לימודי חינוך לגיל הרך בהתמחות חינוך דיאלוגי במכללת סמינר הקיבוצים

שירות אישי - צור קשר
לימודי חינוך לגיל הרך בהתמחות חינוך דיאלוגי במכללת סמינר הקיבוצים

לימודי בחינוך לגיל הרך בהתמחות חינוך דיאלוגי – מכללת סמינר הקיבוצים


מחנכים בגובה העיניים


מורים, מחנכים, חוקרים, מדריכים פדגוגים ומתווי תכניות לימודים – כולם עושים שימוש במושג "דיאלוג" בכדי להפנות את תשומת הלב לאלטרנטיבה ראויה עבור הלמידה המסורתית הנשענת על שינון של החומר, חזרה טכנית וכן בדיקות חסרות מעוף של ההבנה, שיטה אשר אחראית על השעמום הנוצר בקרב התלמידים לצד שחיקתם של המורים. שיטת ההוראה והלמידה הדיאלוגית אמורה להוות תחליף לשיטת הלמידה המסורתית אשר מורכבת מתלמידים שלרוב מציגים בעיקר פסיביות וחוסר מוטיבציה, תלמידים שמאכלסים כיתות צפופות ועמוסות וכותבים בעצלתיים את החומר המועבר אליהם על ידי המורים אשר מצדם מקריאים במונוטוניות מן המחברות המאובקות שלהם. השיטה הדיאלוגית נוצרה בכדי לוודא שהתלמידים אכן יעברו את המבחנים שלהם, המורים ימקסמו את איכות תפקידם, בתי הספר ישוכללו ומעמד המדינה יצבור תאוצה בקרב המבדקים הבינלאומיים.


הדיאלוג בין התלמידים נועד בכדי לפתח קהילת למידה פעלתנית, כזו אשר אחראית לתהליך הלמידה, מלאה ביצר סקרנות, המסתמכת על יחסי גומלין מרתקים ומאתגרים בין מורים, תלמידים וחומר לימוד. השיטה נולדה בכדי להוביל לפיתוח של מפגש אחר ומיוחד יותר בין המורים לבין התלמידים ואפילו לשנות באופן משמעותי ויוצא דופן את שלל מדדי ההערכה והבדיקה. הדיאלוג עשוי ליצור מצב שבו גם התלמידים וגם המורים ייצאו נשכרים מחוויית למידה איכותית ומקצועית.

 


תכנית הלימודים


במסגרת מסלול הלימודים הנוכחי בסמינר הקיבוצים הסטודנטים לומדים כיצד לפתח שיח דיאלוגי אשר מקנה את האפשרות עבור הילדים והמחנכים לבטא עצם ולהקשיב לאחר. השיח הזה מייצר אמפתיה, למידה משמעותית ושיתוף פעולה הדדי. תפקידה של הגננת הוא ליצור מרחב התפתחותי עבור הילדים שייתן ביטוי לכל אחד ואחת מהם. נקודת המוצא במסלול הלימודים היא ההתבוננות והצפייה על גן הילדים בתור מקום שמאפשר קיום חיים שלמים ומשמעותיים.


מתכונת הלימוד


מסלול לימודי נתיב חינוך דיאלוגי שנלמד במסגרת לימודי חינוך לגיל הרך מטעם מכללת סמינר הקיבוצים נלמד בהיקף של כארבע שנים. במסגרת השנה האחרונה הסטודנטים עוברים התמחות מעשית בחינוך (סטאז') באחד מהגופים המשתפים פעולה עם סמינר הקיבוצים.


נושאי הלימוד

 

 • התפתחות שפה
 • הסיפור המקראי
 • הדרכה פדגוגית
 • התפתחות קוגניטיבית
 • התפתחות סנסומוטורית
 • התפתחות רגשית חברתית   
 • לשון
 • מוזיקה
 • אנגלית
 • טבע בעונתו
 • שפת סימנים   
 • ועוד

 

על מוסד הלימוד


מכללת סמינר הקיבוצים נחשבת לאחת מהמכללות הוותיקות ביותר בישראל בתחום החינוך. מכללה זו הוקמה ביוזמתן של התנועות הקיבוציות בארץ בשנת 1939 ופועלת בכדי להביא להכשרתם של מורים וגננות למסגרות החינוך השונות בישראל. סמינר הקיבוצים שואפת להקנות את מיטב המיומנויות והכישורים עבור אנשי חינוך והוראה אשר מחזיקים בסט ערכים חברתיים סביבתיים ורואים בחינוך כשליחות מקודשת וככלי לשינוי חברתי. במכללת סמינר הקיבוצים ניתנת האפשרות ללמוד במסלולים לתואר ראשון, תואר שני וללימודי תעודה בחינוך.


תנאי קבלה


על המועמדים אשר רוצים להתקבל למסלול הלימודים הנוכחי מוטלת החובה להציג תעודת בגרות, ציון משוקלל במבחן הפסיכומטרי וכן לעבור ועדת קבלה מטעם מכללת סמינר הקיבוצים. מועמדים אשר מחזיקים בממוצע גבוה בבגרויות יכולים להירשם למסלול הלימודים ללא פסיכומטרי, זאת בהתאם לתוצאותיה של ועדת הקבלה.

 


תעודה


בוגרי מסלול הלימודים הנוכחי יזכו בתואר ראשון B.Ed. ובתעודת הוראה לגיל הרך (6-0).


אפשרויות תעסוקה


בוגרי מסלול הלימודים יוכלו להשתלב במגוון רחב של תפקידים ,ביניהם: גננות לגיל הרך או לגני הילדים, מרכזות במעונות יום או בצהרונים, גננות בגני החינוך המיוחד או במסגרות משלבות וכן הלאה.

למידע נוסף לחצו: מכללת סמינר הקיבוצים
עוד מסלולי לימוד - מכללת סמינר הקיבוצים
Whatsapp Whatsapp