תואר ראשון בתקשורת באוניברסיטת בן-גוריון

שירות אישי - צור קשר
תואר ראשון בתקשורת באוניברסיטת בן-גוריון

תואר ראשון בתקשורת B.A.באוניברסיטת בן-גוריון בנגב


מביטים על עתידה של המדיה


איך משתנים הרגלי הצפייה שלנו עם התפתחותם של שירותים כמו סטרימינג ונטפליקס? כיצד הרשתות החברתיות משפיעות על תהליכי קבלת החלטות בפוליטיקה? ואיך תיראה המדיה של העתיד? אלה הן רק מקצת השאלות שעולות לאור מהפכת המדיה שמתחוללת היום, מהפכה שכולנו לוקחים בה חלק, בין אם כצרכנים ובין אם כיצרני תכנים. דרך מבט מעמיק על אמצעי התקשורת השונים שבחיינו, מעיתונים ושידורי חדשות ועד לפיד בפייסבוק ולסרטונים בהם אנו צופים ביוטיוב, ניתן ללמוד לא מעט על האופן בו אנו יוצרים קשרים, מבינים את העולם סביבנו ואף מגבשים דעה על עצמנו כפרטים וכאזרחים.


מי שמתעניינים באופן בו המדיה משפיעה על החברה שלנו ורוצים להעמיק באפיקי תקשורת שונים יכולים ללמוד בתואר ראשון בתקשורת של אוניברסיטת בן-גוריון בנגב. המחלקה לתקשורת מציעה לסטודנטים לשלב בין תחומי דעת שונים ולרכוש כלים אמפיריים ותיאורטיים וניתוח ולהבנה של תופעות תרבותיות וחברתיות כפי שאלה באות לידי ביטוי במדיה ובפרט בטכנולוגיות מדיה חדשה. התכנית שואת להכשיר דור של צרכני מדיה לתפקד באופן יעיל ותבוני בדמוקרטיה שמאופיינת ברוויה של מסרים תקשורתיים ובעושר של טכנולוגיות חדשות. הידע שנרכש בלימודים אלה יכול לסייע לבוגרים להשתלב בארגוני מדיה כגון עיתונים, משרד פרסום ויחסי ציבור, תחנות שידור ואפיקי מדיה נוספים.


תכנית הלימודים


בתחילת התכנית נלמדים מבואות שונים, שמקנים לסטודנטים היכרות עם גישות מחקריות ומושגי יסוד בעולם המדיה. הם מכירים היבטים של התקשורת החזותית, בוחנים את השפעת המדיה על החברה והתרבות וכן סוקרים את דיני התקשורת הישראליים והגלובליים.


לאחר מכן, הם יכולים לבחור באחד מתוך שלושה אשכולות התמחות:

 

 

 • תעשיות התקשורת: באשכול תעשיות התקשורת מכירים את השחקנים המרכזיים במפת התקשורת בארץ ובעולם, בענפים כגון פרסום, יחסי ציבור, טלוויזיה, מוזיקה ותעשיות נוספות, תוך שהם שמים דגש על מדיה חדשים. הם לומדים על כוחות מניעים בזירת המדיה וכל דרכי ייצור של מוצרי תרבות מגוונים.

 


 • תקשורת רב תרבותית: אשכול תקשורת רב תרבותית נוגע ביחסי הגומלין שבין המדיה לחברה ומאפשר להביט לעומק על השימושים שמגזרים שונים בחברה עושים במדיה וכך דנים בתפקיד התקשורת בחיינו. הם עוסקים בסוגיות כגון קהלים צעירים, מגדר במדיה ונושאים נוספים.

 

 

 • מדיה חדשים: האשכול מאפשר לסקור שינויים שמתחוללים בעולמנו היום ובתפקיד של טכנולוגיות חדשות בתהליכי שינוי אלה. הסטודנטים באשכול לומדים על היחסים בין הטכנולוגיה והחברה, על מערכות יחסים בעידן הדיגיטלי ועל תהליכי שינוי שאמצעי הניו מדיה עצמם עוברים.


מתכונת הלימוד


היקפו של התואר בתקשורת הוא שלוש שנים. הסטודנטים לוקחים חלק במגוון של שיעורי חובה ובחירה, בסמינרים וכן בסדנאות שונות בהן הם מכירים כלי תקשורת שונים ומתנסים ביצירה בשלל פלטפורמות. כאמור, הם גם לומדים בקורסים של אשכול ההתמחות, בו הם יכולים לבחור במהלך השנה השנייה ללימודים.


נושאי הלימוד


הנה כמה מן הנושאים אשר נלמדים במהלך התואר בתקשורת:

 

 • היסטוריה של התקשורת
 • דיני תקשורת
 • טלוויזיה בעידן נטפליקס
 • תקשורת כלכלית
 • מפת התקשורת בישראל
 • תקשורת ותרבות
 • טכנולוגיות מידע והמדיה
 • מדיה חדשים וחברה
 • הפקה וקהלים בעולם דיגיטלי
 • תקשורת, שפה ושיח   
 • זיכרון קולקטיבי ומדיה חדשים
 • ועוד
 • מיעוטים ותקשורת בחברה רב תרבותית   
 


על מוסד הלימוד


באוניברסיטת בן-גוריון ניתן ללמוד במבחר תכניות אקדמיות לתואר ראשון ולתארים מתקדמים. בפקולטה למדעי החברה והרוח מתקיימות תכניות כגון לימודי כלכלה, לימודי מזרח תיכון, לימודי חינוך, לימודי אמנות יצירה, לימודי ניהול ויישוב סכסוכים, לימודי ספרות עברית, לימודי מחשב ישראל, לימודים רב תחומיים ועוד שלל מסלולים. הסטודנטים באוניברסיטה יכולים להיעזר במגוון של מלגות לימוד, חלקן מוענקות על ידי מוסד הלימוד ואחרות מטעם קרנות חיצוניות וגופים שונים על סמך קריטריונים כגון מצב סוציו אקונומי ופעילות חברתית משמעותית.


תנאי קבלה


מועמדים שמעוניינים להתקבל ללימודים במחלקה נדרשים להיות בעלי בגרות מלאה ולהציג ציון סכם של לפחות 550, ציון הסכם מורכב משקלול של ממוצע הבגרויות עם הציון בפסיכומטרי. מומלץ לפנות ישירות למוסד הלימוד כדי לקבל את כל המידע העדכני והמדויק לגבי תנאי קבלה.


תעודה


תואר ראשון BA בתקשורת מוענק לבוגרים אשר עומדים בהצלחה בכל הדרישות במהלך הלימודים, על ידי אוניברסיטת בן-גוריון בנגב, יש לציין כי קבלת התואר מותנית באישור המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג).

עוד מסלולי לימוד - אוניברסיטת בן-גוריון