תואר שלישי בהיסטוריה באוניברסיטת בן-גוריון - בית ספר קרייטמן ללימודי מחקר מתקדמים

שירות אישי - צור קשר
תואר שלישי בהיסטוריה באוניברסיטת בן-גוריון - בית ספר קרייטמן ללימודי מחקר מתקדמים

תואר שלישי בהיסטוריה כללית באוניברסיטת בן-גוריון בנגב - דוקטורט בהיסטוריה - בית ספר קרייטמן ללימודי מחקר מתקדמים


חוקרים את תולדות האנושות


חקר ההיסטוריה מעלה סוגיות רבות ומורכבות אודות החברה האנושית כפי שהיא התפתחה לאורך השנים. היסטוריונים יכולים להביט על תהפוכות ותהליכים לאורך הדורות וללמוד מהם על האופן בו במנהיגים מקבלים החלטות, על הדרכים בהם אנחנו מעצבים את הגדרתנו כעם ועל היבטים בתפישות מגדר, תרבות וקבוצה אתנית.


באוניברסיטת בן-גוריון ניתן ללמוד לתואר שלישי בהיסטוריה כללית. מסלול זה מאפשר למוסמכים מצטיינים לחקור לעומק מגוון סוגיות מרתקות בחקר ההיסטוריה של עמי אירופה ועמים נוספים וכך לתרום לשיח ההיסטורי המחקרי הענף שמתקיים היום בארץ ובעולם.


תכנית הלימודים


במהלך התואר השלישי תלמידי המחקר יכולים להעמיק בשלל סוגיות בהיסטוריה של תרבות אירופה וכן בהקשרים שלה עם תולדות תרבויות אחרות במדינות אפריקה, צפון ודרום אמריקה ומזרח אסיה. הם בוחנים תהליכים החל מהעידן הקלאסי, דרך ימי הביניים ורנסנס ועד לעת החדשה ולזמננו. במחקר העצמאי שלהם הם מיישמים מגוון כלים לניתוח ולהבנת אירועים והיבטים בהיסטוריה.


בין תחומי המחקר של המחלקה נכללים היסטוריה חברתית ופוליטית של רומא ויוון; היסטוריה אינטלקטואלית של אירופה בימי

הביניים; תקופת הרנסנס; אירופה בתחילת העת החדשה; תהליכי שכחה וזיכרון בהיסטוריה; סוגיות בקולוניאליזם; וסוגיות רבות נוספות.


מתכונת הלימוד


התכנית לתואר שלישי של אוניברסיטת בן-גוריון מתקיימת במסלול רגיל; במסלול משולב שמיועד לתלמידי תואר שני בהיסטוריה שמעוניינים לשלב כתיבה של עבודת מחקר לתואר שלישי; ומסלול ישיר לתואר שלישי שמתאים לבוגרי תואר ראשון בהצטיינות.

 

הסטודנטים לומדים במספר קורסים עיוניים ומקדישים את מרבית זמנם לכתיבה של עבודה מחקרית (עבודת דוקטורט) בליווי של אחד המרצים במחלקה להיסטוריה. הם גם לוקחים חלק בסדנאות ובמפגשים עם חוקרים ממוסדות אחרים, שיכולים לסייע להם לפתוח את המחקר שלהם ולהרחיב אותו לכיוונים חדשים.


נושאי הלימוד


במחלקה נחקרים מגוון של תחומים, בין הנושאים שנחקרים בה לאחרונה נמנים גם:

 

  • היסטוריה של העת העתיקה
  • יהדות רוסיה
  • עבודת ילדים בין מלחמות העולם
  • קהילות יהודיות באפריקה
  • מלחמות הצבא הרומי לכיבוש ספרד
  • פולחן קדושים בימי הביניים    
  • שיתופי פעולה בין האקדמיה לתעשייה
  • ועוד   
  • תהליכי הגירת יחידים והגירה קבוצתית    
 


על מוסד הלימוד


באוניברסיטת בן-גוריון בנגב אפשר ללמוד בעוד שלל מסלולים לתואר שלישי, בפקולטות השונות. בין היתר, מתקיימים תואר שלישי בפילוסופיה, תואר שלישי בניהול, תואר שלישי בסוציולוגיה, תואר שלישי בחינוך, תואר שלישי בפוליטיקה וממשל ועוד מבחר מסלולים.


תנאי קבלה


במסגרת תנאי הקבלה לתואר השלישי, יכולים להגיש את מועמדותם בוגרי תואר שני בהיסטוריה במסלול מחקרי, שממוצע הציונים שלהם הוא לפחות 85 והציון שלהם בעבודת התזה הוא 90 ומעלה. המועמדים צריכים לפנות לוועדת הדוקטורנטים והמוסמכים של האוניברסיטה ולהציג המלצות אקדמיות ולפרט את תחומי המחקר שלהם. כמו כן, עליהם לבחור את מנחה עבודת המחקר מקרב סגל המחלקה לפני תחילת התכנית.


תעודה


לתלמידי מחקר אשר מסיימים בהצלחה את כל הדרישות והחובות בתכנית זו ניתן תואר שלישי PhD דוקטורט לפילוסופיה מטעם אוניברסיטת בן-גוריון בנגב.

עוד מסלולי לימוד - אוניברסיטת בן-גוריון