תואר ראשון בחינוך עם התמחות במקרא ותרבות ישראל – מכללת סמינר הקיבוצים

שירות אישי - צור קשר
תואר ראשון בחינוך עם התמחות במקרא ותרבות ישראל – מכללת סמינר הקיבוצים

 

תואר ראשון בחינוך עם התמחות במקרא ותרבות ישראל – מכללת סמינר הקיבוצים


מפענחים את הסיפור היהודי


התרבות היהודית כוללת בתוכה מגוון עצום של סיפורים. מהאימהות והאבות, דרך מנהיגים, נביאים ודמויות משפיעות נוספות, סיפורים אלו עברו מדור לדור ותרמו לגיבוש של הזהות היהודית כפי שאנחנו מכירים אותה היום. דרך הבנה של הנרטיבים העתיקים ההלו ניתן גם לפתוח דיון חשוב על התרבות, החברה והערכים שלנו במדינת ישראל בימים אלה.


לימודי הוראת מקרא במכללת סמינר הקיבוצים מתקיימים כתכנית התמחות במסגרת לימודי החינוך לתעודה במוסד, והם משלבים גם לימודי הוראת תרבות ישראל. התכנית מקנה למשתתפיה אפשרות להעמיק במקורות היהודיים ובהיסטוריה של עם ישראל והיא שמה דגש על המחויבות של המורים להעברת אהבת המקרא והיהדות לתלמידים שלהם בהמשך דרכם.


תכנית הלימודים


הסטודנטים במסלול זה לומדים על שלל סוגיות בעולם המקרא ובתרבות ישראל, וסוקרים תקופות שונות, מהעת העתיקה, דרך ימי הביניים ועד לימינו. הם מתוודעים לנושאים מרכזיים בספרות חז"ל, בקבלה ובפרשת השבוע וגם מעמיקים בתחומי הפילוסופיה היהודית, בחסידות ובקבלה. כמו כן, הם רוכשים כלים שונים להוראת מקצועות היהדות בבתי ספר ובוחנים היבטים דידקטיים ופדגוגיים שמתאימים לשכבות גיל שונות. כך הם לומדים כיצד ניתן ליצור סקרנות ועניין בקרב התלמידים בכיתות ולחבר אותם אל הערכים ההומניסטיים של היהדות ולעקרונות הזהות היהודית.


מתכונת הלימוד


משך לימודי החינוך הוא כארבע שנים. הסטודנטים יכולים לבחור בתכנית התמחות זו במסגרת לימודי חינוך לבית הספר היסודי, לימודי חינוך מיוחד או במסגרת הוראת מדעי הרוח ללימודי חינוך על יסודי.


במסגרת הלימודים הסטודנטים לוקחים חלק בשיעורי חובה ובחירה, בסמינריונים וגם בסדנאות, בסיורים לימודיים ובמפגשי לימוד בחברותא בבתי מדרש. נוסף על כך הם משתלבים בהתנסות מעשית בהוראה בבתי ספר יסודיים או על יסודיים. בשנה הרביעית הם לוקחים חלק בסטאז' בהוראה.


נושאי הלימוד


בין הנושאים הנלמדים בתכנית אפשר למנות:

 

  • חקר העולם הקדום
  • חגי ישראל
  • סמלים ומורשת יהודית
  • ספרות חז"ל
  • קריאה בסיפור המקראי
  • הסיפור המקראי
  • עולם התרבות היהודית
  • פילוסופיה יהודית    
  • היסטוריה של עם ישראל    
  • ועוד


סגל הוראה


בראש המסלול עומדת חוקרת בעלת תואר דוקטור למחשבת ישראל, שמחקריה מתמקדים במתודיקה להוראת המקרא בבתי ספר. כמו כן, היא בעלת ניסיון בהכשרה של אנשי הוראה ללימוד מקצועות המקרא, היהדות ותרבות ישראל במסגרות החינוך הרגיל והחינוך המיוחד.


על מוסד הלימוד


במכללת סמינר הקיבוצים נערכים שלל מסלולים לתואר ראשון ושני בתחום החינוך. בין התכניות הנלמדות אפשר למנות לימודי חינוך לגיל הרך, לימודי הוראת אנגלית, לימודי הוראת היסטוריה, לימודי הוראת ספרות, לימודי הוראת מדעים ותכניות להוראת אמנות. כמו כן מוצעים מסלולים להסבת אקדמאים להוראה והשתלמויות למורים.


תנאי קבלה


תנאי הקבלה לתכנית להוראת מקרא משתנים בהתאם למסלול הגילים בו בוחרים הסטודנטים להתמחות. בכל המסלולים הם נדרשים להציג תעודת בגרות מלאה וציון בפסיכומטרי. מי שממוצע הבגרויות שלהם גבוה במיוחד (נע בין 92 - 100 לפחות) יכולים להתקבל גם בלי צורך בפסיכומטרי. כל המועמדים עוברים גם ראיונות בפני ועדת קבלה.


תעודה


לסטודנטים שמסיימים בהצלחה את הלימודים מוענק תואר ראשון בחינוך B.Ed. ותעודת הוראת מקרא ותרבות ישראל מטעם מכללת סמינר הקיבוצים.

למידע נוסף לחצו: מכללת סמינר הקיבוצים
עוד מסלולי לימוד - מכללת סמינר הקיבוצים