לימודי הנדסאי מכונות - מכטרוניקה במכללה למינהל

שירות אישי - צור קשר
לימודי הנדסאי מכונות - מכטרוניקה במכללה למינהל

לימודי הנדסאי מכונות בהתמחות מכטרוניקה - המכללה למינהל

 

מייצרים עתיד מתקדם


מהטמעתן של מערכות עיבוד שבבי מתקדמות לעיבוד מהיר יותר של מתכות ועד להפעלתם של רובוטים משוכללים שמבצעים על פס הייצור פעולות מורכבות במיוחד, שינויים טכנולוגיים רבים עוברים על התעשייה בעשורים האחרונים. תמורות אלה שואפות להפוך את הייצור ליעיל יותר ולסייע למפעלים להגדיל את תפוקתם ואת היצע המוצרים שלהם. בין מי שמסייעים להפוך את חזון הקדמה הזה למציאות הם הנדסאי המכונות, שבעידן הטכנולוגי המתקדם של היום מסייעים לפתח ולתפעל מערכות מכניות, אוטונומיות ומבוקרות. הם משולבים במגוון של תעשיות, כגון בענף ההייטק, בתעשיית המתכת, בתעשיית המזון והתרופות, בתעשיית הביטחון ובעוד שלל חברות וארגונים. ענף המכטרוניקה, אשר משלב בתוכו את תחומי האלקטרוניקה, התוכנה והמכונות, רק ממשיך לצמוח וכך הדרישה להנדסאים איכותיים ומיומנים צפויה להמשיך ולעלות.


המכללה למינהל מפעילה תכנית ללימודי הנדסאי מכונות בהתמחות מכטרוניקה, מסלול שמקנה לתלמידיו ידע עיוני וכלים מקצועיים מתחום המכניקה והאלקטרוניקה לצד מיומנויות מעשיות בענפים מבוקשים כגון רובוטיקה ותוכנות מתקדמות שנחוצות בתעשייה של היום. הכלים הללו יכולים לסייע לבוגרים בהשתלבותם בשלל תפקידים בתעשייה הטכנולוגית עם סיום הלימודים. התכנית מתקיימת בפיקוח של המכון הממשלתי להכשרה טכנולוגית, שהוא הגוף שאחראי על הכשרתם של הנדסאים בישראל.

 

 

היכן לומדים?

 

מסלול זה ללימודי הנדסאים מתקיים בשלוחת המכללה בעיר אשדוד ובעיר חיפה


תכנית הלימודים


בתחילת לימודי ההנדסאים הסטודנטים רוכשים מיומנויות במקצועות יסוד כגון מתמטיקה, פיזיקה, מחשבים ושרטוט טכני. לאחר מכן, הם מעמיקים בתחום המכונות והחומרים ולומדים על מערכות רובוטיקה מתקדמות, על תהליכי ייצור שבבי ובלתי שבבי ועל האופן בו מערכות ממוחשבות משולבות בתעשייה. לשם כך הם בוחנים תהליכים באלקטרוניקה ובחשמל, טכנולוגיות ייצור ומערכות בקרה משוכללות. הם גם מעמיקים בניהול, בתכנון ובתפעול של מערכות משולבות מתקדמות ובתהליכי התחזוקה השוטפים שלהן כדי להבטיח ייצור איכותי ויעיל בתעשייה.


מתכונת הלימוד


היקף הלימודים בתכנית זו הוא שישה סמסטרים. הלימודים מתקיימים במתכונת משולבת בשעות הערב ובימי שישי בבקרים, שיעורים נערכים בין פעמיים לשלוש פעמים במהלך השבוע. הם משלבים לימודים עיוניים עם התנסות מעשית במעבדות שונות. במסגרת העבודה במעבדות, הסטודנטים יכולים להכיר מקרוב טכנולוגיות מתקדמות ולהתנסות בהפעלתן באופן יישומי. בין המעבדות של המכללה נכללות מעבדה ברובוטיקה, מעבדת הידראוליקה, מעבדת בקרים, מעבדת חשמל ואלקטרוניקה ומעבדות נוספות. לקראת סיומם של הלימודים הם גם עורכים פרויקט מסכם שבו הם מתמודדים עם אתגרים עכשוויים מן התעשייה בעזרת הידע והמיומנויות הנלמדים.

 


נושאי הלימוד

 

 • רכיבים ומתמרים
 • הנדסה תעשייתית  
 • תהליכי ייצור שבבי
 • מערכות ממוחשבות
 • אלקטרוניקה ספרתית
 • תיכון מערכות משולבות
 • אלקטרוניקה תעשייתית
 • מערכות פנאומטיות והידראוליות   
 • שרטוט טכני         
 • חלקי מכונות
 • מערכות בקרה
 • מיקרו מחשבים
 • תורת החומרים
 • CIM ורובוטיקה
 • בקרי מתוכנתים
 • ועוד

 

על מוסד הלימוד


בית הספר הארצי להנדסאים של המכללה למינהל עורך מבחר תכניות ללימודי הנדסאי. בין המסלולים שנערכים בו נכללים לימודי הנדסאי מכונות רכב, לימודי הנדסאי חשמל, לימודי הנדסאי מכשור רפואי, לימודי הנדסאי תעשייה וניהול, לימודי הנדסאי סייבר, לימודי הנדסאי קירור ומיזוג אוויר, לימודי הנדסאי אדריכלות ועיצוב פנים ולימודי הנדסאי אלקטרוניקה. כמו כן, פועלת מכינה טכנולודית שמאפשרת לשפר את סיכויי הקבלה ללימודי ההנדסאים. נוסף על כך, במכללה למינהל אפשר למצוא גם תכניות להכשרה מקצועית בענפים שקיימת להם דרישה במשק. בין היתר ניתן ללמוד בקורסים בתחומים כניהול, מזכירות, חשמל, רכב, מחשבים ועיצוב. קורסים אלה מאפשרים לרכוש כלים חדשים למקצוע, לעבור הסבה מקצועית או לחלופין לשכלל כישורים במקצוע קיים כדי לקדם את הקריירה.


תנאי קבלה


מועמדים שמעוניינים להתקבל ללימודי ההנדסאים במסלול זה נדרשים להיות בעלי תעודת בגרות מלאה או להציג בגרות חלקית ובה ציון עובר בבגרות במתמטיקה, בבגרות באנגלית ובבגרות בהבעה עברית. מועמדים בוגרי מכינה טכנולוגית קדם הנדסאים מתקבלים גם הם ללימודים. כמו כן, מועמדים מעל גיל 35 שנים יכולים להתקבל בהצגת תעודה המעידה על השלמת 12 שנות לימוד.


תעודה


לסטודנטים שמשלימים בהצלחה את כל חובותיהם בלימודים זכאים לקבל דיפלומת הנדסאים שמוענקת על ידי מה"ט. כדי לקבל את הדיפלומה הם צריכים לעמוד בחוק הלימודים, להשלים את פרויקט הגמר ולעבור בחינות גמר בתחומים מכטרוניקה, חלקי מכונות ומכניקה טכנית. בוגרים מוסמכים מופיעים בפנקס ההנדסאים של רשות ההסמכה הממשלתית להנדסאים והם יכולים להתקבל כחברים בהסתדרות ההנדסאים.

 

עוד מסלולי לימוד - המכללה למינהל