לימודי מדעי כדור הארץ באוניברסיטה הפתוחה

שירות אישי - צור קשר
לימודי מדעי כדור הארץ באוניברסיטה הפתוחה

לימודי מדעי כדור הארץ באוניברסיטה הפתוחה - לימודי מדעי הטבע במסלול מדעי כדור הארץ


ענף מדעי כדור הארץ מתמקד בלימוד ובמחקר של שלל נושאים כגון מדעי האטמוספרה, גיאולוגיה, אוקיאנוגרפיה ועיצוב של הנוף שנגלה לעינינו. סטודנטים שמעוניינים לחקור ולהעמיק בנושאים מרתקים אלה יכולים ללמוד בתכנית ללימודי מדעי כדור הארץ באוניברסיטה הפתוחה, אשר מתקיימת כמסלול במסגרת לימודי הטבע, או כחטיבה שאפשר לשלב עם חוגים שונים באוניברסיטה. הלימודים חושפים אותם למגוון סוגיות בעולם המדעים ומאפשרים להם לחקור לעומק תהליכים באקלים ובנוף, תכונות של משאבי טבע וגורמים אשר משפיעים על הנוף הסובב אותנו. הבוגרים יכולים להשתלב במגוון של אפיקים בעולם המחקר והגיאולוגיה וכן באפשרותם להמשיך לתארים מתקדמים בתחום ולהעמיק את מיומנויות המחקר שלהם.

 

 

תכנית הלימודים


לימודי מדעי כדור הארץ באוניברסיטה הפתוחה מתמקדים בנושאים כגון גיאולוגיה, אוקיאנוגרפיה, מטאורולוגיה וגיאומורפולוגיה. הסטודנטים דנים במגוון נושאים כגון תהליך היצירה של סלעים, תהליכים טקטוניים אשר גורמים לרעידות אדמה וליצירת הרים ובקעות, פעילות געשית, תהליכי השקעה וסחיפה ועוד שלל תהליכים. הם מתוודעים לסביבות שונות כגון סביבות קרחוניות ומדבריות, נהרות ונחלים, מקורות מים וכן מתוודעים למבנה תת קרקעי בשיטות גיאו פיזיות.


נוסף על כך, הם מתוודעים גם לסוגיות בחוף הים התיכון בישראל ולהשפעות שיש לאדם על עיצוב הנוף החופי. בתחום המטאורולוגיה, הם מבינים לעומק את המערכת האטמוספרית דרך לימוד של מערכות מזג אוויר, התפתחות של משקעים ועננים, שינויי האקלים, מבנה האטמוספרה וניתוח של מדידות ותצפיות בתחומי האקלים והאטמוספרה.


מתכונת הלימוד


את לימודי מדעי כדור הארץ ניתן ללמוד במסגרת לימודי מדעי הטבע עם מסלול מדעי כדור הארץ. כמו כן, ישנה אפשרות לשלב חטיבה במדעי כדור הארץ בתארים חד חוגיים שונים. בין התארים שבהם אפשר לשלב חטיבה במדעי כדור הארץ אפשר למצוא לימודי היסטוריה, לימודי סוציולוגיה, לימודי פסיכולוגיה, לימודי ניהול לתואר ראשון, לימודי מדעי המדינה ויחסים בין לאומיים או לימודי מתמטיקה לתואר ראשון.


הלימודים באוניברסיטה הפתוחה מתקיימים בשיטה ייחודית, הם משלבים בין לימוד מרחוק מבית הסטודנטים לבין מפגשי הנחייה שבהם משתמשים בטכנולוגיות מתקדמות מגוונות. באמצעות שיטת לימוד זו הסטודנטים יכולים להתאים את קצב ומשך הלימודים לפי צורכיהם וכך לשלב בין לימודים לבין עבודה. באפשרותם גם לקבוע את מיקום הלימודים ולבחור מבין עשרות מרכזי לימוד שפרושים ברחבי הארץ. ניתן להשלים את הלימודים בפרק זמן של כשלוש שנים, או לפרוש אותם על פני פרק זמן ממושך יותר, בהתאם לצורכים האישיים שלהם.


חלק מן הקורסים אשר מתקיימים בתכנית למדעי כדור הארץ כוללים מפגשים להנחיית ועבודה מעשית במעבדות, בהן מתנסים בתהליכים וכלים בתחומים כגון גיאולוגיה, מינרולוגיה ופטרוגרפיה ואף יכולים להשתלב במחקרים שעורך הסגל האקדמי של האוניברסיטה הפתוחה. מתקיימים גם סיורים לימודיים שונים שמאפשרים להכיר מקרוב את החומר הנלמד באופן מעשי.


נושאי הלימוד


בין הנושאים אשר נלמדים במסגרת תכנית זו נכללים התחומים הבאים:

 

 • מבוא לאוקיאנוגרפיה
 • גיאולוגיה של ארץ ישראל
 • בעיות במדעי האטמוספרה
 • יישומי הגיאולוגיה והוראתה
 • ספקטרוסקופיה של מינרלים
 • מיקרוסקופיה של סלעים ומינרלים   
 • חוף הים התיכון
 • מבוא לגיאופיזיקה
 • כימיה אטמוספרית
 • צפונות כדור הארץ
 • גיאולוגיה של הכרמל   
 • ועוד


על מוסד הלימוד


באוניברסיטה הפתוחה מתקיימים מבחר של מסלולי לימודים לתואר ראשון ולתואר שני. אלה מוצעים בענפים כגון מדעים, מדעי החברה ומדעי הרוח. האוניברסיטה מתייחדת בכך שהיא מקבלת מועמדים גם ללא תנאים מוקדמים לתואר הראשון וכן במתכונות הלימודים הנוחות והגמישות שלה, שמאפשרות לסטודנטים להתאים את הלימודים לצורכיהם ולאורח חייהם. כך ניתן לשלב בין לימודים לבין עבודה וחיי משפחה בנוחות רבה. במחלקה למדעי הטבע והחיים מתקיימות תכניות לימודים נוספות לתואר הראשון ובהן לימודי פיזיקה, לימודי כימיה ולימודי מדעי החיים. מוצעת גם תכנית לתואר שני במחשבה ביולוגית.


תנאי קבלה


כדי להתקבל ללימודים באוניברסיטה הפתוחה אין צורך בהצגת ציון פסיכומטרי או תעודת בגרות מלאה. באופן זה יכולים סטודנטים ממגוון אוכלוסיות להתקבל ללימודים, כאשר האוניברסיטה הפתוחה אינה מתמקדת ברקע הלימודי הקודם של המועמדים אלא בהישגים שלהם במהלך הלימודים עצמם. חשוב לציין כי הלימודים באוניברסיטה הפתוחה מצריכים משמעת עצמית גבוה מן הסטודנטים ודורשים התמדה ועמידה במטלות ובדרישות הלימודים.


תעודה


תואר ראשון B.Sc. מוענק לסטודנטים שמשלימים את כל חובותיהם בהצלחה מטעם האוניברסיטה הפתוחה.

למידע נוסף לחצו: האוניברסיטה הפתוחה
עוד מסלולי לימוד - האוניברסיטה הפתוחה