השלמה ללימודי סיעוד לאחים ואחיות מוסמכים באוניברסיטת בן-גוריון

שירות אישי - צור קשר
השלמה ללימודי סיעוד לאחים ואחיות מוסמכים באוניברסיטת בן-גוריון

השלמה ללימודי סיעוד לתואר ראשון לאחים ואחיות מוסמכים באוניברסיטת בן-גוריון


במערכת הבריאות הישראלית ישנה שאיפה להתייעלות מתמדת. כדי לסייע בשיפור ושכלול של איכות הטיפול המוענק בבתי החולים וקופות החולים, אחים ואחיות מוסמכים שאין בידיהם תואר אקדמי יכולים להשלים את ההשכלה שברשותם לקבלת תואר אקדמי, וכך להעמיק ולפתח את הידע המקצועי שלהם בסיעוד.


באוניברסיטת בן-גוריון מתקיימת תכנית השלמה לסיעוד לאחים ואחיות מוסמכים. תכנית זו מיועדת לאחים ולאחיות מוסמכים שאין ברשותם תואר אקדמי, המעוניינים להשלים את השכלתם ולקבל תואר ראשון בסיעוד. בעזרת השלמה זו יכולים האחים והאחיות לשדרג את הקריירה בתחום הסיעוד ולהעמיק את הידע הטיפולי והמקצועי שברשותם, לאור ניסיונם הפרקטי במערכת הבריאות. עם קבלת התואר וצבירת וותק וניסיון במערכת הבריאות, יכולים הבוגרים לקדם את הקריירה בתחום הסיעוד ולהתקדם למבחר תפקידים משמעותיים ובכירים וכך לסייע בקידום מערכת הבריאות הישראלית.

 

תכנית הלימודים


בתכנית ההשלמה לתואר הסטודנטים לוקחים חלק בלימודים מגוונים בתחום הסיעוד, תוך דיום בדרכים להענקת טיפול איכותי למטופלים. הם גם מתייחסים לשלל היבטים בקידום בריאות ובטיפול בחולה לאורך מעגלי החיים. לשם כך הם סוקרים מודלים חדשניים בתחום הבריאות ומכירים בין היתר גישות חדשות לאשפוז ומסגרות קהילתיות חדשניות.


בתחילת התכנית מעמיקים במדעי היסוד המהווים בסיס לעולם הסיעוד. הסטודנטים לומדים על היבטים בביולוגיה, אנטומיה, אימונולוגיה וענפים נוספים. כמו כן, הם לומדים סוגיות במדעי החברה כגון פסיכולוגיה וסוציולוגיה הרלבנטיות לעוסקים בסיעוד. בהמשך המסלול נלמדים קורסים ביסודות הסיעוד וקורסים מתקדמים בענף, שבהם לומדים בין היתר על דרכי התמודדות עם מצבי חולי שונים וכלים טיפוליים ומדעיים.

 

 

מתכונת הלימוד


משך מסלול ההשלמה לסיעוד לאחים ואחיות מוסמכים הוא שלוש שנים, הוא בנוי משישה סמסטרים. הסטודנטים לומדים במהלך יומיים בשבוע, שבהם הם לוקחים חלק בקורסי חובה ובחירה וכן סמינריונים בשלל תחומים. חלק מן הקורסים בתכנית זו משולבים בתכנית הגנרית ללימודי סיעוד המתקיימת במחלקה. לחייבים בכך, התכנית כוללת גם קורסים באנגלית אקדמית.

 

נושאי הלימוד


סטודנטים בתכנית ההשלמה לסיעוד לומדים מגוון רחב של נושאים, ביניהם התחומים הבאים:

 

 

 • סיעוד הילד
 • קידום בריאות
 • סיעוד גריאטרי
 • פרופיל בריאות
 • אורח חיים בריא
 • מושגים באפידמיולוגיה
 • סוגיות בבריאות האישה
 • רפואה ראשונית בקהילה
 • מערכת הבריאות בישראל
 • בקרת זיהומים בשירותי הבריאות
 • ועוד

 

סגל הוראה


סגל המחלקה לסיעוד באוניברסיטת בן-גוריון מורכב מאנשי מקצוע מנוסים ומומחים בענפי הסיעוד השונים, בהם אחים ואחיות ותיקים וכן חוקרים בשלל ענפים בסיעוד ובמקצועות הבריאות. הסגל מלווה את הסטודנטים לאורך לימודיהם במחלקה ומסייע להם מבחינה לימודית.

 

על מוסד הלימוד


במחלקה לסיעוד של אוניברסיטת בן-גוריון בנגב פועלות תכניות אקדמיות מגוונות, בהן לימודי סיעוד לתואר בוגר ותואר שני בסיעוד, שבו ניתן להרחיב את הידע המקצועי ולפתח את הכישורים בסיעוד. במחלקה פועלים לאור השקפת עולם המתמקדת בקידום איכות הטיפול המוענקת למטופלים, דרך הענקת הכשרה הוליסטית שבה רואים את האדם כמכלול רגשי, נפשי ופיזי. במהלך לימודי הסיעוד במחלקה שמים דגש על פיתוח של יכולות שיפוט קליני וכן על עדכון של הידע והמחקר המתנהל בה. דרך היבטים אלה שואפים במחלקה להכשיר אחים ואחיות איכותיים להשתלבות בתפקידים משמעותיים במערכת הבריאות הישראלית.


בבית הספר למקצועות הבריאות של האוניברסיטה, שבו פועלת גם המחלקה לסיעוד, ניתן ללמוד בתכניות נוספות, בהן לימודי רפואת חירום ולימודי פיזיותרפיה. בבית הספר מתקיימות גם תכניות רבות לתארים מתקדמים בענפים אלה, שבהן יכולים אנשי מקצוע במערכת הבריאות להרחיב את הידע שברשותם ולהעמיק את מיומנויות המחקר בענפי הבריאות.

 

תעודה


בסיום תכנית ההשלמה, סטודנטים העומדים בכל חובותיהם הלימודיים מקבלים תואר BN בוגר בסיעוד מטעם אוניברסיטת בן-גוריון בנגב.

עוד מסלולי לימוד - אוניברסיטת בן-גוריון