הסבת אקדמאים לחינוך מיוחד במכללה האקדמית אחוה

שירות אישי - צור קשר
הסבת אקדמאים לחינוך מיוחד במכללה האקדמית אחוה

הסבת אקדמאים להוראה בחינוך המיוחד במכללה האקדמית אחוה


עוברים לתחום מיוחד


תחושת הסיפוק שחווים מורים כאשר התלמידים שלהם מצליחים להתמודד עם קושי היא גדולה במיוחד. כאשר מדובר בתלמידים עם צרכים מיוחדים, מוגבלות פיזית או נפשית, תחושה זו מתחדדת פי כמה. מורים ומורות אלה מסייעים לא רק לפיתוח הידע והיכולות הלימודיות אלא לבנייה של הביטחון העצמי ותחושת המסוגלות של התלמידים שלהם כשווים בין שווים.


בעלי תארים אקדמיים שמעוניינים בתעודת הוראה ומחפשים להשתלב בענף בעל שליחות מרובה יכולים ללומד בתכנית להסבת אקדמאים לחינוך המיוחד שפועלת במכללה האקדמית אחוה. מסלול זה מכשיר אקדמאים לעבודה חינוכית בשלל מסגרות חינוך מיוחד וכן בחינוך הרגיל, במסגרת החינוך המשלב. הכלים והמיומנויות שנרכשות במסגרת התכנית להסבת אקדמאים מסייעים לפיתוח של אנשי הוראה רגישים, איכותיים ורחבי אופקים שיכולים לסייע לקדם ולהצמיח את התלמידים.


תכנית הלימודים


תכנית זו להסבת אקדמאים להוראה מכשירה את המשתתפים בה להשתלב כאנשי הוראה במסגרות לחינוך מיוחד ולעבודה עם תלמידים עם צרכים מיוחדים משלל סוגים. הם לומדים על תהליכי ההוראה שמותאמים לילדים ולצעירים עם לקויות מורכבות וכן על תהליכי חינוך במסגרות שילוב, שבהן מטפלים באוכלוסיות עם צרכים מיוחדים במסגרות חינוך רגילות.


לאורך ההכשרה, המשתתפים מקבלים כלים אקדמיים ומקצועיים ומתוודעים לצורכים ולמאפיינים של תלמידים עם צרכים מיוחדים, לרבות לקויות מוטוריות ותנועתיות, לקויות חושיות, בעיות התנהגותיות, לקויות למידה ואוטיזם. הם מכירים תהליכי אבחון ותכנון הוראה שמותאמות לקידום של אוכלוסיות התלמידים עם צרכים מיוחדים מבחינה לימודית והתפתחותית. נוסף על כך, הם שמים דגש על חשיבותה של הגישה הייחודית לכל אחד ואחת מן התלמידים שלהם בראיה שיקומית והומנית.


מתכונת הלימוד


לימודים בתכנית להסבת אקדמאים להוראה משלבים בין קורסים עיוניים בתחום החינוך ובתחום החינוך המיוחד וכן התנסות מעשית. היקפה של התכנית הוא כשנתיים.


בשנה הראשונה לימודים נערכים בשלושה סמסטרים במהלך השנה, כולל סמסטרים בחודשי הקיץ. השיעורים מתקיימים ביום שבועי מלא אחד, משעות הבוקר ועד הערב וכן בימי שישי. בשנה השנייה ישנם שני סמסטרים, שיעורים נערכים בשני ימים מלאים במהלך השבוע ובימי שישי. במהלך השנה השנייה, מוקדשים יומיים בשבוע לעבודה מעשית בבתי ספר של החינוך המיוחד, במהלך תרגול זה המשתתפים מכירים מקרוב תהליכים בבית הספר ומיישמים הלכה למעשה כלים שנלמדים בכיתה. במהלך התכנית נערכים גם קורסים מקוונים אותם לומדים הסטודנטים באופן עצמאי.


נוסף על התכנית להסבה לחינוך המיוחד הרב גילי, ניתן ללמוד גם במסלול לקבלת תעודת הוראה לחינוך המיוחד לגיל הרך. מסלול חינוך מיוחד לגיל הרך נפרש על פני פרק זמן שבין שנתיים לשלוש שנים. מערכת השיעורים מותאמת באופן אישי לפי הרקע הקודם של הסטודנטים כאשר שיעורים מתקיימים ביומיים או בשלושה ימים במהלך השבוע. בשנה השנייה לתכנית זו מתקיימת עבודה מעשית בגני ילדים ביומיים במהלך השבוע.


נושאי הלימוד

 

 • לקויות מורכבות וקשות
 • הוראה מתקנת בחשבון
 • תנועה וליקויים מוטוריים
 • טיפול בהפרעות התנהגות
 • התפתחות תקשורת ושפה
 • משפחות ילדים עם צרכים מיוחדים
 • מבחנים פסיכודידקטיים ופסיכולוגיים   
 • לקויות למידה
 • לקויות שמיעה
 • עיצוב התנהגות
 • אוטיזם ו - PDD
 • אבחון ציורי ילדים
 • אמנויות בחינוך המיוחד    
 • ועוד


סגל הוראה


ראש החוג הוא בעל תואר דוקטור, תחומי המחקר שלו כוללים בין היתר תחומים כזכויות הילד, מיון וברירה. בראש המסלול עומדת חוקרת בעלת תואר דוקטור שבין תחומי המחקר שלה נכללים שילוב תקשוב בהוראה, תהליכים לקידום חשיבה, התמודדות עם אלימות ורווחה נפשית.


על מוסד הלימוד


המכללה האקדמית אחוה מציעה תכניות לימודים שונות בתחומי המדעים וכן בתחום החינוך וההוראה. ניתן ללמוד במסלולים לתואר ראשון ולתואר שני בחינוך וכמו כן, המכללה עורכת תכנית נוספות להסבת אקדמאים להוראה, בהן הסבת אקדמאים להוראת אנגלית, הסבת אקדמאים להוראת מדעים והסבת אקדמאי לחינוך לגיל הרך. במוסד זה פועלת גם תכנית הרחבת הסמכה למורים שבה יכולים אנשי הוראה לרכוש התמחות במקצוע לימוד נוסף.


תנאי קבלה


כדי להתקבל למסלול הסבת האקדמאי לחינוך המיוחד, יש צורך בתואר אקדמי ראשון ממוסד מוכר בממוצע ציונים של לפחות 75. בוגרי לימודים בתחומי המדעים המדויקים מתקבלים לפי ממוצע ציונים של 70 ומעלה. כל המועמדים נדרשים גם להציג רמת פטור בשפה האנגלית במסגרת התואר הראשון.


תעודה


תעודת הוראה לחינוך המיוחד מוענקת לסטודנטים שעומדים בהצלחה בכל הדרישות בתכנית זו, על ידי המכללה האקדמית אחוה. רישיון ההוראה מוענק לבוגרי התכנית שעומדים בהצלחה גם בסטאז' מעשי בחינוך ובחובות נוספים שמציב משרד החינוך.

עוד מסלולי לימוד - המכללה האקדמית אחוה
Whatsapp Whatsapp