מכינה למשחק במכללת סמינר הקיבוצים

שירות אישי - צור קשר
מכינה למשחק במכללת סמינר הקיבוצים

מכינה ללימודי משחק במכללת סמינר הקיבוצים - בית הספר לאמנויות הבמה


הכלים לשחקני העתיד


ארתור מילר, מגדולי המחזאים האמריקנים, אמר פעם כי בעיניו התיאטרון נועד לגרום לאנשים להיות אנושיים יותר ובודדים פחות. מאז ומתמיד החזיק התיאטרון תפקיד חברתי חשוב, כשהוא משמש מגשר בין תרבויות, אמצעי ביטוי לקבוצות שוליים ודרך לדון במסרים תרבותיים אקטואליים ומשמעותיים. הוא מאפשר לעסוק הן בתמורות חברתיות והן בדילמות ואתגרים אישיים שנוגעים לכל אדם. מי שמשמשים חוליה מקשרת בין המחזה לקהל הם השחקנים, שיוצרים עולם שלם ומורכב על הבמה.


מי שרואים את עתידם על הבמה ומעוניינים להתקבל ללימודי משחק אך אינם מחזיקים בידע וניסיון מספיק בתחום יכולים ללמוד במכינה למשחק אשר נערכת בבית הספר לאמנויות הבמה של מכללת סמינר הקיבוצים. המכינה באה לחשוף את הסטודנטים לפנים השונים של עולם התיאטרון והמשחק לבמה ולמסך ולסייע להם לפתח מיומנויות משחקיות ותנועתיות שחשובות לשחקנים מתחילים. המכינה גם עוזרת להם להתכונן לתהליך הקבלה ללימודי המשחק במכללה.


תכנית הלימודים


הסטודנטים במכינה מפתחים מיומנויות רבות ומגוונות בתחום המשחק, פיתוח הקול, התנועה ועבודת גוף לשחקנים. הם בוחנים זרמים וגישות שונות בעולם התיאטרון, כגון תיאטרון סיפור, אימפרוביזציה וסגנונות נוספים. כמו כן, הם לומדים על טכניקות בדיקציה ובהגשה של טקסטים לבמה ולמסך, מפתחים גישורי פיתוח קול וכמו כן עוסקים גם בתחום התנועה, הקרקס והמחול כפי שאלה באים לידי ביטוח על הבמה. נוסף על כך, הם לומדים כיצד לבנות סיפור ודמויות ביצירה האישית ומתמקדים בעבודה על מונולוגים לצורך הכנה לאודישנים וכן לפיתוח מיומנויות משחק להמשך דרכם.


מתכונת הלימוד


היקפה של המכינה למשחק במכללת סמינר הקיבוצים הוא כ - 6 חודשים. שיעורים מתחילים בחודש נובמבר בכל שנה ומסתיימים בחודש אפריל. סטודנטים שלומדים במכינה לוקחים חלק בשני מפגשים שבועיים, בשעות אחר הצהריים. המכינה שמה דגש על ההתנסות המעשית של הסטודנטים ועל פיתוח המיומנויות הפרקטיות לבמה וכל היא כוללת מגוון של סדנאות ותרגילים יישומיים שהמשתתפים עורכים באופן אישי או בקבוצות ומקבלים ביקורת מצד המרצים ועמיתיהם למכינה.


נושאי הלימוד


בין הנושאים שנלמדים במסגרת המכינה אפשר למנות את התחומים הבאים:

 

  • תיאטרון סיפור
  • טכניקות בתנועה
  • אימפרוביזציה
  • מסכות בתיאטרון
  • סגנונות משחק    
  • מיומנויות קרקס לבמה
  • ועוד
  • דיקציה והגשת טקסטים    
 


סגל הוראה


מנהל בית הספר לאמנויות הבמה במכללה הוא במאי, שחקן, מחזאי ותסריטאי ותיק, אשר כתב ושיחק במחזות רבים וכן שימש כמנהל האמנותי של מספר פסטיבלים בתחום אמנויות הבמה.


בין המרצים בבית הספר אפשר למנות: שחקנית ותיקה שהשתתפה במגוון יצירות לבמה, לקולנוע ולטלוויזיה הישראלית; רקדנית ושחקנית שמתמחה בהוראת סוגי ריקוד שונים; מרצה וחוקרת שעוסקת בתולדות התיאטרון היווני העתיק ובתיאטרון של מזרח אסיה; מומחית לתחום עיצוב הקול והדיבור שמומחית גם לתחום לקויות התקשורת; במאי קולנוע וטלוויזיה ששימש גם כמנהל אמנותי של ערוצי טלוויזיה שונים; ומרצים רבים נוספים.


על מוסד הלימוד


בית הספר לאמנויות הבמה של מכללת סמינר הקיבוצים נוסד לפני למעלה מחמישים שנה ובו פועלות תכניות רבות בתחום התיאטרון והמשחק. בין היתר ניתן ללמוד לימודי הוראת תיאטרון ובימוי, לימודי משחק לתעודה, לימודי עיצוב במה לתעודה וכן מסלול להסבת אקדמאים להוראת תיאטרון. בית הספר שואף להכשיר דור של יוצרי תיאטרון פורצי דרך, כאשר יצירות רבות של סטודנטים ובוגרים מבית הספר מוצגות בתיאטראות מובילים בארץ וזוכים לביקורות חיוביות מצד מבקרים וצופים.


כמו כן, במוסד הלימוד מתקיימות תכניות לימוד רבות נוספות בתחום ההוראה, כגון לימודי הוראת אמנות, לימודי הוראת מחול, לימודי הוראת עיצוב, לימודי הוראת תקשורת וקולנוע, לימודי הוראת ספרות, לימודי הוראת אנגלית ועוד מבחר תכניות התמחות במסגרת תואר ראשון בחינוך. כמו כן פועלות תכניות לתואר שני בחינוך ומסלולי לימודית עודה בתחום ההוראה.


תנאי קבלה


המכינה מתאימה למועמדים שמעוניינים להתקבל ללימודי המשחק לתעודה של בית הספר אשר ברצונם לחזק ולפתח את המיומנויות שברשותם בתחום המשחק לבמה לפני שהם ניגשים למבחני המיון והקבלה ללימודי המשחק של מכללת סמינר הקיבוצים. המכינה מתאימה גם למועמדים חסרי רקע מקצועי קודם במשחק והיא מאפשרת לרכוש ידע וכלים בסיסיים בעולם התיאטרון.

 


תעודה והמשך לימודים


לבוגרי תכנית זו ניתנת תעודת סיום מכינה מטעם מכללת סמינר הקיבוצים. לאחר השלמת המכינה בהצלחה הם יכולים להמשיך ללימודי המשחק לתעודה שמתקיימים בבית הספר.

למידע נוסף לחצו: מכללת סמינר הקיבוצים
עוד מסלולי לימוד - מכללת סמינר הקיבוצים