קורס מנחי הורים בגישת הוראה מתקנת במכללת סמינר הקיבוצים

מכללת סמינר הקיבוצים

קורס הדרכת הורים בגישת הוראה מתקנת במכללת סמינר הקיבוצים


הורות לילד או ילדה שמתמודדים עם ADHD כוללת לא מעט אתגרים. הורים אלה דואגים לילדם על בסיס יום יומי, מבחינה לימודית וגם במובן החברתי והרגשי. כתוצאה מכך הם נוטים להתמודד עם רגשות מועקה, תסכול ושחיקה יותר מהורים אחרים. חלקם גם נוטים לפקפק במסוגלות ההורית שלהם ולחשוב כי הם אינם "טובים מספיק". מי שיכולים לסייע להורים לשפר את דפוסי התקשורת עם ילדיהם ובמקביל לחזק את הביטחון העצמי שלהם הם מנחי הורים.


במכללת סמינר הקיבוצים יכולים מטפלים ואנשי מקצוע בתחום החינוך ללמוד בקורס הדרכת הורים בגישת הוראה מתקנת. מסלול זה מעניק כלים להתערבות קבוצתית ופרטנית והוא משלב בין הכשרה בתחום הדרכת ההורים לבין קורס הוראה מתקנת. מוסד הלימוד תמקד במודת "ההורות בהוראה המתקנת", שמאפשר לאנשי המקצוע לסייע לילדים עם לקות למידה או הפרעת קשב ולהוריהם להעצים את תחושת המסוגלות ולחוות הצלחות למרות הקושי.

 


תכנית הלימודים


במהלך התכנית יכולים מטפלים ומחנכים לרכוש כלים לעבודה עם אימהות ואבות לילדים עם הפרעת קשב וריכוז או לקות למידה. הם לומדים לפתח תכניות התערבות ייעודיות לעבודה עם אותם הורים ועם ילדיהם. קורס זה מבוסס על מודל בשם "הקול ההורי", לפיו על המטפלים שניגשים לסייע להורים להימנע משיפוטיות ולהקפיד על רגישות לקשיים של ההורים והילדים כאחד. הקורס מתמקד בהורות ייחודית ועל תפקידיהם של מנחי ההורים בעבודה המשותפת עמם.


בחלקו הראשון של הקורס המשתתפים לומדים על גישות שונות להורות ובוחנים את האתגרים הייחודיים להורים שלהם ילד עם הפרעת קשב או לקות למידה. הם גם מעמיקים בגישת ההורות בהוראה מתקנת ולומדים ליישם את הכלים הללו בעבודה עם הורים. חלקה השני של ההכשרה מתמקדת בעבודה קבוצתית ופרטנית עם הורים. הם סוקרים שיקולים שבאים לידי ביטוי בבניית תכניות ההתערבות ובארגון קבוצות הנחיה וגם לומדים על תהליכים שבאים לידי ביטוי בעבודה קבוצתית. כמו כן, הם מגבשים זהות מקצועית כמדריכי הורים ומפתחים סגנון ייחודי משלהם.

 


מתכונת הלימוד


תכנית לימודי התעודה נפרשת על פני כשנה אחת. היא כוללת כ - 84 שעות לימוד, שיעורים מתקיימים אחת לשבועיים, בשעות הצהריים והערב.


נושאי הלימוד


לאורך הקורס נלמדים שלל נושאים כגון:

 

  • בניית קבוצות קונסטלציה
  • תפקידי מנחים בקונסטלציה
  • הורות כתופעה התפתחותית
  • הורות לילד עם הפרעות קשב
  • הורות ייחודית לצעירים עם הפרעות למידה   
  • התפתחות הילד
  • מודל הקול ההורי
  • תהליכים קבוצתיים
  • עקרונות הוראה מתקנת   
  • ועוד


סגל הוראה


רכסת הקורס היא פסיכולוגית חינוכית ומדריכה בתחום ההורות והתפתחות הילד. היא מומחית לתחום הפרעות הקשב והריכוז ולקויות הלמידה וחיברה ספר שעוסק בסוגיות רגשיות בחייהם של ילדים עם לקות למידה.


על מוסד הלימוד


היחידה ללימודי תעודה של מכללת סמינר הקיבוצים עורכת מגוון של הכשרות שמתאימות למורים ולמטפלים שמעוניינים להרחיב את סל הכלים המקצועי שברשותם. בין היתר, מתקיימים קורסים בתחומי החינוך המיוחד, בחינוך לגיל הרך והדרכת ההורים וכן מסלולים לקידום מקצועי למורים. בין הקורסים שניתן ללמוד ביחידה אפשר למנות קורס הנחיית הורים עולים, קורס הנחיית קבוצות, קורס מנחי קבוצות בגישת התקשורת המקדמת, קורס הדרכת מוזיקה לגיל הרך, קורס מחנכות לגיל הרך, קורס טיפול בעזרת בעלי חיים, קורס טיפול בעזרת שהייה בשטח ומסלולים רבים נוספים לתעודה. נוסף על כך, המכללה עורכת מבחר תכניות לימוד אקדמיות בתחום החינוך. ניתן למצוא בה מסלולים לתואר ראשון ולתעודת הוראה, תכניות לתואר שני בחינוך ומסלולים להכשרת אקדמאי להוראה בשלל תחומים.

 


תנאי קבלה


קורס זה מיועד לאקדמאים בעלי תואר ראשון לפחות בתחומי הטיפול והחינוך. הוא מיועד בין היתר לרכזים בחינוך המיוחד, לאחראיים על תכניות בחינוך המשלב, ליועצים חינוכיים, למומחים באבחון דידקטי, לעובדים סוציאליים, לרכזים במרכזי תמיכה יישוביים (מתי"א) וכן לעובדים פרא רפואיים במערכת החינוך. על המועמדים לעבור גם ראיון קבלה אישי.


תעודה


תעודת גמר מטעם מכללת סמינר הקיבוצים ניתנת למשתתפים בקורס עומדים בהצלחה בכל הדרישות והחובות במהלכו.

למידע נוסף לחצו: מכללת סמינר הקיבוצים

עוד מסלולי לימוד - מכללת סמינר הקיבוצים

ssssssssss
Whatsapp Whatsapp