לימודי פוליטיקה וחברה אירופית לתואר ראשון באוניברסיטת בן-גוריון

שירות אישי - צור קשר
לימודי פוליטיקה וחברה אירופית לתואר ראשון באוניברסיטת בן-גוריון

לימודי פוליטיקה וחברה אירופית לתואר ראשון באוניברסיטת בן-גוריון בנגב


לאיחוד האירופי משמעות והשפעה רבה על הכפר הגלובלי שעולמנו הפך להיות בעשורים האחרונים. היחסים עם האיחוד האירופי משליכים על הפוליטיקה, הכלכלה, החברה הגלובלית בכלל והישראלית בפרט; הקשרים הפוליטיים, הכלכליים והמסחריים שמקיים האיחוד האירופי עם ישראל הפכו אותו לשותף מרכזי של המדינה.


על מנת לרכוש היכרות עם הרשת המורכבת של פוליטיקה, דיפלומטיה, יחסים בינלאומיים, תהליכים היסטוריים, וכלכליים שמתרחשים באירופה וההשפעות שלהם על ישראל, ניתן להשתתף במהלך הלימודים לתואר ראשון בחטיבה ללימודי פוליטיקה וחברה אירופית שמוצעת באוניברסיטת בן-גוריון, במסגרת מרכז סימון וייל למחקר וללימודי אירופה בת זמננו.


תכנית הלימודים


הסטודנטים לומדים במסגרת החטיבה קורסים שתכניהם רב תחומיים, וסוקרים היבטים של תהליכים המתרחשים במדינות אירופה ובתוך האיחוד האירופי תוך הסתמכות על תיאוריות ומחקר מעולמות הפוליטיקה, הכלכלה, ההיסטוריה, המשפט והסוציולוגיה.

 

הסטודנטים בוחנים את המשטרים השונים באירופה והקשרים שהם מנהלים עם מדינת ישראל, כמו גם את החברות האירופיות, מאפייניהן והאתגרים עמן הן מתמודדות. המיוחד בתכנית הלימודים של החטיבה שהיא מאפשרת ללמוד שפה אירופית לבחירת הסטודנטים, כחלק מנקודות הזכות לתואר. בין השפות שאותן ניתן ללמוד: גרמנית, איטלקית, צרפתית, ספרדית, יוונית עתיקה, ועוד.

 


מתכונת הלימודים


משקל הקורסים הנלמדים במסגרת החטיבה הוא 28 נקודות זכות לתואר הראשון. הסטודנטים יכולים לשלב את הלימודים בחטיבה עם מחלקה ראשית אחרת, שמשקל הקורסים בה הוא 80 נקודות זכות, או לקחת אותה כחלק מלימודים לתואר ראשון בתכנית הרב תחומית.


הלימודים כוללים הרצאות פרונטליות שמועברות על ידי צוות המרצים ומרצי אורח המגיעים מהאקדמיה, ממשרד החוץ הישראלי, וכן משגרירויות ברחבי העולם. כמו כן, הסטודנטים משתתפים בסיורים לימודיים בארץ ובחו"ל, על מנת לראות כיצד מתבטא בשטח החומר הנלמד בכיתה וליישם אותו.


נושאי הלימוד

 

 

  • הגירה באירופה
  • משפט וטכנולוגיה
  • טרור פוליטי ברוסיה
  • מבוא ליחסים בינלאומיים
  • דיפלומטיה ומדיניות חוץ באירופה
  • האיחוד האירופי, משטר ופוליטיקה
  • קהילות יהודיות באירופה ובמזרח התיכון
  • זהויות אזרחות ולאומיות באיחוד האירופי
  • קולוניאליזם כבסיס להבנת העולם המודרני
  • ועוד


על סגל ההוראה


צוות המרצים כולל, לצד חוקרים ומרצים בעלי ניסיון המגיעים מהאוניברסיטה, גם מרצים אורחים שעוסקים בקבלת החלטות ובעיצוב מדיניות בינלאומית.


בין המרצים ניתן למנות פרופסור הפועל כמרצה וחוקר במדעי החברה ומדעי המדינה, שתחומי העניין שלו הם שוויון ובריאות, וכן הגמוניה, מאבקים נגדה ופופוליזם; דוקטור שתחומי העניין שלו הם תיאוריה פוליטית, ההיסטוריה של הרעיונות, ופילוסופיה של החינוך, בעל ניסיון רב בהוראה במוסדות אקדמיים שונים ברחבי הארץ; פרופסור מתחום מדע המדינה שחוקרת היסטוריה צרפתית ויהודית בת זמננו, ומתמחה גם בלימודי שואה וג'נוסייד, היסטוריה וזיכרון.


על מוסד הלימודים


אוניברסיטת בן-גוריון בנגב הוקמה בשנת 1969 ומאז עוסקים במסגרתה במחקר ובהוראה לקראת תואר ראשון, שני ושלישי, השתלמויות פוסט דוקטורט וכן בהכשרות מקצועיות ללימודי תעודה.


בין התחומים המוצעים ללימודי תואר ראשון ניתן למנות לימודי רפואה, לימודי הנדסה על ענפיה השונים, מדעי החיים, לימודי פיזיקה, לימודי מחשבת ישראל, לימודי מדינת ישראל, ולימודי פוליטיקה וממשל. קיימות גם תכניות מיוחדות למצטיינים, בהן ניתן ללמוד לתארים כפולים במגוון של תחומי ידע, מסלולים מהירים לתואר שני, מלגות למצטיינים, ועוד.


מרכז סימון וייל למחקר וללימודי אירופה בת זמננו הוקם בשנת 2003, מתוך רצון להעלאת המודעות להשפעתם הגוברת של האיחוד האירופי ומדינות אירופה בזירה הבינלאומית, וכן למערכת היחסים המתחזקת בין ישראל לבין אירופה. סוגיות אלו נחקרות בפרויקטים מחקריים שנערכים במרכז, כגון מחקר על תפישות של ישראלים כלפי האיחוד האירופי.


תנאי קבלה


התנאים שבהם נדרשים לעמוד מי שרוצים ללמוד במסגרת החטיבה ללימודי פוליטיקה וחברה אירופית תואמים לתנאי הקבלה למחלקה הראשית שבה מעוניין ללמוד כל מועמד.

 


תעודה


על המסיימים בהצלחה את הקורסים של החטיבה להשלים את נקודות הזכות הנדרשות עבור קבלת תואר ראשון B.A מהפקולטה למדעי הרוח והחברה באוניברסיטת בן-גוריון בנגב.

 

עוד מסלולי לימוד - אוניברסיטת בן-גוריון