תואר שני בעבודה סוציאלית אינטגרטיבית באוניברסיטת בן-גוריון

שירות אישי - צור קשר
תואר שני בעבודה סוציאלית אינטגרטיבית באוניברסיטת בן-גוריון

תואר שני בעבודה סוציאלית אינטגרטיבית באוניברסיטת בן-גוריון


עבודה סוציאלית היא תחום דעת במסגרתו ניתן לעסוק הן בטיפול והן במחקר. התואר השני בעבודה סוציאלית כולל תכנים תיאורטיים ומעשיים כאחד, במטרה להעניק השכלה רחבה לאנשי מקצוע בתחום העבודה הסוציאלית, תוך התמקדות בסוגיות ייחודיות למדינת ישראל ובפרט לאוכלוסיות המתגוררות באזור הנגב ודרום הארץ.


התכניות לתואר שני בעבודה סוציאלית מאפשרת לעובדים סוציאליים המתמחים בטיפול לקבל הבנה מחקרית, ולחוקרים מעולם העבודה הסוציאלית באקדמיה לקבל הבנה מעשית ופרקטית המגיעה מהעולם הטיפולי.


יחד עם העלייה בהבנה של טיפול וסיוע לאוכלוסיות המתמודדות עם בעיות שונות, מסתעפים תחומי העבודה הסוציאלית וחלה התמקצעות של העוסקים בהם בתחומי התמחות ספציפיים. מי שלומדים עבודה סוציאלית אינטגרטיבית לתואר שני, רוכשים ידע רב תחומי שמתאימות למגוון מערכות: פרט, משפחה, קבוצה, קהילה, ארגון, ומדיניות.


ניתן להשתתף בתכנית זו לתואר מוסמך באוניברסיטת בן-גוריון.


תכנית הלימודים


הסטודנטים רוכשים ידע כללי לעבודה סוציאלית, ואז מעמיקים בתחום ההתמחות בעבודה סוציאלית אינטגרטיבית, שמשלבת ידע ומיומנויות מתחומים שונים. בין הנושאים שנסקרים במסגרת הלימודים, ניתן למנות מדיניות רווחה, בריאות הנפש, התמודדות עם התמכרויות, פסיכולוגיה חיובית, ועוד.


במהלך הלימודים, הסטודנטים לומדים גם נושאים שונים הקשורים במשפחה, בהורות ובטיפול בילדים, כולל התמודדות עם סוגיות ייחודיות למשפחות מהגרים, וטיפול במשפחות בהן אחד מבני המשפחה מתמודדים עם מחלה.


כמו כן, חלק חשוב מתכנית הלימודים מתמקד בהקניית שליטה במתודולוגיות מחקריות, הן כמותניות והן איכותניות, בהן הסטודנטים מתעמקים במהלך לימודיהם.


מתכונת הלימודים


משכם של הלימודים הוא שנתיים אקדמיות, והם מרוכזים ביום לימודים אחד בשבוע. נוסף על כך, נערכים קורסים מרוכזים לאורך תכנית הלימודים. ההיקף הכולל של הקורסים בתואר השני הוא 36 נקודות זכות.


הסטודנטים נדרשים לקחת חלק בקורסי חובה ובחירה בשלל נושאים, וכן להשתתף בקורסי פרקטיקום ייעודיים להתמחות, המקנים לסטודנטים התנסות מעשית: פרקטיקום קבוצתי ופרקטיקום קוגניטיבי והתנהגותי.


קיימת אפשרות להשתתף בתואר השני בעבודה סוציאלית אינטגרטיבית הן בנתיב עיוני ללא תזה, והן בנתיב מחקרי עם תזה. עבודת התזה נעשית תוך ליווי והדרכה מצד מנחה מסגל המחלקה.


הסטודנטים בנתיב הכללי נדרשים להיבחן במבחן גמר עם סיום הלימודים, כאשר משקלו הוא כ – 15% מהציון הסופי של התואר השני. הסטודנטים בנתיב המחקרי נדרשים להגיש את עבודת התזה עם סיום הלימודים, שמשקלה הוא כ – 50% מהציון הסופי בתואר השני.

 


נושאי הלימוד

 

 

 • טיפול בילדים
 • הורות חיובית
 • פסיכולוגיה חיובית
 • אפידמיולוגיה חברתית
 • מבוא למדינת רווחה אירופאית
 • אבחון וטיפול בחולה ומשפחתו
 • משפחה וחברה בתהליכי הגירה
 • שיטות מחקר איכותניות וכמותניות
 • גלובליזציה, ניאו ליברליזם ומדינת רווחה
 • התמכרות והפרעת שימוש בחומרים פסיכואקטיביים
 • ועוד

 

על סגל ההוראה


המרצים בקורסים לתואר שני בעבודה סוציאלית אינטגרטיבית הם אקדמאים וחוקרים בעלי ניסיון. ראש ההתמחות בעבודה סוציאלית אינטגרטיבית הוא דוקטור שתחומי המחקר שלו הם גרונטולוגיה, בריאות ציבורית, התמודדות עם מחלות כרוניות, מודלים קוגניטיביים, קבוצות מיעוט באוכלוסייה, ועוד.

 


על מוסד הלימודים


באוניברסיטת בן-גוריון מוצעים מסלולי לימוד לתואר ראשון, שני ושלישי במבחר של נושאים. כמו כן, לצד ההוראה, מתקיים באוניברסיטה מחקר אקדמי בתחומים כמו מדעי הטבע, מדעי הבריאות, מדעי ההנדסה, מדעי הרוח והחברה, ועוד.


במחלקה לעבודה סוציאלית באוניברסיטה, שנמצאת תחת הפקולטה למדעי הרוח והחברה, מוצעים תארים ראשונים, שניים ושלישיים בעבודה סוציאלית על שלל ענפיה. ניתן ללמוד במחלקה לתואר שני באחת מתוך 5 התמחויות: עבודה סוציאלית אינטגרטיבית, עבודה סוציאלית עם ילדים ומשפחות, עבודה סוציאלית בתחום בריאות הנפש, טיפול באמנויות, ועבודה סוציאלית פרטנית לקידום צדק חברתי.


נוסף על התכנית ללימודי תואר שני מוסמך בעבודה סוציאלית, ניתן להשתתף גם בתכנית השלמה לקראת תואר מוסמך, המיועדת לבוגרי תואר ראשון בתחום שאינו עבודה סוציאלית.

 


תעודה


הבוגרים שעומדים בכל הדרישות האקדמיות זכאים לתואר מוסמך MA בעבודה סוציאלית מטעם אוניברסיטת בן-גוריון בנגב.
הזכאות לתואר מומחה בתחומי ההתמחות מוענקת מטעם מועצת העובדים הסוציאליים, על פי הקריטריונים הנהוגים בה.

 

עוד מסלולי לימוד - אוניברסיטת בן-גוריון