תואר ראשון בחינוך עם התמחות בהיסטוריה – מכללת סמינר הקיבוצים

שירות אישי - צור קשר
תואר ראשון בחינוך עם התמחות בהיסטוריה – מכללת סמינר הקיבוצים

 

תואר ראשון בחינוך עם התמחות בהיסטוריה – מכללת סמינר הקיבוצים


לתעד את הדורות


חקר ההיסטוריה נסוב סביב תקופות רבות, מדינות רחוקות ומשטרים שונים אך ישנו דבר אחד העומד בבסיסו והוא החוויה והסיפור האנושי. היסטוריונים מתבוננים בתמורות לאורך הדורות ומהם מסיקים גם על אירועים בזמננו אנו ודנים בשאלות שנוגעות לעצם הזהות האנושית והחברתית.


התכנית ללימודי הוראת היסטוריה במכללת סמינר הקיבוצים מתקיימת כמסלול התמחות במסגרת לימודי החינוך, והיא מכשירה מורי להוראה בבית הספר העל יסודי, לכיתות ז - י. במכללה סבורים שלימוד היסטוריה אינו רק כרוך בהבנה של תהליכים חברתיים ופוליטיים אלא גם בגיבוש של זהות ובחקר של תהליכים בהווה. כך שואפים לסייע למורים לעתיד לגבש סל כלים נרחב שיעזור להם להעביר את לימודי ההיסטוריה באופן חווייתי ומשמעותי.

 


תכנית הלימודים


הסטודנטים במסלול זה מקבלים כלים מעולם החינוך ומתחום ההיסטוריה. הם לומדים על תקופות היסטוריות מגוונות, מהעת העתיקה ועד לעת החדשה ובוחנים סוגיות חברתיות, לאומיות ותרבותיות במדינות שונות. נוסף על כך, הם דנים בהיסטוריה היהודית ובהקשריה בהיסטוריה הכללית. בהמשך, הם רוכשים כלים פדגוגיים ודידקטיים להוראת היסטוריה באופן שמותאם לצורכיהם של בני נוער בבית הספר העל יסודי. לאורך לימודיהם הם גם מקבלים מיומנויות לניתוח ולהערכה של תהליכים ותופעות מנקודת מבט היסטורית, להסיק מתוכן על התרחשויות בהווה ולפתח דיו בנושא בכיתות הלימוד.


מתכונת הלימוד


הלימודים בהוראת היסטוריה מתקיימים כאמור כמגמה בלימודי החינוך אשר נמשכים ארבע שנים. אפשר לבחור בהתמחות בהיסטוריה במסגרת המסלול ללימודי חינוך מיוחד, התכנית ללימודי הוראת מדעי הרוח בדגש עיוני תרבותי או בתכנית ללימודי הוראת מדעי הרוח בדגש החינוך הדמוקרטי.


הלימודים כוללים שיעורים עיוניים בתחומי החינוך וההיסטוריה לצד תרגול מעשי של מיומנויות הוראה במסגרת התנסות פרקטית. שנת הלימודים הרביעית מוקדשת ברובה לביצוע של סטאז' בחינוך בבתי ספר על יסודיים.


נושאי הלימוד

 

  • היסטוריה יהודית
  • ימי הביניים
  • תולדות מדינת ישראל
  • העת העתיקה
  • העת החדשה המוקדמת
  • העידן המודרני
  • היסטוריית ארצות הברית
  • תקופת בית שני    
  • היסטוריה של נשים בארץ    
  • ועוד


סגל הוראה


ראש החוג הוא חוקר בעל תואר דוקטור, מחקריו מתמקדים בהיסטוריה של אירופה במאות 18 - 19 ובתרבות הפוליטית של בריטניה וצרפת. כמו כן, הוא חוקר סוגיות כזיכרון קולקטיבי, ספרות מסע וגילויים והיבטים בקולוניאליזם.


על מוסד הלימוד


בפקולטה למדעי החברה והרוח של סמינר הקיבוצים אפשר ללמוד בהתמחויות נוספות לבית הספר העל יסודי כגון לימודי הוראת ספרות ולימודי הוראת מקרא. המכללה מציעה עוד תכניות לימוד הוראה ובהן לימודי הוראת אמנות, לימודי הוראת תיאטרון, לימודי חינוך לגיל הרך ולימודי הוראה לבית הספר היסודי.


תנאי קבלה


תנאי קבלה ללימודי חינוך בסמינר הקיבוצים מתבססים על הציונים בתעודת הבגרות ועל הציון בפסיכומטרי. ציון ההתאמה המבוקש הוא לפחות 525. במקרים מסוימים מוזמנים המועמדים גם לראיון אישי או לראיון בפני ועדה.


תעודה


הסטודנטים המסיימים את המסלול בהצלחה זכאים לקבל תואר ראשון בחינוך B.Ed., תעודת הוראה היסטוריה לבית הספר העל יסודי ותעודת הוראה נוספת, בהתאם למסלול הנלמד.

למידע נוסף לחצו: מכללת סמינר הקיבוצים
עוד מסלולי לימוד - מכללת סמינר הקיבוצים