לימודי פסיכולוגיה ופילוסופיה למצטיינים באוניברסיטת חיפה

שירות אישי - צור קשר
לימודי פסיכולוגיה ופילוסופיה למצטיינים באוניברסיטת חיפה

לימודי פסיכולוגיה ופילוסופיה BA בתכנית למצטיינים באוניברסיטת חיפה

 

מאפלטון ועד פרויד

 

בעוד הפילוסופיה מביטה בעולם וחוקרת אותו ממבט על בעזרת שאילת שאלות אמורפיות ואובייקטיביות, הפסיכולוגיה חוקרת את העולם על סמך ההתנהגות האנושית ועל פי התחקות אחר התנהגות בני האדם בסיטואציות מסוימות. על אף שהפילוסופיה משתייכת לתחום מדעי הרוח והפסיכולוגיה משתייכת לתחום מדעי החברה, שתי הדיסציפלינות מנהלות קשר סימביוטי אחת עם השנייה, הן בוחנות אספקטים דומים, הן עונות על צרכים מקבילים וכל אחת מהן משלימה את הפרטים החסרים שיש לשנייה.

 

לימודי פסיכולוגיה ופילוסופיה מקנים נקודת מבט ייחודית על התנהגות האנשים בעולם, משחר ההיסטוריה ועד היום. הפילוסופיה שואלת שאלות הרות גורל על היבטים קיומיים והפסיכולוגיה יכולה לענות עליהם בעזרת כלים חברתיים וחקירה של הצרכים האנושיים. הלומדים תחומים אלה מקבלים תמונה שלמה ומלאה על בני האדם, על המניעים שלהם ועל הרצונות שלהם.

 

תכנית הלימודים

 

לימודי פסיכולוגיה ופילוסופיה למצטיינים באוניברסיטת חיפה מקנים לסטודנטים את כלי המחקר הבסיסיים של שתי הדיסציפלינות, הן של תחום הפסיכולוגיה והן של תחום הפילוסופיה אשר יחד מאפשרים להם לבחון נורמות התנהגותיות מנקודת מבט פילוסופית. הסטודנטים לומדים את התשתית התיאורטית והיישומית של הפסיכולוגיה על תחומיה השונים, לרבות היסטוריה של הפסיכולוגיה, הפסיכולוגיה חברתית ומוח וקוגניציה ואת החטיבות העיקריות של הפילוסופיה, ובהן תורת ההכרה, אתיקה ותורת ההיגיון.

 

תכנית הלימודים מתמקדת בקשר האימננטי בין שני התחומים ומאפשרת לסטודנטים לחקור לעומק שאלות על משמעות החיים, על רצון חופשי ועל רציונאליות. בעזרת כלי המחקר האינטר-דיסציפלינריות וחשיבה ביקורתית הסטודנטים לומדים על התשובות השונות לשאלות הפילוסופית בעזרת תורות פסיכולוגיות והתנהגותיות.

 

מתכונת הלימוד

 

לימודי התואר נמשכים כשלוש שנים. מתכונת הלימוד כוללת קורסי חובה בפסיכולוגיה, קורסי חובה בפילוסופיה, קורסי חובה לתכנית המשולבת, קורסי בחירה משני החוגים, קורסי סמינר וסדנות מחקר.

 

 

נושאי לימוד

 

  • שאלות בחקר האדם
  • רציונליזם ואימפריציזם
  • מבוא לפילוסופיה יוונית
  • פסיכולוגיה התפתחותית
  • היבטים פיזיולוגיים של התנהגות    
  • תיאוריות אישיות
  • לוגיקה פורמאלית
  • מבוא לפסיכולוגיה
  • פילוסופיה של הנפש    
  • ועוד

 

על מוסד הלימודים

 

אוניברסיטת חיפה היא מוסד אקדמי ללימודים גבוהים אשר מעודד את קידום המחקר וההוראה. תכניות הלימוד של האוניברסיטה הן אינטר-דיסציפלינריות המאפשרות שיתופי פעולה בין אוניברסיטאות רבות בארץ ובעולם. האוניברסיטה מציעה מגוון מסלולי לימוד לתואר ראשון ולתארים מתקדמים בכל אחת מן הפקולטות שלה, ובהן הפקולטה למדעי החברה, הפקולטה למדעי הרוח, הפקולטה לחינוך והפקולטה למשפטים. בין התארים של הפקולטה למדעי החברה אפשר ללמוד לימודי מדעי המדינה, לימודי סוציולוגיה ואנתרופולוגיה, לימודי שירותי אנוש ותואר ראשון בתקשורת.

 

תנאי קבלה

 

המועמדים לתואר המשולב בפסיכולוגיה ופילוסופיה צריכים להיות בעלי תעודת בגרות מלאה והציון בפסיכומטרי. הקבלה ללימודים נעשית על סמך הסכם המתקבל משקלול הציונים לפי הנוסחה של האוניברסיטה ועל סמך ריאיון קבלה.

 

תעודה

 

הסטודנטים אשר עומדים בכל דרישות הלימודים מקבלים תואר B.A בפסיכולוגיה ובפילוסופיה מטעם אוניברסיטת חיפה.

למידע נוסף לחצו: אוניברסיטת חיפה
עוד מסלולי לימוד - אוניברסיטת חיפה