לימודי מדעי הקוגניציה באוניברסיטת חיפה

שירות אישי - צור קשר
לימודי מדעי הקוגניציה באוניברסיטת חיפה

לימודי מדעי הקוגניציה לתואר ראשון באוניברסיטת חיפה


לגלות את רזי התודעה האנושית


מדעי הקוגניציה הוא ענף מחקר רב תחומי באופיו, הוא משלב בין גישות מחקר שונות ובאמצעותן בוחן תהליכי למידה, זיכון, תפיסה, חשיבה, יצירתיות, רכש, תודעה ויחסים בקבוצה. כדי לעשות זאת, חוקרי מדעי הקוגניציה עוסקים במגוון ענפים כגון פילוסופיה, פסיכולוגיה, מדעי המחשב, מערכות מידע, בלשנות ומדעי המוח. דרך שילובים אלה הם יכולים להתמקד בשל היבטים של החשיבה וההתנהגות האנושית, כגון בפן החישובי שלה, בפן הפיזיולוגי והאנטומי של הרשתות המוחיות שבבסיס ההתנהגות, בחקר של שפות ובעוד שלל היבטים. ייחודו של התחום הוא בשילוב זה של גישות שונות, במטרה לחשוף את התהליכים שנמצאים בבסיס תופעות מנטליות אצל האדם.


אוניברסיטת חיפה מציעה תכנית לימודי מדעי הקוגניציה, אשר מאפשרת לסטודנטים להכיר לעומק את מגוון ההיבטים של התודעה והמחשבה האנושית. לימודים אלה מתקיימים במתכונת דו חוגית, והם חושפים את הסטודנטים לשלל סוגי חשיבה ושיטות מחקר מן המדעים הניסויים והעיוניים. ההשכלה הרב תחומית והמגוונת שנרכשת בחוג פותחת בפני הבוגרים מגוון של דלתות לתעסוקה לאחר סיום התואר. 

 

הבוגרים צפויים להמשיך ללימודים מתקדמים בתחומים ספיציפיים במדעים הקוגניטיביים כגון נוירופסיכולוגיה, פסיכולוגיה קוגניטיבית, מדעי המחשב, בינה מלאכותית, פילוסופיה של הנפש ובלשנות, וכן לתארים מתקדמים בתכניות בין תחומיות כגון תואר שני במוח והתנהגות, מדעי הקוגניציה או מוח ופסיכופתולוגיה.

 


תכנית הלימודים


זוהי תכנית דו חוגית לתואר הראשון, הסטודנטים צריכים לשלב את לימודי מדעי הקוגניציה עם חוג לימוד נוסף. בין החוגים אותם ניתן לשלב עם לימודי מדעי הקוגניציה נכללים: לימודי מדעי המחשב, לימודי פסיכולוגיה, לימודי מערכות מידע, לימודי לשון עברית או לימודי פילוסופיה.


ייחודם של הלימודים בחוג הוא בשילוב על שיטות מחקר ותיאוריות מענפי ידע שונים, בהם פסיכולוגיה, מדעי המוח, מדעי המחשב, בלשנות ופילוסופיה, במטרה לחשוף את התהליכים אשר עומדים בבסיסה של המחשבה האנושית. לאורך לימודיהם הסטודנטים נחשפים לשלל זוויות ראיית שנוגעות לתהליכי חשיבה אנושית. הם דנים בנושאים רבים ושונים כגון אופן קבלת החלטות, רכישת שפות שונות, השפעתם של יחסים חברתיים ורגשות על זיכרון ועל קבלת ההחלטות ונושאים נוספים.


מתכונת הלימוד


היקפם של הלימודים במסלול דו חוגי זה הוא כשלוש שנים. הסטודנטים לוקחים חלק בקורסי חובה עיוניים, במגוון של שיעורי בחירה ובסמינריונים שונים. סטודנטים שלהם נתוני קבלה גבוהים ואשר עומדים בדרישות האוניברסיטה יכולים לקבל מלגות לימוד ומלגות הצטיינות מטעם האוניברסיטה.


נושאי הלימוד


במהלך התכנית נלמדים מגוון של נושאים, ביניהם התחומים הבאים:

 

 • חישוביות וקוגניציה
 • פילוסופיה של הלשון
 • תכנות ומדעי המחשב
 • תחביר הלשון העברית
 • פרגמטיקה וחקר השיח
 • היסודות הפיזיולוגיים של ההתנהגות    
 • נפש וקוגניציה
 • לוגיקה פורמלית
 • פסיכולוגיה ניסויית
 • מבוא לסטטיסטיקה
 • פילוסופיה של הנפש    
 • ועוד


על מוסד הלימוד


בפקולטה למדעי החברה של אוניברסיטת חיפה מתקיימות עוד מגוון של תכניות לימוד לתואר הראשון ולתארים מתקדמים. בין המסלולים שפועלים בפקולטה ניתן למצוא לימודי סוציולוגיה ואנתרופולוגיה, לימודי מדעי המדינה, לימודי גיאוגרפיה, לימודי כלכלה, לימודי מערכות מידע, לימודי סטטיסטיקה, לימודי פסיכולוגיה, תואר ראשון בתקשורת ומסלולים רבים נוספים. החוגים ובתי הספר השונים מאפשרים להמשיך למגוון של תכניות לתואר שני ולתארים מתקדמים. דרך התכנית הנלמדות, שואפים באוניברסיטה לעודד את הסטודנטים לפתח חשיבה אקדמית ביקורתית וכך לפרוץ דרך במגוון ענפים במשק ובאקדמיה.


תנאי קבלה


במסגרת תנאי קבלה למדעי הקוגניציה מועמדים שמעוניינים להתקבל נדרשים להציג ציון התאמה (ממוצע משוקלל של הפסיכומטרי וציוני הבגרות) של לפחות 680. כמו כן, עליהם להיות בעלי בגרות במתמטיקה ברמת 4 יחידות לימוד בציון 80 ומעלה או ברמת 5 יחידות לימוד בציון של לפחות 70. מועמדים שמעוניינים להתקבל לשילוב עם מדעי המחשב נדרשים לציון משוקלל של לפחות 700, לציון פסיכומטרי גולמי של 715 ומעלה ולציון של 90 ומעלה בבגרות במתמטיקה ברמת 54 יחידות או 75 ברמת 5 יחידות לימוד. מכיוון שמדובר במסלול דו חוגי, על המועמדים לעמוד בדרישות בקבלה של שני החוגים בהם הם מעוניינים ללמוד.


תעודה


תואר ראשון דו חוגי BA במדעי הקוגניציה ובתחום לימוד נוסף (בהתאם לבחירתם) מוענק לסטודנטים אשר משלימים בהצלחה את כל חובותיהם במהלך הלימודים. יש לציין כי הענקת התואר מותנית באישורה של המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג).

למידע נוסף לחצו: אוניברסיטת חיפה
עוד מסלולי לימוד - אוניברסיטת חיפה