הסבת אקדמאים להוראת ספרות במכללת סמינר הקיבוצים

שירות אישי - צור קשר

מכללת סמינר הקיבוצים

הסבת אקדמאים להוראת ספרות - מכללת סמינר הקיבוצים

 

מספרים ומחנכים


בקריאת ספרות, האדם פוגש את עצמו מחדש ומרחיב את זהות ה"אני" שלו באמצעות התוודעות אל ה"אחר". ההיכרות המעמיקה עם יצירות ספרותיות מרחבי העולם ובתרבות היהודית והישראלית, מעצימה את התובנה והרגישות אל מול מצבים אנושיים מורכבים, ומפתחת רגישות אסתטית כמו גם הבנה של דרכי ההתבטאויות הפואטיות אשר ייחודיות ליצירה הספרותית. לימודי ההוראה בתחום הספרות שמים דגש חזק על טיפוח יכולתם של הסטודנטים לכהן כקוראים עצמאיים אשר מסוגלים להעלות שאלות על יצירות ספרות שונות, ולקיים עמם דיאלוג פרשני פעיל מתוך הנאה ועניין אישי.


הוראת הספרות מדגישה את ההיבטים הללו והיא נעשית בעזרת הוראה בין תחומית, כזו המשלבת בין ספרות לתחומי אמנות נוספים: קולנוע, מוסיקה, אמנות פלסטית, ועוד. מכללת סמינר הקיבוצים מציעה את תכנית הסבת אקדמאים להוראת ספרות בעלי חזון חינוכי בעלי עניין להוביל שינוי לתחום ההוראה ולהטביע את חותמם בעולם החינוך. המכללה מקדמת בברכה אקדמאים אשר בוחרים לעבור הסבה להוראה ורואה בהם אנשים איכותיים מן השורה הראשונה, כאלו שיהיו מובילים חינוכיים ויוכלו לתרום לשיפור תהליכים פדגוגיים במערכת החינוך הקיימת בישראל.


תכנית הלימודים


במסלול הסבת האקדמאים, תכנית הלימודים מיועדת להכשרתם של מורים להוראה במקצוע הספרות בכיתות ז' - י'. תכנית הלימודים היא עשירה ומקיפה והיא נכנסת לעומקו של התחום במטרה לספק הכשרה רחבה ככל הניתן בעבור הסטודנטים אשר עוברים את ההסבה להוראת ספרות. הקורסים בהוראת הספרות מבקשים גם להקנות בעבור הסטודנטים ראייה היסטורית של תחום הספרות העברית, בד בבד גם התייחסות כמובן לתפקידה המיוחד בעיצוב וגיבוש התרבות הלאומית המתחדשת.


מתכונת הלימוד


מסלול לימודים זה מתפרש על פני כשנה או שנתיים, תלוי ברקע הקודם של המועמדים שכן המחלקה מתאימה את תכנית הלימודים לכל סטודנט באופן אישי, ומספקים פטורים שונים על פי הלימודים הקודמים. לפי שמתבצעת ההרשמה ללימודים, יועץ התכנית נפגש עם כל מועמד, מראיין אותו וקובע בעבורו תכנית לימודים אשר עונה על דרישות משרד החינוך ומתאימה לצרכיו. על כל סטודנט לעבור התמחות מעשית בבית ספר מסוים, ההתמחות נעשית בליווי והדרכה אישית מטעם סגל המרצים שבקורס.


נושאי הלימוד

 

 • קריאת טקסטים קלאסיים
 • שפות זרות והגירה בתרבות
 • שילוב אמנויות בספרות ילדים
 • קריאה בסיפורים מימי הביניים
 • יחסי משפחה באמנות וספרות קולנוע
 • סיפורי אהבה של הספרות הישראלית
 • מתודיקה בהוראת ספרות בבית ספר יסודי   
 • יסודות הסיפורת
 • ספרות ילדים בימינו
 • מרחב, זהות, טקסט
 • סדנאות לימוד מילים
 • על נתן אלתרמן וביאליק
 • סיפורת ישראלית בקולנוע   
 • ועוד


על מוסד הלימוד

 

מכללת סמינר הקיבוצים היא מוסד אקדמי אשר פועל כבר משנת 1939 כיוזמה של התנועות הקיבוציות בארץ לצורך הכשרת גננות ומורים, כל זאת על פי רוח התפישה הפדגוגית שעוצבה ברחבי הקיבוצים – תפישה חינוכית המתבססת על הוראה כמכלול אשר מאגד בתוכו את הקהילה, הטבע והמערכת הבית ספרית. מכללת סמינר הקיבוצים שואפת לספק הכשרה בעבור אנשי חינוך וטיפול להם גישה הומניסטית ואחריות סביבתית וחברתית. המכללה חותרת לטיפוח דעת אקדמית, ביסוס אזרחות דמוקרטית ושילוב אמנויות בתחום החינוך. למכללת סמינר הקיבוצים ערכים מוסריים וחברתיים המהווים את נקודת ההזנקה לפעילותה בתחום החברתי והחינוכי שמתחברים לערך עליון בחשיבותו – שוויון האדם. כיום המכללה מכהנת כאקדמיה לחינוך הגדולה בישראל, בה לומדים מעל 6000 סטודנטים מדי שנה במגוון רחב של תכניות לימודים חדשניות.


תנאי הקבלה


התכנית מתאימה במיוחד בעבור בוגרי החוגים לספרות עברית וספרות כללית, אך מתאימה גם לבוגרי חוגים אחרים. על מנת להתקבל על המועמדים להחזיק בתואר ראשון אקדמי בממוצע של 75 נקודות לפחות. אלו אשר מחזיקים בהסמכה אקדמאית מחו"ל מחויבים להציג גיליון ציונים מתורגם. כמו כן, נערך מבחן קבלה וריאיון אישי מטעם המחלקה.

 


תעודה


לבוגרי קורס הסבת אקדמאים לתחום הוראת הספרות תוענק תעודת הסמכה להוראה בספרות לכיתות ז' - י'.


אפשרויות תעסוקה


בוגרי מסלול הלימודים יוכלו להשתלב במוסדות החינוך וההוראה השונים בתור מורים לספרות. כמו כן, משרות נוספות אשר פתוחות בפניהם הן ניהול ועריכת תוכן, עבודה בהוצאה לאור, בעיתונות או בתקשורת. ניתן גם להמשיך את הלימודים לתואר שני בחינוך או תואר שלישי – לימודים אשר יעמיקו את תחום העיסוק המאפשר השתלבות באקדמיה או במכוני מחקר שונים.

למידע נוסף לחצו: מכללת סמינר הקיבוצים

עוד מסלולי לימוד - מכללת סמינר הקיבוצים

ssssssssss
Whatsapp Whatsapp