לימודי הנדסת מכונות ומכניקת מוצק באוניברסיטת בן גוריון

שירות אישי - צור קשר

אוניברסיטת בן-גוריון

לימודי הנדסת מכונות בהתמחות מכניקת מוצק באוניברסיטת בן גוריון בנגב

 

ענף מכניקת המוצק הוא אחד התחומים בהנדסת המכונות, המתמקד בחקר שינויים במצבי חומרים מוצקים לאחר הפעלת כוח עליהם. בין היתר משתמשים בו כדי לחקור שיקולים של תנועה ומשקלים שיש להביא בחשבון בעת תכנון של מערכות מכניות בתעשייה, כדי לוודא שאלה פועלות באופן מדויק ויעיל תוך עמידה בעומסים ובכוחות הנדרשים.


המעוניינים להעמיק בענף זה יכולים ללמוד בתכנית לימודי הנדסת מכונות בהתמחות מכניקת מוצק המתקיימת באוניברסיטת בן גוריון בנגב. זוהי אחת ממגמות ההתמחות הפועלות במסגרת לימודי הנדסת מכונות. במגמה זו רוכשים כלים פרקטיים וידע תיאורטי היכולים לסייע לבוגרים בהשתלבות בשלל תפקידים בפיתוח, ייצור ותיכון בתעשיות השונות. ניתן להמשיך גם לתארים מתקדמים בהנדסת מכונות וכך להעמיק את המיומנויות המחקריות. כיום ישנה דרישה למהנדסים הבקיאים במכניקת המוצק במגוון של אפיקים, מהנדסים אלה נחוצים בעיקר בפעילות תכן של מבנים ומערכות והם עוסקים לא אחת בפיקוח, תכנון וייעוץ עבור מכשור מכני של מפעלים וארגונים.

 

 

תכנית הלימודים


סטודנטים במגמה זו לומדים בהרחבה על המכניקה של גופים מוצקים. כמו כן, הם דנים בשיטות לחישוב חוזק של מבנים ובהיבטים במכניקה של חומרים שונים.


הסטודנטים מתחילים את לימודי הנדסת המכונות מרכישת בסיס במקצועות מדעיים והנדסיים, כגון תכנות, פיזיקה ומתמטיקה. לאחר מכן הם מעמיקים את הידע ההנדסי שברשותם ולומדים בהרחבה על תהליכי פיתוח של מערכות מכניות תוך שימוש בכלים מדעיים והנדסיים.

 

מתכונת הלימוד


אורך הלימודים בהנדסת מכונות הוא ארבע שנים. את ההתמחות במכניקת מוצק יכולים הסטודנטים לבחור לקראת שנה ג'.


במהלך לימודי ההנדסה הסטודנטים לוקחים חלק בשלל קורסים עיוניים וכן בתרגולים, פרויקטים והתנסויות פרקטיות במעבדות המחלקה להנדסת מכונות, שבהן ניתן להכיר מקרוב טכנולוגיות מכניות ולתרגל שיטות וכלים הנלמדים בתכנית. כמו כן, קיימים קורסים ייעודיים השייכים להתמחות במכניקת מוצק.


בשנה הרביעית ללימודים הסטודנטים עורכים פרויקט גמר הנדסי בתחום ההתמחות. את הפרויקט מבצעים בהנחייה של חברי סגל או מהנדסים בכירים מן התעשייה. במהלך העבודה על הפרויקט מתנסים בתכנון של פתרונות הנדסיים שיכולים לסייע לפתרון של בעיות מורכבות, תוך יישום בפועל של המיומנויות והכלים התיאורטיים הנלמדים במהלך התואר. את הפרויקט מציגים בכנס הפרויקטים השנתי של המחלקה, אליו מגיעים עמיתים ואנשי תעשייה.

 

נושאי הלימוד


בין הנושאים אותם לומדים הסטודנטים במסגרת התמחות מכניקת מוצק נכללים תחומים רבים, כגון:

 

  • דינמיקת מבנים
  • תורת האלסטיות
  • אנליזת אלמנט סופי
  • תורת חוזק מתקדמת
  • תורת הלוחות והקליפות
  • מכניקה של חומרים מרוכבים
  • ועוד

 

על מוסד הלימוד


המחלקה להנדסת מכונות של אוניברסיטת בן גוריון פועלת משנת 1967 ולאורך השנים הוכשרו בה אלפי מהנדסים ומהנדסות. במחלקה פעילות מחקרית ענפה וכן מגוון של מסלולי לימודים לתואר ראשון ולתארים מתקדמים.


בין ההתמחויות האפשרויות במסגרת לימודי הנדסת מכונות ניתן למצוא גם התמחות אנרגיה גרעינית, התמחות תיכון, התמחות מערכות הספק, התמחות תיכון ועוד. בהתמחויות אלה נכללים קורסים שבהם יכולים הסטודנטים לבחון מקרוב ענפים מרכזיים ומבוקשים בהנדסת המכונות, שיש להם ביקוש בתעשייה ובאקדמיה.


סטודנטים מצטיינים במחלקה להנדסת מכונות יכולים לקחת חלק בתכניות משולבות לתואר כפול. בתכניות אלה לומדים לימודי הנדסת מכונות וכן לימודים במחלקה נוספת באוניברסיטה, במדעים או הנדסה. בין התכניות הללו ניתן למנות תואר כפול בהנדסת מכונות והנדסת חומרים, תואר כפול בהנדסת מכונות ומתמטיקה, תואר כפול בהנדסת מכונות ופיזיקה ומסלולים נוספים.

 


תעודה


לסטודנטים המשלימים את הלימודים בהצלחה מוענק תואר ראשון B.Sc. בהנדסת מכונות מטעם אוניברסיטת בן גוריון בנגב. על השלמת מגמת מכניקת מוצק ניתנת לבוגרים תעודה נוספת המעידה על הלימודים במסלול.

עוד מסלולי לימוד - אוניברסיטת בן-גוריון

ssssssssss
Whatsapp Whatsapp