לימודי תולדות האמנות ויצירה באוניברסיטת בן-גוריון אילת

שירות אישי - צור קשר
לימודי תולדות האמנות ויצירה באוניברסיטת בן-גוריון אילת

לימודי תולדות האמנות ולימודי יצירה באוניברסיטת בן-גוריון – קמפוס אילת


טווח העשייה האנושית שמוגדרת כאמנות הוא רחב, וכולל מגוון פעילויות בהן בני אדם מבטאים את עצמם באמצעות יצירות חזותיות, שמיעתיות, ופרפורמטיביות. תחום האמנות הוא בעל היסטוריה ענפה, כאשר שרידים ארכיאולוגיים מצביעים על יצירות אמנות חזותית שנוצרו כבר לפני עשרות ואף מאות אלפי שנים.


תולדות האמנות הוא דיסצפלינה רב תחומית בה סוקרים את ההיסטוריה של התחום, ומשלבים ניתוח, פרשנות וביקורת הלקוחים מעולמות שונים וביניהם פילוסופיה, חקר הדתות, לימודי תרבות, ולעתים גם ממקצועות מדעיים ומתמטיים.


בלימודי תולדות האמנות באוניברסיטת בן-גוריון, ניתן ללמוד על ההיסטוריה של האמנות המערבית והישראלית, ולקבל בנוסף לכך גם כלים מעשיים ליצירה ולאוצרות.


הלימודים נערכים בקמפוס אילת של האוניברסיטה.


תכנית הלימודים


בתכנית הלימודים נפרש עולם האמנות בפני הסטודנטים: הלימודים מתמקדים באמנות מערבית ואמנות ישראלית, והסטודנטים סוקרים את התפתחותן לאורך ההיסטוריה, במהלך ימי הביניים, בעת החדשה המוקדמת וכן בתקופה המודרנית.


נוסף על רכישת היכולות המעשיות באמצעות השתתפות בקורסים העוסקים ביצירה ובאוצרות, הסטודנטים לומדים תיאוריות אמנותיות לעומק, ורוכשים מתודולוגיות עדכניות ורב תחומיות מענפי התרבות החזותית, המוזיקה, המגדר, והתיאוריה הביקורתית.

 

מתכונת הלימודים


הלימודים נערכים במהלך שלוש שנים אקדמיות, כאשר על הסטודנטים להשתתף בקורסי חובה, סמינרים, וקורסי בחירה.


משקלם הכולל של קורסי הבחירה הוא כ – 26 נקודות זכות, והסטודנטים יכולים לבחור 10 נקודות זכות מתוכם בתחומי תולדות האמנות, ו – 16 נקודות זכות מתחומי אמנות היצירה.


בשנה השלישית ללימודים, הסטודנטים מבצעים פרויקט גמר אישי שנתי.

 

 

נושאי הלימוד

 

 

  • מבוא לרישום
  • אמנות מודרנית
  • אמנות בישראל
  • יסודות האוצרות
  • מבוא לאסתטיקה
  • אמנות ימי הביניים
  • יסודות תולדות האמנות
  • מתודולוגיות כתיבה ומחקר
  • אמנות העת החדשה המוקדמת
  • ועוד

 

על מוסד הלימודים


אוניברסיטת בן-גוריון היא מוסד להשכלה גבוהה שפועל מאז שנת 1969 בעיר באר שבע. נוסף על כך, לאוניברסיטה קמפוסים בשדה בוקר ובאילת.


קמפוס אילת הוקם בשנת 2002, ותכניות הלימוד בו מוצעות הן לתואר ראשון, והן לתארים מתקדמים. השיעורים נערכים בכיתות קטנות, וכך מתאפשר למרצים לתת יחס אישי ולתמיכה לסטודנטים.


בקמפוס אילת ניתן לבחור בין מגוון מסלולי לימוד לתואר ראשון, וביניהם לימודים רב תחומיים במדעי הרוח, ולימודים רב תחומיים במדעי החברה.


קיים היצע של מלגות בקמפוס, כולל מלגות שכר לימוד לאוכלוסיות שונות, וכן אפשרות לקבל מימון מלא בשנה הראשונה ללימודים לתואר, תחת חוק חיילים משוחררים הלומדים בפריפריה. מומלץ לבדוק את הקריטריונים לזכאות מול מוסד הלימודים.

 


תנאי קבלה


כדי להתקבל ללימודי תולדות האמנות ולימודי יצירה, על המועמדים להחזיק בציון סכם של 400 או יותר, או בציון פסיכומטרי של 400 או יותר. רמת האנגלית הנדרשת בפסיכומטרי היא 70, או לחילופין מעל 170 במבחן אמיר.


מהמועמדים נדרש להציג תעודת בגרות מלאה, כאשר הציון במקצוע האנגלית הוא לכל הפחות עובר ב – 4 יחידות אנגלית.
קיימת אפשרות להתקבל על סמך תעודת בגרות בלבד, ובתנאי שממוצעה הוא לכל הפחות 90, וציון במבחן אמיר הוא 178 או יותר.


מי שגילם הוא 30 או יותר יכולים להתקבל ללא צורך בהצגת ציון פסיכומטרי.


תעודה


המסיימים את הלימודים בהצלחה ועומדים בחובותיהם האקדמיות, זכאים לתואר ראשון בלימודי תולדות האמנות ולימודי יצירה, מטעם אוניברסיטת בן-גוריון בנגב.


אפשרויות תעסוקה


בוגרי תואר ראשון בתולדות האמנות ולימודי יצירה יכולים לעסוק באופן מעשי בתחום, תוך עבודה במוזיאונים וגלריות לאמנות, כולל באוצרות תערוכות מסוגים שונים: צילום, אמנות חזותית, רישום, ציור, ועוד.


כמו כן, קיימת אפשרות לעסוק בהוראת התחום בבתי ספר יסודיים, חטיבות ותיכונים – לשם כך, יש לבצע הסבה לתעודת הוראה במוסדות לימוד מוכרים, ולהשתתף בתכניות הסבת אקדמאים להוראת אמנות.


מי שמתעניינים במחקר היסטורי, פרשני או ניתוח אמנותי, יכולים להמשיך ללימודים מתקדמים של תולדות האמנות באקדמיה: לתואר שני ולדוקטורט. כך נפתחת בפניהם האפשרות לעסוק בתחום באקדמיה.

 

עוד מסלולי לימוד - בן-גוריון קמפוס אילת