תואר שלישי בהיסטוריה באוניברסיטת חיפה

שירות אישי - צור קשר
תואר שלישי בהיסטוריה באוניברסיטת חיפה

תואר שלישי בהיסטוריה באוניברסיטת חיפה - דוקטורט בהיסטוריה


חוקרים את העבר ומביטים אל ההווה


עוד משחר ההיסטוריה התעניין האדם בעברו ובתמורות שעיצבו אותו ואת הווייתו. היסטוריונים לאורך הדורות שאפו לתעד ולנתח את יחסי הגומלין בחברה האנושית וחקרו היבטים כגון שלטון, מעמדות חברתיים, מלחמות ומאבקים בין מדינות ורפורמות כלכליות ששינו את המשק. הם גם נתנו משקל למהפכות ולהפיכות, לגילויים מדעיים מרעישים ולמנהיגים ששינו את פני החברה והביאו את עולמנו למה שהוא כיום.


בתואר השלישי בהיסטוריה שנערך באוניברסיטת חיפה יכולים תלמידי המחקר להיכנס לעובי הקורה בנוגע למגוון של סוגיות היסטוריות. דרך עבודות המחקר והמאמרים שהם מפרסמים הם יכולים לסייע לקדם את המחקר ההיסטורי המקומי והעולמי וגם לפתוח עבורם קריירה כחוקרים באקדמיה בתחום זה.


תכנית הלימודים


תכנית הדוקטורט באה לאפשר לתלמידיה להתעמק במחקר היסטורי בשלל אפיקים. תלמידי המחקר יכולים לבחור בין תקופות שונות, כגון העת העתיקה, ימי הביניים או העת החדשה. כמו כן, הם יכולים לחקור סוגיות בהיסטוריה של עם ישראל או בתולדות המזרח התיכון.


מתכונת הלימוד


תכנית הדוקטורט נפרשת על פני כארבע שנים, השלב הראשון של התכנית מוקדש לניסוח הצעת המחקר וללימוד בקורסים שונים והוא נפרש על פני כשנה אחת. לאחר מכן ניגשים לכתיבת העבודה המחקרית ולהשתתפות בכנסים ובסמינרים שונים של החוג, שמטרתם לאפשר לתלמידי המחקר להיחשף לגישות ולתיאוריות של חוקרים נוספים וכן לסייע להם לקדם ולפתח את עבודות המחקר שלהם.


נושאי מחקר


הנה כמה מן הנושאים המגוונים שנחקרים לאחרונה בחוג להיסטוריה:

 

  • התפתחות הקפיטליזם האמריקני
  • הצבא הבריטי ודיכוי המרד הערבי
  • יחסי ישראל וגרמניה לאחר השואה
  • התגבשות תפיסות ביטחון בישראל
  • מפגש בין נאורות אירופית ולומברדית    
  • הגירה יהודית לארצות הברית
  • אפליה גזעית בצבא האמריקני
  • היבטים מדיניים במלחמת סיני   
  • ועוד

 


סגל הוראה


יושב ראש הועדה החוגית בתכנית זו הוא חוקר בעל תואר פרופסור, בין תחומי המחקר שלו אפשר למנות עקורים ופליטים במלחמת העולם השנייה, יחסי מעצמות בשנות השלושים והארבעים ויחסי ארצות הברית ואירופה במלחמה הקרה.


על מוסד הלימוד


מי שמעוניינים בתכניות לתארים מתקדמים יכולים לבחור מבין שלל מסלולים לתואר שלישי שניתן ללמוד בהם באוניברסיטת חיפה. פועלות תכניות כגון תואר שלישי בסוציולוגיה, תואר שלישי בגיאוגרפיה, תואר שלישי במדעי המדינה, תואר שלישי במנהל עסקים, תואר שלישי בכלכלה, תואר שלישי בפסיכולוגיה ותואר שלישי בחינוך.


תנאי קבלה


לתכנית יכולים להגיש מועמדות בעלי תואר שני בהיסטוריה כללית, במסלול המחקרי כאשר יש צורך בממוצע ציונים של לפחות 90, כמו כן נדרש ציון 86 ומעלה בעבודת התזה. המועמדים צריכים להציג קורות חיים מקצועיים, ציונים ותעודות מן התואר הראשון והשני וכן מכתבי המלצה שאחד מהם מטעם מנחה העבודה המחקרית לתואר השני. יש לצרף גם הצהרת כוונות לקראת כתיבת עבודת המחקר.


תעודה


בוגרים שמשלימים תכנית זו בהצלחה ועומדים בכל התנאים זכאים לקבל תואר שלישי PhD מטעם אוניברסיטת חיפה.

למידע נוסף לחצו: אוניברסיטת חיפה
עוד מסלולי לימוד - אוניברסיטת חיפה