הסבת אקדמאים להוראת ספרות במכללה האקדמית אחוה

שירות אישי - צור קשר
הסבת אקדמאים להוראת ספרות במכללה האקדמית אחוה

הסבת אקדמאים להוראת ספרות במכללה האקדמית אחוה


הכישורים להבעה בכתב, להבנה של טקסטים מורכבים, לניתוח, לפרשנות ולביקורת, שאותם רוכשים התלמידים במהלך שיעורי הספרות בבתי הספר, הם לא התועלת היחידה של לימודי מקצוע זה; נוסף על כך, המורים זוכים לפתוח לתלמידיהם צהר לעולמות, תקופות ותרבויות אחרות.


אקדמאים שרוצים לשנות כיוון בקריירה, ורוצים להעשיר את עולמם של תלמידיהם, ולפתח את הדמיון והחשיבה העצמאית שלהם, יכולים להשתתף בתכניות להסבת אקדמאים להוראת ספרות במגוון מוסדות לימוד.


בין היתר, מוצעים לימודים לתעודת הוראה עבור אקדמאים בתחום זה, במכללה האקדמית אחוה.

 

תכנית הלימודים


הסטודנטים יכולים לבחור האם להתמחות בחינוך לגילאי יסודי או לגילאי על יסודי. במהלך הלימודים בתכנית, הסטודנטים רוכשים הבנה מעמיקה ביסודות המחקר בתחום, ומפתחים כלים לחשיבה ביקורתית, פרשנות וניתוח לגבי יצירות ספרותיות קלאסיות ומודרניות מתרבות ישראל, התרבות היהודית, וכן מתרבויות שונות ברחבי העולם.


נוסף על כך, חלק חשוב מהתכנית מתמקד בהקניית יכולות דידקטיות ופדגוגיות לסטודנטים, על מנת לפתח אצלם יכולות להוראת ספרות: לחנך את תלמידיהם לחשיבה ספרותית, להעמיק את ידיעותיהם בתחום, ולהקנות להם את הכלים הביקורתיים והפרשניים הנחוצים לניתוח יצירות שונות.

 

 

מתכונת הלימודים


משך התכנית הוא כשנתיים, כאשר בשנת הלימודים הראשונה הסטודנטים לומדים במהלך שני ימים מלאים. בשנה השנייה, נוסף על ימים אלו, הם מתנסים מעשית בעבודה בבתי ספר במהלך יום אחד בשבוע.


מעבר לכך, בתחילת כל שנת לימודים מתקיימים כ – 10-13 ימי היערכות לקראת שנת הלימודים בבתי הספר שבהם מתמחים הסטודנטים, ובהם הם נדרשים להשתתף.

 

נוסף על הקורסים הפרונטליים ועל ההתנסות המעשית, הסטודנטים נדרשים גם להשתתף במספר קורסים שנערכים בסביבות למידה מקוונות.


קיים היצע מלגות והלוואות ייעודיות עבור סטודנטים בתכנית זו, וביניהן הלוואות מותנות מטעם משרד החינוך, המיועדות למצטיינים שלומדים ברשימת המקצועות המתעדכנים מדי שנה, כולל עמידה בדרישות נוספות. מומלץ לבדוק את התנאים מול משרד החינוך.


נושאי הלימוד

 

  • ביקורת ופרשנות
  • פואטיקה ספרותית
  • פדגוגיה ודידקטיקה
  • ספרות העולם ועם ישראל
  • חינוך לניתוח עצמאי של יצירות
  • מושגי יסוד וחשיבה מדעית בספרות
  • ועוד

 

על מוסד הלימודים


המכללה האקדמית אחוה היא מוסד לימודים להשכלה גבוהה הממוקם במועצה האזורית באר טוביה, באזור הנגיש לתושבי דרום ומרכז הארץ.


במסגרת המכללה מתקיימים לימודים לתואר ראשון ושני וכן לתכניות הסבת אקדמאים להוראה לכלל שכבות הגיל: תלמידים בבתי ספר יסודיים, חטיבות ותיכונים. התכניות נערכות במספר תחומים, כמו אנגלית, מדעי הטבע, הגיל הרך, הסבת אקדמאים לחינוך מיוחד, ועוד.


בנוסף, בין תכניות ההסבה המתקיימות באחוה ניתן למנות את מסלולי M.Teach השונים, במסגרתם הסטודנטים יכולים להשתתף בלימודי תואר שני בחינוך, המשולבים עם תעודת הוראה בספרות ובהתמחויות נוספות, כגון היסטוריה, לשון, ומדעי הטבע.


במכללה מדגישים את החשיבות של שילוב טכנולוגיות מתקדמות בלמידה, ומתוך תפישת עולם זו, מוצע מערך של קורסים מקוונים בשלל נושאים.


כמו כן, פועלות במכללה מגוון השתלמויות, הכשרות מקצועיות וקורסים ללימודי תעודה בתחומי החינוך השונים. במכללה קיימים גם מבחר של קורסי העשרה ופנאי.

 

תנאי קבלה


מדובר בתכנית להסבת אקדמאים, ועל כן היא מיועדת לבוגרי תואר אקדמי ממוסד מוכר על ידי המל"ג, שממוצעם הסופי הוא 75 ומעלה, ושיש להם רמת פטור באנגלית.


מי שהתואר הראשון שלהם הוא ממוסד לימודים אקדמי בחו"ל, צריכים לתרגם את גיליונות הציונים ולהציג אישור שקילה לתואר מטעם משרד החינוך, והאף להערכת תארים. כמו כן, הם נדרשים להציג ציון 125 ומעלה בבחינת ידע בעברית (יע"ל).


תנאי הקבלה כפופים לשינויים, יש לוודא מול מוסד הלימודים את העמידה בדרישות. כמו כן, בוגרי מוסדות אקדמיים שמוכרים על ידי המל"ג ושממוצעם נמוך מ – 75, יכולים להירשם ולהגיש בקשה לדיון בבקשתם במסגרת וועדת החריגים בבית הספר לחינוך של המכללה.

 

תעודה


המסיימים בהצלחה את הלימודים, ועומדים בקריטריונים, זכאים לתעודת הוראה בספרות מטעם מכללת אחוה ומשרד החינוך.

 

אפשרויות תעסוקה


מי שמסיימים בהצלחה את התכנית, יכולים להשתלב בעבודה במגוון מסגרות חינוכיות, פורמליות ובלתי פורמליות, בחינוך הפרטי והציבורי כאחד.

עוד מסלולי לימוד - המכללה האקדמית אחוה
Whatsapp Whatsapp