תואר שני בייעוץ והתפתחות האדם במגמה להדרכת הורים באוניברסיטת חיפה

שירות אישי - צור קשר
תואר שני בייעוץ והתפתחות האדם במגמה להדרכת הורים באוניברסיטת חיפה

המגמה לתואר שני לייעוץ והדרכת הורים בחוג לייעוץ והתפתחות האדם באוניברסיטת חיפה


חוקרים את עולם ההורות


תחום הדרכת ההורים הולך וצובר תאוצה בעשור האחרון, עם עליית הביקוש למומחים שיכולים לסייע להורים להתמודד עם שלל האתגרים שמציבה בפניהם ההורות. במקביל גם המחקר בתחום ההורות מתקדם במהירות כדי למצוא תשובות לשאלות שמעסיקות מטפלים, מחנכים והורים כאחד.


בחוג לייעוץ ולהתפתחות האדם של אוניברסיטת חיפה מפעילים מספר תכניות ללימודים מתקדמים, בהן גם המגמה לייעוץ ולהדרכת הורים לתואר שני. זהו מסלול לתואר שני המתקיים במסגרת תואר שני בייעוץ והתפתחות האדם, אשר מעניק למוסמכיו שלל כלים לייעוץ להורים ולמשפחות בתחום ההורות. המסלול גם מתמקד בהכשרתם של חוקרים שיכולים לקדם שיח מחקרי בתחום זה בארץ ובעולם.


תכנית הלימודים


במסגרת התכנית לתואר שני מכשירים אנשי מקצוע לייעץ להורים ולהדריכם להתמודד עם אתגרים שונים בתהליך ההורות. במהלכה הסטודנטים מכירים לעומק תיאוריות וגישות בתחום ההורות וכך מתוודעים למחקר העדכני ביותר בענף. הם גם מפתחים מיומנויות לעבודה פרטנית, קבוצתית ודיאדית כדי להדריך הורים ממגוון של אוכלוסיות ורקעים חברתיים, תרבותיים וכלכליים. כמו כן, התכנית מכשירה חוקרים שמתמחים בתחום הדרכת ההורים, כדי לפתח ולהעמיק את המחקר בענף זה בעולם האקדמי היום.


מתכונת הלימוד


את התכנית לתואר שני ניתן ללמוד במסלול א', שבו מגישים תזה מחקרית או במסלול ב' שבו מגישים פרויקט גמר. אורכה של התכנית הוא כשנתיים.


תכנית זו נפרשת על פני כיומיים בשבוע, יום אחד מוקדש ללימודים ויום נוסף לעבודה מעשית במסגרת פרקטיקום. הפרקטיקום כולל עבודה עם הורים ותצפית והוא מאפשר לסטודנטים לחקור תכניות שמתייחסות ליחסי הורים וילדיהם. במסגרת הפרקטיקום ניתן לבחון שלל אוכלוסיות הורים, בהם קבוצות סיכון וקבוצות נורמטיביות. במהלך הפרקטיקום לוקחים הסטודנטים חלק בהתערבות דיאדית, אישית וקבוצתית בשירותים שונים שבהם מתקיים הפרקטיקום.


סגל הוראה


ראש המגמה היא חוקרת בעלת תואר פרופסור. תחומי מחקרה כוללים בין היתר מערכות יחסים קרובות בתקופת הילדות, יחסי הורים וילדים, ניצני הורות ויחסים בין אחים.


על מוסד הלימוד


תואר שני בייעוץ והתפתחות האדם מתקיים תחת הפקולטה לחינוך של אוניברסיטת חיפה. באוניברסיטה ניתן ללמוד בעוד מגוון של מסלולים לתואר שני, כגון תואר שני בייעוץ חינוכי, תואר שני בטיפול באמנויות, תואר שני במגמה להנחיית קבוצות, תואר שני בתכנית רב תחומית בחינוך והתפתחות בגיל הרך ומסלולים רבים נוספים. האוניברסיטה מאפשרת למוסמכי תכניות מחקריות להמשיך גם לתואר שלישי וכך להמשיך לפתח את כישורי המחקר.


בפקולטה לחינוך של האוניברסיטה פועלות מעבדות מחקר רבות וכן מרכזי מחקר ומכונים שבהם ניתן להשתתף בשלל מחקרים מתקדמים. הפקולטה היא רב תחומית באופייה וכך סגל החוקים שלה כולל מומחים משלל תחומי דעת כגון מדעי הרוח, מדעי החברה ומדעים מדויקים.


תנאי קבלה


לתכנית זו יכולים להתקבל מועמדים שברשותם תואר ראשון ממוסדות מוכרים להשכלה גבוהה בממוצע ציונים של לפחות 85. יכולים להתקבל מועמדים בוגרי לימודי התפתחות האדם, לימודי מדעי ההתנהגות, לימודי פסיכולוגיה, לימודי עבודה סוציאלית ולימודים במקצועות נוספים בתחומי הרווחה והבריאות.


נוסף על כך, נדרש ציון של לפחות 80 במבחן כניסה באנגלית. המועמדים נדרשים להציג שתי המלצות, האחת מעידה על הישגים אקדמיים והשנייה על כישורים מקצועיים. במקרים מסוימים מוזמנים מועמדים לראיון אישי או קבוצתי לבדיקת התאמתם. מועמדים שנדרשים לבצע השלמות צריכים להציג ציון של לפחות 80 בכל אחד מן הקורסים.

 


תעודה


סטודנטים שמשלימים בהצלחה את התכנית זכאים לתעודת מוסמך בחוג לייעוץ ולהתפתחות האדם במגמה לייעוץ ולהדרכת הורים, מטעם אוניברסיטת חיפה.

למידע נוסף לחצו: אוניברסיטת חיפה
עוד מסלולי לימוד - אוניברסיטת חיפה