תואר שלישי בגיאוגרפיה באוניברסיטת בר אילן

רוצה לדעת על ההקלות בעקבות משבר הקורונה? רוצה לדעת על לימודים בנושאי תואר שלישי?

 

 

לחץ/י כאן ותקבל/י שירות בחינם שיחסוך לך הרבה זמן, כאבי ראש וגם כסף ...
 

הגעת לדף עם מידע על בר אילן - דוקטורט בגיאוגרפיה.

המידע באתר הועיל ל90% מהגולשים.
 

עזרנו גם לך? דרג אותנו:


תואר שלישי בגיאוגרפיה באוניברסיטת בר אילן - דוקטורט בגיאוגרפיה

 

חוקרים את הסביבה והעיר

 

מתכנון פניה של עיר ועד להצלה של רצועת חוף מזוהמת, המחקר הגיאוגרפי של היום עוסק בנושאים שנמצאים על סדר הים הציבורי וגם משפיעים על החיים של כולנו, בין אם באופן ישיר ובין אם בצורה עקיפה. לחוקרים אלה יש תפקיד חשוב בשינויים שמתחוללים במרחב העירוני וכן לתהליכי השימור של עולם הטבע.


תואר שלישי בגיאוגרפיה שמתקיים באוניברסיטת בר אילן מאפשר לתלמידי מחקר מצטיינים לבחון לעומק סוגיות מובילות במחקר הגיאוגרפי, הגיאולוגיה והסביבתי. תלמידי המחקר יכולים להתעמק בתהליכים ובתופעות שעומדות בחזית המדע ולנסח מאמרים ומחקרים שיכולים לסייע לקדם את המחקר הגיאוגרפי ואף לשנות מדיניות ותהליכים במרחב הציבורי הישראלי והגלובלי.


תכנית הלימודים


תלמידי המחקר במחלקה לגיאוגרפיה וסביבה יכולים להעמיק במגוון רחב מאוד של סוגיות שנוגעות לסביבה, למרחב העירונית ולתהליכים כלכליים, היסטוריים ותרבותיים שנוגעים לו. תחומי המחקר של המחלקה לגיאוגרפיה בבר אילן הם רבים ומגוונים. בין הענפים הללו נתן למצוא גיאולוגיה, גיאוגרפיה כלכלית, אוקיאנוגרפיה, גיאו מורפולוגיה, גיאוגרפיה היסטורית, גיאוגרפיה פוליטית, מערכות מידע גיאוגרפיות, גיאוגרפיה כפרית, חישה מרחוק, אקולוגיה, גיאוגרפיה עירונית וענפי מחקר נוספים.


במחלקה פועלות גם מעבדות שונות, בהן תלמידי המחקר יכולים להשתלב באופן פעיל במהלך התואר השלישי. אלה כוללות מעבדה לקרקע וגיאומורפולוגיה, מעבדה לאיזוטופים רדיו אקטיביים ומעבדה למערכות מידע גיאוגרפיות וחישה מרחוק. המעבדות עורכות מגוון של מחקרים יישומיים ותיאורטיים.


מתכונת הלימוד


אוניברסיטת בר אילן מאפשרת ללמוד בתכנית רגילה לדוקטורט, במסלול ישיר לתואר שלישי או במסלול משולב לדוקטורט. אורכן של התכניות השונות נע בין ארבע לחמש שנים.


תלמידי מחקר לוקחים חלק בסמינריונים מחקריים ייעודיים וגם לומדים במספר קורסים עיוניים שמתמקדים בתחום המחקר שלהם. מרבית תשומת הלב מוקדשת לביצוע של מחקר עצמאי, אותו עורכים לאחר ניסוח ואישור של הצעת המחקר בשנה הראשונה של התכנית. את המחקר עורכים בליווי ובסיוע של מנחה מקרב סגל החוקרים של המחלקה. כמו כן, התכנית כוללת ימי עיון ומפגשים עם חוקרים ממוסדות אקדמיים אחרים בארץ או בעולם, במטרה לסייע לתלמידי המחקר לקדם את המחקרים שלהם. האוניברסיטה מציעה מלגות לתואר שלישי, שמסייעות לדוקטורנטים במימון שכר הלימוד. אלה כוללות בין היתר מלגות קיום ומלגות הצטיינות, לצד מלגות מטעם קרנות חיצוניות שניתנות בהתאם לנושא המחקר.


נושאי המחקר


בין הנושאים אשר נחקרו בשנים האחרונות במחלקה לגיאוגרפיה אפשר למנות:

 

  • מוסדות והשפעתם על עיצוב המרחב
  • מקורות מידע לזיהוי גידולים חקלאיים
  • חיזוי איכות אוויר בפרויקטים בתחבורה
  • יעילות צריכת המים ביערות הים תיכוניים
  • אינטראקציה של ים ואטמוספרה בים התיכון   
  • חקיקה בתכנון ובבנייה
  • המרחב בתקופות היסטוריות
  • שימור אתרי מורשת היסטוריים
  • יזמות ושימור במרחב המטרופוליני   
  • ועוד


סגל מחקר


ראש המחלקה לגיאוגרפיה של האוניברסיטה הוא פרופסור שמומחה לענפי המטאורולוגיה והחישה מרחוק. לצידו פועלים מחלקה מגוון של חוקרים ובהם: פרופסור שמומחה לתחום הגיאוגרפיה הכפרית; חוקר שבוחן את תחום הגיאוגרפיה הפוליטית ומתמקד בתהליכי הגירה; חוקר בתחום הגיאולוגיה שמומחה לוולקנולוגיה ולהידרולוגיה של חופים; חוקרת שבוחנת סוגיות בגיאוגרפיה כלכלית וכלכלה סביבתית; בעלת תואר פרופסור שמומחית לענפי השימור והתכנון ובוחנת תהליכי שימור ופיתוח של כסי המורשת התרבותית; וחוקרים רבים נוספים.


על מוסד הלימוד


אוניברסיטת בר אילן מאפשרת לקחת חלק במגוון של תכניות מחקריות לתארים מתקדמים. בין המסלולים לתואר שלישי אפשר למצוא תואר שלישי בביולוגיה, תואר שלישי בכלכלה, תואר שלישי במדעי המדינה, תואר שלישי בהיסטוריה, תואר שלישי במשפטים, תואר שלישי בעבודה סוציאלית, תואר שלישי במנהל עסקים ועוד מבחר תכניות. מסלולים אלה מאפשרים להשתתף במחקרים מעשיים ויישומיים במגוון של סוגיות תוך שימוש במעבדות האוניברסיטה המתקדמות. האוניברסיטה גם עורכת כנסים רבים וימי עיון שדרכם ניתן להיחשף למחקרים של חוקרים מן הארץ והעולם.


תנאי קבלה


קבלתם של מועמדים לתכנית התואר השלישי נתונה להחלטתה של וועדה. הוועדה בוחנת את הציונים של המועמדים בתואר השני המחקרי, כאשר יש צורך בתואר שני בגיאוגרפיה או בתחומים משיקים אחרים בציון ממוצע של לפחות 86. כמו כן, על הציון בעבודת הגמר המחקרית (עבודת התזה) להיות לפחות 86. הוועדה בוחנת את היכולות של המועמדים לבצע מחקרים ברמה מתאימה בתחום המבוקש. על המועמדים להציג גיליונות ציונים, המלצות מגורמים אקדמיים המעידות על הישגיהם ויכולות המחקר שלהם וכן קורות חיים שמעידים על הישגים מקצועיים ומחקריים רלבנטיים.


תעודה


תלמידי מחקר אשר עומדים בכל החובות בתכנית מקבלים תואר שלישי PhD מטעם אוניברסיטת בר אילן.** לתשומת לבך נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. המידע המוצג כאן נכתב ונערך על ידי צוות האתר. למען הסר ספק בין האתר למוסד הלימודים לא מתקיים קשר מכל סוג שהוא.


למידע נוסף לחצו: אוניברסיטת בר אילן

עוד מסלולי לימוד - אוניברסיטת בר אילן

כלים שיעזרו לך לבחור