לימודי פסיכולוגיה ומדעי הקוגניציה באוניברסיטת חיפה

שירות אישי - צור קשר

אוניברסיטת חיפה

אהבת? שתף ב:

לימודי פסיכולוגיה ומדעי הקוגניציה דו חוגי באוניברסיטת חיפה


בריחת המוחות

 

פסיכולוגיה היא אסכולה מדעית בתחום מדעי החברה אשר חוקרת את ההתנהגות של בני האדם ואת התהליכים המנטליים שלהם. המטרה של תחום זה היא לחקור דפוסי התנהגות, להסביר ולנבא אותם בכוונה שאפשר יהיה לשלוט עליהם או להסיק מכך מסקנות הן כדדוקציה והן כאינדוקציה. הפסיכולוגיה מנסה להבין את נפש האדם על מרכיביה השונים, לרבות רגש, חשיבה, מודע ולא מודע. העוסקים בתחום זה מנסים להבין את תכונות הנפש של אנשים, כפרטים בודדים, כקבוצות וכחברות, ואת התהליכים הביולוגיים והנפשיים המהווים את התשתית של תכונות אלה.

 

קוגניציה, או הכרה, היא מושג מדעי הכולל בתוכו את מכלול התהליכים המנטאליים אשר קשורים לרכישת ידע, לעיבוד ידע, לארגון שלו ולשימוש בו. אם כן, מדעי הקוגניציה באים לחקור לעומק תהליכים כמו זיכרון, דימויים, חשיבה, שפה, תפיסה ולמידה. הבסיס של דיסציפלינה זו הוא רב תחומי אשר משתמש בדיסציפלינות שונות ובהן פסיכולוגיה, נוירופסיכולוגיה, בלשנות גנרטיבית, ביולוגיה, נוירוביולוגיה, מתמטיקה ומדעי המחשב בדגש על בינה מלאכותית. מדעי הקוגניציה אחראים לתגליות מחקריות רבות בתחומים שונים, כמו תפיסות סיכון, הטיות קוגניטיביות אנושיות, התנהגות פיננסית, אינטליגנציה ורטוריקה.

 

על כן, השילוב של תחום הפסיכולוגיה עם מדעי הקוגניציה הוא אימננטי, שניהם כרוכים זה בזה ונעזרים זה בזה כדי להעמיק את הידע של התנהגויות אנושיות מהיבטים שונים. הבוחרים ללמוד שילוב זה מקבלים ידע רחב על הבסיס התיאורטי של שתי הדיסציפלינות, על גישות מחקר של כל תחום בפני עצמו ועל גישות הנעזרות בשניהם גם יחד. בעוד פסיכולוגיה מנסה לחתור להבנה של נפש האדם ושל דפוסי ההתנהגות והמניעים שמהם הם נובעים, מדעי הקוגניציה מתרגמים את הנתונים הללו למחקר יישומי אשר אפשר לתרגמו לתוצרים הלכה למעשה שיכולים להשפיע על התרבות האנושית ולקדם אותה למחוזות חדשים.


תכנית הלימודים

 

לימודי פסיכולוגיה ומדעי הקוגניציה במסלול דו חוגי באוניברסיטת חיפה משלבים ידע תיאורטי עם ידע מעשי על ההתנהגות האנושית ועל ההתפתחות שלה. הסטודנטים רוכשים כלים חישוביים ואנליטיים אשר מאפשרים להם ראייה מעמיקה וזווית ראייה חדשה על ההתנהגות האנושית ועל המניעים הנפשיים שלה לצד המאפיינים הקוגניטיביים.

 

בלימודי מדעי הקוגניציה הסטודנטים לומדים על תהליכים מנטליים שונים כמו שפה, זיכרון, למידה, יצירתיות, רגשות וקבלת החלטות. משום שקוגניציה היא דיסציפלינה רב תחומית, הסטודנטים לומדים על כמה תחומי מחקר כמו חקר תהליכים מנטליים והביטוי ההתנהגותי שלהם מעולם הפסיכולוגיה, היבטים חישוביים של מערכות בינה מלאכותית מעולם מדעי המחשב, תודעה, תוכן סמנטי וייצוג מנטאלי מעולם הפילוסופיה והשפה כמערכת קוגניטיבית מעולם הבלשנות.

 

בפסיכולוגיה הסטודנטים חוקרים לעומק את שאלות היסוד של הדיסציפלינה, הם לומדים על מושגים בסיסיים ועל תיאוריות מחקריות בתחום הפסיכולוגיה ובריאות הנפש מיסוד האסכולה ועד היום והם רוכשים כלים מחקריים המאפשרים להם להתנסות בפועל בתחום.

 

מתכונת הלימוד

 

לימודי התואר נמשכים שלוש שנים. מתכונת הלימוד כוללת לימודי רוחב, לימודי בחירה, לימודים בין תחומיים, תרגולים וסמינרים.

 

נושאי לימוד

 

 • פילוסופיה של הלשון
 • מבוא לבלשנות כללית
 • פסיכולוגיה קוגניטיבית
 • תחביר הלשון העברית
 • פרגמטיקה וחקר השיח
 • פיזיולוגיה של התנהגות    
 • מוח וקוגניציה
 • לוגיקה פורמלית
 • פסיכולוגיה ניסויית
 • חישוביות וקוגניציה
 • פילוסופיה של הנפש    
 • ועוד

 

על מוסד הלימודים

 

אוניברסיטת חיפה היא מוסד ללימודים אקדמיים אשר מטרתו לשפר ולקדם את המחקר האקדמי בישראל ובכלל. תכניות הלימוד של האוניברסיטה הן בין תחומיות אשר תורמות לשיתופי פעולה בין אוניברסיטת חיפה לבין אוניברסיטאות אחרות בארץ ובחו"ל. החוג למדעי הקוגניציה מציע מגוון מסלולי לימוד דו חוגיים ובהם מדעי הקוגניציה בשילוב מדעי המחשב, מדעי הקוגניציה בשילוב פילוסופיה, מדעי הקוגניציה בשילוב לשון עברית ומדעי הקוגניציה בשילוב מערכות מידע.

 

תנאי קבלה

 

המועמדים ללימודי פסיכולוגיה ומדעי הקוגניציה צריכים להיות בעלי תעודת בגרות מלאה וציון בפסיכומטרי. כדי להתקבל ללימודים הציון המשוקלל של השניים צריך להיות 680 ומעלה.

 

תעודה

 

סטודנטים שמסיימים את כל מטלות הלימודים מקבלים תואר ראשון בפסיכולוגיה ומדעי הקוגניציה מטעם אוניברסיטת חיפה.

 

אפשרויות תעסוקה

 

בוגרי התואר הדו חוגי בפסיכולוגיה ובקוגניציה משתלבים בתפקידים שונים בתעשייה, כמו בחברות סטארט אפ וחברות היי טק העוסקות בתחום הקוגניציה, וכן הם יכולים להמשיך באקדמיה וללמוד לתארים מתקדמים הן בפסיכולוגיה הן במדעי הקוגניציה ובתחומים אחרים קשורים כמו פסיכופתולוגיה ולימודי מוח ומדעי ההתנהגות.

למידע נוסף לחצו: אוניברסיטת חיפה

עוד מסלולי לימוד - אוניברסיטת חיפה

מתוך פורום אוניברסיטת חיפה

קורסי השלמה בפסיכולוגיה לתואר שני בתרפיה במוסיקה
מייסון כחיל
ללא תגובה
יחידות ריאליות ללימודי סיעוד
לאנא
ללא תגובה
תואר שני בשימור להנדסאי
עידו
1 תגובות
קבלה לחוג להפרעות בתקשורת
תום
1 תגובות
תוצאת מבחן הכניסה לתואר שני
הנייה
1 תגובות
שומע חופשי הרצאות קורסים
משה שטיין
1 תגובות
קבלה ללימודי המשך בביבליותרפיה
אוניברסיטת חיפה
ללא תגובה
קבלה לתואר שני בביבליותרפיה
שני לבקוביץ
ללא תגובה
מבחן כניסה לתואר ראשון בתקשורת
רונן
1 תגובות
תואר שלישי במנהל עסקים
ויאם בסול
1 תגובות
שומע חופשי בקורסים לאמנות וארכיאולוגיה
רחל איזנברג
1 תגובות
לימודי סיעוד- קבלה ושכר לימוד
אוניברסיטת חיפה
ללא תגובה
לימודי סיעוד - קבלה ושכר לימוד
קרמאן כפא
ללא תגובה
ייעוץ לימודים לתואר שני
אכלאס יחיא
10 תגובות
איזה קורסים יהיו פתוחים לשמיעה חופשית ב-2019-2020?
שרית
9 תגובות
לכניסה לפורום

שירות אישי חינם!

נציגנו עומדים לשירותכם