תואר שלישי בסוציולוגיה באוניברסיטת חיפה

שירות אישי - צור קשר
תואר שלישי בסוציולוגיה באוניברסיטת חיפה

תואר שלישי בסוציולוגיה ואנתרופולוגיה  PhD באוניברסיטת חיפה - דוקטורט בסוציולוגיה


כל מעגלי החברה


עד כמה לחברה הסובבת אותנו יש השפעה על ההתפתחות שלנו ועל הבחירות שאנו מבצעים? כיצד אנשים מתרבויות שונות מתייחסים לאירועים או ערכים זהים? איך ניתן לסייע למהגרים ולעולים בתהליך הקליטה שלהם במדינה חדשה? שאלות אלה ועוד רבות אחרות מעסיקות חוקרים בתחום הסוציולוגיה במחקריהם.


באוניברסיטת חיפה מציעים תכנית לתואר שלישי בסוציולוגיה ואנתרופולוגיה, בה ניתן לחקור שלל סוגיות חברתיות ותרבותיות, מקומיות וגלובליות. בוגרים של התואר השלישי יכולים להתחיל את דרכם כחוקרים באקדמיה וכן באפשרותם להשתמש בכלים שנרכשו בתואר כדי לקדם את הקריירה.


תכנית הלימודים


תלמידי המחקר במסלול זה לתואר השלישי מבצעים מחקרים עצמאיים ומקוריים בשלל סוגיות של עולם הסוציולוגיה. הם בוחנים תהליכים חברתיים, סוגיות תרבותיות ומעגלים שונים של החברה הישראלית והגלובלית בשאיפה להגיע לתגליות שיכולות לתרום לקידום המחקר והידע בתחום הסוציולוגיה.


בחוג לסוציולוגיה מתקיימת גם תכנית בינלאומית לתואר שלישי בסוציולוגיה. תכנית זו מתקיימת בשיתוף עם אוניברסיטאות באירופה ובמהלכה מתאפשר לתלמידי המחקר ללמוד יחד עם סטודנטים מרחבי העולם ולהיחשף להיבטים בין לאומיים של המחקר בתחום הידע שלהם. התכנית כוללת גם שהות באחת האוניברסיטאות השותפות בחו"ל, במטרה לחשוף את עבודת המחקר לחוקרים נוספים ולקהילה הבינלאומית.


מתכונת הלימוד


אורכה של תכנית הדוקטורט היא כארבע שנים. עד לסופה של השנה הראשונה, על הדוקטורנטים להגיש את הצעת המחקר לשיפוט וועדה. לאחר מכן מתחילים בעריכה של המחקר העצמאי שנערך בליווי של מנחה. כמו כן, בשנים הראשונות משתתפים גם בסמינרים מחלקתיים ובסדנת מחקר.


נושאי מחקר


נושאי המחקר של החוקרים בחוג הם מגוונים מאוד, ביניהם אפשר למנות בין היתר:

 

 • עבריינות בקרב בני נוער
 • מחקר השוואתי בין מדינות
 • יישוב סכסוכים וחקר השלום
 • צבא וחברה ומלחמות ישראל
 • סוציולוגיה של מקצועות ועיסוקים
 • מסעות תעמולה מסחריים ופוליטיים  
 • סוציולוגיה של שווקים
 • אי שוויון חברתי וריבוד
 • מבקשי מקלט ופליטים
 • דמוגרפיה של המשפחה
 • סוציולוגיה של ידע כלכלי  
 • ועוד


על מוסד הלימוד


הפקולטה למדעי החברה של אוניברסיטת חיפה עורכת עוד תכניות רבות נוספות לתואר השלישי. בין המסלולים נכללים תואר שלישי בפסיכולוגיה, תואר שלישי במדעי המדינה, תואר שלישי בגיאוגרפיה ותואר שלישי בכלכלה. בפקולטה פועלים מגוון מרכזי מחקר ומעבדות, שבהם חוקרים סוגיות רבות בענפי מדעי החברה.


תנאי קבלה


מועמדים שמעוניינים להתקבל לתכנית זו נדרשים להיות בעלי תואר שני בסוציולוגיה או תואר שני באנתרופולוגיה, במסלול מחקרי, שברשותם ציון של לפחות 86 בעבודת התזה וציון של 85 ומעלה.

 

בכל מסלולי הלימוד, הקבלה מתבססת על הישגיהם האקדמיים של המועמדים בעבר, על התקשרות עם מנחה מתאים בצירוף מכתב הסכמה להנחייה, כתיבה של הצהרת כוונות למחקר וקריטריונים נוספים, בהם קביעת איכות ההמלצות האקדמיות, מהן אחת על ידי מנחה התזה, איכות מסמך קורות החיים (באנגלית ובעברית), ודיון של וועדת הדוקטורט. במקרים מסוימים ועדה זו מזמנת את המועמדים לראיון אישי.

 

תעודה


תואר שלישי PhD בסוציולוגיה מוענק לסטודנטים לאחר השלמת כל חובותיהם בתכנית. דוקטורנטים אשר מסיימים בהצלחה את המסלול הבינלאומי, מקבלים נוסף על התואר הישראלי גם תואר שלישי אירופאי.

למידע נוסף לחצו: אוניברסיטת חיפה
עוד מסלולי לימוד - אוניברסיטת חיפה