לימודי כלכלה ומנהל מערכות בריאות באוניברסיטת בן-גוריון

שירות אישי - צור קשר
לימודי כלכלה ומנהל מערכות בריאות באוניברסיטת בן-גוריון

לימודי כלכלה וניהול מערכות בריאות - דו חוגי באוניברסיטת בן-גוריון בנגב


החישוב שמאחורי הבריאות


מערכת הבריאות חווה תמורות משמעותיות בעשורים האחרונים. ישנו פער הולך וגדל בין היכולות של מערכות הבריאות לבין אפשרויות מימון לשירותים אלה. השיקול הפיננסי דומיננטי מאוד בהחלטות שמתקבלות במשרד הבריאות, וגם במוסדות כמו בתי חולים וקופות חולים מתבצעים מדי יום מהלכים פיננסים הרי גורל.


בימינו ישנו חוסר משמעותי בכלכלנים בתוך מערכת הבריאות, אשר בקיאים בצורכים הייחודיים שלה ויודעים לנהל את התהליכי הפיננסיים המגוונים שבה. אלה נדרשים לוודא כי תקציבים, השקעות ותשלומים מתבצעים כולם באופן היעיל ביותר וכמובן בצורה שמעניקה טיפול איכותי ככל שניתן למטופלים. אוניברסיטת בן-גוריון מציעה תכנית דו חוגית ללימודי כלכלה וניהול מערכות בריאות, שמקנה מיומנויות לניהול תחום הבריאות בארץ. תכנית זו שמה לה למטרה לקדם את ענף כלכלת הבריאות ובוגריו יכולים להשתלב בשלל תפקידים בכירים במערכת הרפואה, כגון כמנהלי כספים או בכירים באגפי תקציבים.


תכנית הלימודים


הסטודנטים במסלול זה מקבלים כלים לניתוח ולפתרון בעיות כלכליות ורפואיות במערכת הבריאות הישראלית. לימודי הכלכלה חושפים את הסטודנטים לסוגיות פיננסיות אקטואליות ובמהלכם נוגעים גם בענפים משיקים כגון מימון, חשבונאות וחקר הביצועים, במטרה לרכוש תשתית כלכלית וניהולית איתנה.


לימודי מנהל מערכות בריאות מעניקים לסטודנטים כלים להובלה של ארגוני בריאות ורפואה ציבוריים ופרטיים. הם לומדים על היבטים מגוונים בתחום הניהול והכלכלה ודנים במקביל בסוגיות בשיווק ובפרסום שירותי הבריאות, בהתמודדות עם הפן הפיננסי ובתחום מדעי ההתנהגות בארגונים. דרך שילוב שני התחומים הסטודנטים לומדים כיצד ניתן לייעל את פעילות מערכת הבריאות בארץ ולהוביל אותה לעבר הצלחה ושגשוג.


מתכונת הלימוד


משך הלימודים בתכנית הדו מחלקתית הוא כשלוש שנים. הסטודנטים משתתפים בשיעורי חובה ובחירה של שני החוגים, בסמינרים, בסיורים לימודיים, בסדנאות פרקטיות ובמפגשים עם מנהלים, בכירים במערכת הרפואה וקובעי מדיניות. במסגרת לימודי ניהול מערכות בריאות עליהם גם לקחת חלק בהתנסות מעשית שמתקיימת במספר מוסדות במערכת הבריאות.

 


נושאי הלימוד

 

 • ניהול בתי חולים
 • מימון ציבורי
 • ניהול קונפליקטים
 • סטטיסטיקה
 • חשבונאות ניהולית
 • מימון פירמות
 • טכנולוגיות רפואיות
 • כלכלה בישראל
 • יציבות צמיחה ורווחה
 • תורת המחירים    
 • מדיניות מערכת הבריאות    
 • ועוד


על מוסד הלימוד


האוניברסיטה מפעילה מספר תכניות לימודי כלכלה במסלול חד חוגי ובתכניות דו מחלקתיות, ביניהן לימודי כלכלה וחשבונאות ולימודי מתמטיקה וכלכלה. כמו כן, אפשר ללמוד במסלולים נוספים כגון לימודי ניהול ויישוב סכסוכים, לימודי סטטיסטיקה, לימודי פוליטיקה וממשל, לימודי מדעי המעבדה הרפואית ולימודי רפואת חירום. הפקולטות מאפשרות להמשיך גם ללימודים מתקדמים ברבים מהתחומים הללו.


תנאי קבלה


כדי להתקבל ללימודים יש צורך בציון סכם של לפחות 520, או בציון פסיכומטרי רב תחומי של 520 ומעלה. על המועמדים עוברים גם ראיון אישי לבדיקת ההתאמה שלהם למסלול.

 


תעודה


לסטודנטים אשר עומדים בכל החובות לאורך הלימודים ומשלימים את התכנית בהצלחה מוענק תואר ראשון BA בכלכלה וניהול מערכות בריאות מטעם אוניברסיטת בן-גוריון בנגב.

עוד מסלולי לימוד - אוניברסיטת בן-גוריון