תואר שני בגרונטולוגיה במגמת ניהול טיפול באוניברסיטת בן-גוריון

שירות אישי - צור קשר
תואר שני בגרונטולוגיה במגמת ניהול טיפול באוניברסיטת בן-גוריון

תואר שני בגרונטולוגיה במגמת ניהול הטיפול באוניברסיטת בן-גוריון בנגב

 

במסגרת תואר שני בלימודי זיקנה באוניברסיטת בן-גוריון ניתן לקחת חלק במגמת ניהול טיפול. מגמה זו מתאימה במיוחד לאנשי מקצוע המעוניינים להעמיק את היכרותם עם שיטות התערבות ייעודיות לקשישים וכן למעוניינים להשתלב במחקרים בתחום זה. בתכנית זו שואפים לרכז את המחקר בתחום הזיקנה כדי לשמש מוקד לבחינה של רעיונות חדשניים לעוסקם בענפי הזיקנה בשדה.


בתכנית שואפים לרכז מחקר ושירותים כאחד ולתרום לרווחתם של הקשישים בישראל. עקב העלייה המתמדת בשיעורם של הקשישים באוכלוסייה בארץ, ישנו צורך הולך וגובר במומחיות מתאימה למתן שירותים מתאימים לקשישים ובניהול איכותי של הטיפול בגיל השלישי.


מוסמכי מגמה זו מוכרים על ידי המוסד לביטוח הלאומי כתור עובדים מקצועיים בחברות שירותי סיעוד לקשישים. כמו כן, תכנית זו מוכרת על ידי איגוד העובדים הסוציאלים כמכשירה עובדים סוציאליים מנוסים למומחיות בענף הזיקנה לגמול השכלה. עבור אחים ואחים, ועובדים בענפים פרא רפואיים אשר עובדים כיום במוסדות שירותים לקשישים ובמחלקות בתי חולים שבהם המטופלים הם קשישים, התכנית מוכרת לגמול השכלה. תכנית רב תחומית זו נלמדת במסגרת הפקולטה למדעי הבריאות של האוניברסיטה ונערכת בשיתוף פעולה עם בית החולים האוניברסיטאי סורוקה שבבאר שבע.


תכנית הלימודים


במגמה זו בתואר השני ללימודי זיקנה שואפים להכשיר מנהלי טיפול, מומחים לטיפול בקשישים למוסדות ובקהילה וכן להעמיק ולהעשיר את המחקר בענף ניהול הטיפול בקשישים. הסטודנטים במגמה זו סוקרים שלל היבטים פיזיים, נפשיים, רגשיים ובריאותיים הנוגעים לקשישים ומתוודעים לשיטות התערבות ייעודיות לאוכלוסייה זו. כמו כן, נלמדים היבטים באבחון תפקוד, בנוירו פסיכיאטריה, בטיפול בשילוב אמנויות ואמצעים יצירתיים וענפים נוספים הדומיננטיים כיום בניהול הטיפול לגיל השלישי.

 

מתכונת הלימוד


אורך התכנית הוא שנתיים. הסטודנטים יכולים לבחור בין תכנית עם או ללא תזה. בתכנית נכללים קורסי חובה, קורסי בחירה, קורסי התמחות מסלוליים ועבודה מעשית בשדה. כדי לסייע לסטודנטים לשלב בין התואר השני לבין עבודתם, הלימודים מרוכזים ביום שבועי אחד.


בתואר השני שמים דגש רב על פרקטיקה והרחבת סל הכלים היישומי שברשות אנשי המקצוע. לשם כך נכללת התנסות מעשית – פרקטיקום – שבו ניתן ליישם בפועל תהליכים הנוגעים לדרישות מקצועיות בתחומי הפסיכולוגיה, הניהול, הרפואה והמדעים.

נושאי הלימוד


סטודנטים הבוחרים במגמת ניהול הטיפול יכולים לבחור מבין שלל קורסים, בין הנושאים הנלמדים בהם ניתן למנות:

 

 

  • פסיכו גריאטריה
  • הזקן ובני משפחתו
  • התמודדות ובריאות
  • גרונטולוגיה נרטיבית
  • הזדקנות ופעילות גופנית
  • בריאות נפשית של נשים
  • פסיכולוגיה של אובדן ומוות
  • שיטות אמנותיות לטיפול בזקנים
  • ועוד


על מוסד הלימוד


במסגרת התכנית לתואר שני בגרונטולוגיה, מתקיימת מגמה נוספת – מגמת ניהול שירותים לזקנים. מסלול זה מוכר על ידי משרד העבודה ומקנה מומחיות לניהול בתי אבות. קיימת גם מגמה מחקרית שבה ניתן להעמיק בסוגיות מחקריות מתקדמות בתחום הזיקנה. דרך מגמות אלה שואפים בתכנית זו להעשיר הן את המחקר והן את העשייה בשטח בתחום הגיל השלישי בארץ, לאור צורך הולך וגובר לפיתוח מענה מתאים לאוכלוסייה זו.


בתכנית עורכים פעילות מחקרית מגוונת שבה מתקיימים מחקרי שדה יישומיים. כמו כן, היא מציעה תמיכה מחקרית לשלל פעילויות הערכה של שירותים מוסדיים וקהילתיים לגיל השלישי במסגרות בריאותיות וחברתיות בקהילה. בתכנית פועלים חוקרים מנוסים ממגוון של דיסציפלינות אשר מומחים בחקר הזיקנה והיבטים הנוגעים בה.


בפקולטה למדעי הבריאות, שבה פועלת התכנית בגרונטולוגיה, ניתן למצוא מסלולים נוספים לתואר שני. בין המסלולים הנלמדים נכללים תואר שני בבריאות הציבור, תואר שני באפידמיולוגיה, תואר שני בפיזיותרפיה, תואר שני בסיעוד, תואר שני בסוציולוגיה של בריאות, תואר שני בניהול מערכות בריאות ותכניות רבות נוספות.

 

תעודה


תואר שני MA בלימודי זקנה מוענק לסטודנטים העומדים בכל דרישות הלימוד בתכנית, מטעם אוניברסיטת בן-גוריון בנגב.

עוד מסלולי לימוד - אוניברסיטת בן-גוריון