסיטה עוסקים בהעצמת הידע, במחקר ובפיתוח במגוון של נושאים, גם בתחום הרפואה; ביניהם פועל המרכז לחקר המוכנות והמענה למצבי חירום ואסונות, המרכז לרפואה מחדשת ומחקר בתאי גזע, המרכז לחקר וקידום בריאות האשה, המרכז הלאומי לחקר אוטיזם, ומרכזים רבים שפועלים בענפי ידע נוספים.


בפקולטה למדעי הבריאות פועלים בית הספר לרפואה, בית הספר למקצועות הבריאות, בית הספר לרוקחות, ובתי ספר נוספים בשלל ענפי הרפואה. בין תכניות הלימוד לתואר ראשון שמוצעות בפקולטה, ניתן למנות לימודי סיעוד, לימודי פיזיותרפיה, ותכניות לימוד נוספות במקצועות הפרה רפואיים.

 


תעודה


מי שמסיימים את הלימודים בהצלחה ועומדים בחובותיהם, זכאים לתואר ראשון ברפואת חרום B.EMS, מטעם אוניברסיטת בן-גוריון בנגב.

 


אפשרויות תעסוקה


פרמדיקים הם מצרך הכרחי ומבוקש במערכת הבריאות בארץ. המשתתפים בתכנית הם פרמדיקים מנוסים, שיכולים לאחר סיום הלימודים לפתוח לעצמם הזדמנויות לקידום בתחום הרפואה הדחופה, הן במד"א והן בארגוני בריאות אחרים: בתי חולים, ארגוני הצלה שפועלים באופן פרטי, מרפאות, ועוד.


מעבר לכך, פרמדיקים בעלי תואר ראשון יכולים להשתלב בעבודה כעוזרי רופא, תפקיד חדש יחסית במסגרתו ניתן לעסוק במחלקות הרדמה או בחדרי מיון.

 

עוד מסלולי לימוד - אוניברסיטת בן-גוריון