לימודי מדעי המחשב בהתמחות מדעי הנתונים באוניברסיטת בן-גוריון

שירות אישי - צור קשר
לימודי מדעי המחשב בהתמחות מדעי הנתונים באוניברסיטת בן-גוריון

לימודי מדעי המחשב בהתמחות מדעי הנתונים באוניברסיטת בן-גוריון בנגב


מדעי המחשב, תחום שנמצא בחזית ההתקדמות הטכנולוגית של המאה האחרונה, מתפתח, מסתעף ומצמיח ענפי התמחות חדשים. הכמות העצומה של המידע שמחשבים מאפשרים לעבד, לאסוף ולנתח, יצרה ענף חדש - מדעי הנתונים, במסגרתו משתמשים באינפורמציה הרבה שקיימת כיום עבור פיתוחים טכנולוגיים, כגון מכוניות אוטונומיות, רפואה חדשנית, ורובוטים וטכנולוגיות חכמות.

 

בלימודי מדעי המחשב בהתמחות מדעי הנתונים באוניברסיטת בן-גוריון בנגב, ניתן לרכוש את הידע המעמיק שדרוש לבוגרי מדעי המחשב על מנת להשתלב בשוק העבודה, וגם להתמחות בענף מדעי הנתונים על נושאיו הרבים שנמצאים כיום בקדמת הצמיחה הטכנולוגית: אינטילגנציה מלאכותית, למידת מכונה, מחשוב ענן, ועוד.

 

תכנית הלימודים


במהלך הלימודים, הסטודנטים מניחים בהדרגה יסודות להבנה מקיפה ומעמיקה של מדעי המחשב, לומדים עקרונות של שפות תכנות שונות, על אלגוריתמים, מבני נתונים ומבנים בדידים, סוקרים מערכות הפעלה שונות, ועוד. כמו כן, הם רוכשים את הידע המתמטי הנחוץ עבור שליטה בתחום: חשבון דיפרנציאלי ואינטגרלי, מבוא ללוגיקה, הסתברות, אלגברה, ועוד.


ההתמחות במדעי הנתונים מורכבת מקורסי בחירה וחובה בנושאים רלבנטיים, כגון אופטימיזציה, רשתות עמוקות, בינה מלאכותית ולמידת מכונה. הסטודנטים משתתפים במעבדות מחקר רלבנטיות, בסדנאות ובפרויקטים מעשיים על מנת ליישם את החומר הנלמד.


מתכונת הלימודים


משך התואר במדעי המחשב עם התמחות במדעי הנתונים הוא 3 שנים, כאשר הסטודנטים נדרשים לקחת קורסי חובה במדעי המחשב ובמתמטיקה במהלך הלימודים, כמו גם קורסי בחירה. הם לוקחים חלק במגוון של קורסים בתחום ההתמחות, הן קורסי חובה והן קורסי בחירה. כמו כן, הם נדרשים גם להשלים פרויקט שנתי אחד או לחילופין שני פרויקטים סמסטריאלים.


נושאי הלימוד

 

 

 • רובוטיקה
 • מבני נתונים
 • עיבוד תמונה
 • מידע ופרטיות
 • ראייה חישובית
 • גנומיקה חישובית
 • שפות תכנות שונות
 • עיבוד שפה טבעית
 • מדעי הרוח הדיגיטליים
 • אינטיליגנציה מלאכותית
 • ועוד


על סגל ההוראה


ההתמחות מועברת על ידי הסגל במחלקה למדעי המחשב, כאשר ראש ההתמחות היא דוקטור למדעי המחשב והנדסה ומרצה בכירה באוניברסיטה, שעוסקת בחקר למידת מכונה ואלגוריתמים. צוות ההוראה מורכב מפרופסורים ודוקטורים בעלי ניסיון רב במחקר ובהוראה. בין המרצים בסגל ניתן למנות פרופסור שתחומי המחקר שלה כוללים בינה מלאכותית ולמידת מכונה, מסדי נתונים והנדסת תוכנה; פרופסור שחוקר לוגיקה וסמנטיקה כחלק מעיסוקו בתיאוריה של מדעי המחשב; דוקטור שהתמחותה בלמידת מכונה, הנדסת תוכנה, אלגוריתמים; ועוד.


על מוסד הלימודים


באוניברסיטת בן-גוריון בנגב לומדים כבר עשרות שנים סטודנטים לתארים ראשונים, שניים, שלישיים וכן משתלמים בפוסט דוקטורט. התארים מוצעים בעולמות דעת מגוונים, כמו מדעי הרוח ומדעי החברה, מדעי ההנדסה, מדעי הבריאות, ומדעי הטבע.


כמו כן, במסגרת האוניברסיטה קיים עיסוק ער במחקר, במכונים ומרכזים שבהם חוקרים פועלים בתחומים כגון חקר המדבר, ביוטכנולוגיה, מדע וטכנולוגיה בתחום הננומטרי, מחקר טכנולוגיות קוונטיות, ועוד.


במחלקה למדעי המחשב באוניברסיטה ניתן ללמוד לקראת תואר ראשון ב – 3 מסלולי לימוד: מדעי המחשב, ביואינפורמטיקה, והנדסת תוכנה. נוסף על כך, קיימת אפשרות לשלב את הלימודים עם מחלקות אחרות באוניברסיטה, וכך למשל להשתתף בלימודי מדעי המחשב ומתמטיקה. סטודנטים מצטיינים העומדים בקריטריונים יכולים ללמוד לתואר כפול במדעי המחשב ובתחום נוסף.


תנאי קבלה


תנאי הקבלה ללימודי מדעי המחשב הם ציון סכם של 720 או יותר, בנוסף לציון 630 בפסיכומטרי או במכינת נתיב לאקדמיה. כמו כן, על המועמדים להחזיק בתעודת בגרות ובה ציון 85 ב – 4 יחידות לימוד במתמטיקה, או ציון 80 ב – 5 יחידות לימוד במתמטיקה, נוסף על ציון של 130 לפחות בפרק החשיבה הכמותית בפסיכומטרי.


תעודה


המסיימים בהצלחה ועומדים בכל הדרישות האקדמיות זכאים לתואר ראשון B.Sc במדעי המחשב בהתמחות מדעי הנתונים, מטעם אוניברסיטת בן-גוריון בנגב.

 


אפשרויות תעסוקה


תואר במדעי המחשב יכול לפתוח הזדמנויות רבות בעולם ההייטק, שנמצא בצמיחה מהירה. משרות של מתכנתים, מהנדסי תוכנה, מהנדסי נתונים וכדומה נמצאות בביקוש רב והשכר בהן גבוה. בוגרי תואר במדעי המחשב עם התמחות במדעי הנתונים מאפשרת הזדמנויות נוספות בתחומי האלגוריתמיקה וניתוח הנתונים, בתפקידים כמו: מפתחי אלגוריתמים למנועי חיפוש, מפתחי טכנולוגיות אבחון ומרשם תרופות בתחום הרפואה, וכן במשרות שונות בתעשיית המכוניות האוטונומיות, בעולם הפרסום ביצירת שיווק ופרסום מוכוונים אישית, ועוד.
 

עוד מסלולי לימוד - אוניברסיטת בן-גוריון