לימודי מתמטיקה וחטיבה בעיבוד אותות באוניברסיטת בן-גוריון

שירות אישי - צור קשר
לימודי מתמטיקה וחטיבה בעיבוד אותות באוניברסיטת בן-גוריון

לימודי מתמטיקה עם חטיבה בעיבוד אותות באוניברסיטת בן-גוריון בנגב - בשיתוף המחלקה להנדסת חשמל


עיבוד אותות מתייחס לתהליכי הזיהוי, הטיפול והשחזור של אותות מסוגים שונים למטרות מחקר. בתחום זה אוספים ומנתחים את הנתונים המופקים מן האותות למטרות אנליזה, טיפול בשגיאות וכן חיזוי מגמות עתידיות. קיימים סוגים שונים של אותות כגון קול, וידאו, תמונה, מכ"ם ועוד. בין הכלים שבהם משתמשים לצורך עיבוד ומיפוי של האותות נכללים כלים מתחום המתמטיקה. מהנדסים ומדענים יכולים לעשות שימוש בשיטות מתמטיות כחלק מתהליכי עבודתם בתחום האותות.


המעוניינים לבחון את נקודות ההשקה שבין תחום האותות לעולם המתמטי יכולים ללמוד בתכנית לימודי מתמטיקה עם חטיבה בעיבוד אותות המתקיימת באוניברסיטת בן-גוריון. זוהי חטיבה מצומצמת של קורסים בתחום עיבוד האותות, מחוץ למחלקה למתמטיקה, שיכולים ללמוד בה סטודנטים ללימודי מתמטיקה לתואר ראשון. החטיבה פועלת בשיתוף עם המחלקה להנדסת חשמל של האוניברסיטה.


לימודים בתחום המתמטיקה פותחים שלל דלתות להשתלבות בתעסוקה עבור הבוגרים. באפשרותם לפנות לאפיקים שונים בהייטק, בתחום הפיננסי ואף במסגרות כגון מערכת הביטחון או הבריאות. הכלים הנלמדים בתכנית זו יכולים לסייע גם לבוגרים המעוניינים להמשיך לתארים מתקדמים ולפנות בהמשך דרכם לקריירה מחקרית.

 


תכנית הלימודים


סטודנטים בחטיבה בעיבוד אותות לומדים במגוון קורסים בתחום זה, תוך היכרות עם סוגי אותות שונים ועם שיטות מקובלות לעיבוד וניתוח שלהם.


במהלך לימודי המתמטיקה לתואר ראשון, הסטודנטים נחשפים הן לסוגיות במתמטיקה טהורה והן לנושאים במתמטיקה יישומית. הם מעמיקים במספר ענפים מתמטיים, מפתחים יכולות חשיבה מופשטת ולוגית ולומדים להתמודד עם בעיות ייחודיות בתחום המתמטיקה.


מתכונת הלימוד


משך הלימודים בתכנית זו הוא שלוש שנים. במהלך התכנית הסטודנטים לוקחים חלק בשלל קורסי חובה ובחירה, בסמינריונים וכן במעבדות שונות. בתחום עיבוד האותות, הם משתתפים בקורסים ובמעבדות בנושא זה במסגרת החטיבה. לקראת סיומם של הלימודים עם עורכים פרויקט גמר שבו הם יכולים ליישם עקרונות הנלמדים לאורך התואר.


במחלקה למתמטיקה מציעים מלגות לימודים שונות לסטודנטים, בין היתר מלגות למועמדים עם נתוני קבלה גבוהים ומלגות לסטודנטים שלהם הישגים יוצאי דופן במהלך לימודיהם. כדי לסייע לסטודנטים במהלך הלימודים, מציעים בדיקאנט האוניברסיטה פרויקט חונכויות אישיות לסיוע לימודי.

 

על מוסד הלימוד


הסטודנטים במחלקה למתמטיקה של אוניברסיטת בן-גוריון יכולים לשלב בלימודיהם חטיבות נוספות, כגון חטיבה במדעי המוח הנערכת בשיתוף המחלקות למדעי המחשב ולמדעי החיים, חטיבה בחינוך בשיתוף היחידה לקידום מקצועיות בחינוך, או חטיבה בסטטיסטיקה הפועלת בשיתוף עם המחלקה להנדסת תעשייה וניהול. נוסף על כך, מתקיימים מסלולים דו מחלקתיים, בהם לימודי מתמטיקה ומדעי המחשב או לימודי מתמטיקה ופיזיקה. סטודנטים המעוניינים להמשיך לפתח את הידע המחקרי והכמותי שברשותם יכולים ללמוד במחלקה גם לתארים מתקדמים במתמטיקה, בהם תואר שני ותואר שלישי.

 

תנאי קבלה


סטודנטים יכולים ללמוד בחטיבת עיבוד אותות אחרי קבלה למסלול מתמטיקה כללית ובכפוף לאישור של יועצי לימודים.


כדי להתקבל ללימודי המתמטיקה בתכנית החד מחלקתית, על המועמדים להיות בעלי ציון 137 ומעלה בחשיבה הכמותית של הפסיכומטרי ולהחזיק בבגרות במתמטיקה ברמת 5 יחידות לימוד בציון עובר לפחות. לחלופין, מתקבלים מועמדים שברשותם ציון 127 ומעלה בחלק החשיבה הכמותית בפסיכומטרי, ציון עובר בבגרות במתמטיקה ברמת 5 יחידות ובגרות בפיזיקה ברמת 5 יחידות בציון 82 ומעלה. כמו כן, יכולים להתקבל מועמדים שברשותם בגרות במתמטיקה ברמת 5 יחידות לימוד בציון 82 ומעלה ובגרות בפיזיקה ברמת 5 יחידות לימוד בציון 82 ומעלה. יש לציין כי תנאי הקבלה עשויים להשתנות מעת לעת, מומלץ לפנות אל מוסד הלימוד לקבלת המידע העדכני ביותר על תנאי הקבלה לתכנית זו.

 

תעודה


לסטודנטים המשלימים בהצלחה את הלימודים בתכנית מוענק תואר ראשון בוגר במתמטיקה B.Sc. מטעם אוניברסיטת בן-גוריון בנגב.

עוד מסלולי לימוד - אוניברסיטת בן-גוריון